To już ostatni moment na zatwierdzenie sprawozdania finansowego firm

Dzisiaj mija termin na zatwierdzenie sprawozdania finansowego. To dokument zawierający podstawowe informacje o rocznej działalności przedsiębiorstwa, ujęte pod względem finansowym. W związku z utrzymującą się trudną sytuacją epidemiczną Ministerstwo Finansów po raz kolejny przesunęło termin dla wybranych jednostek.

2020-09-30, 14:04

To już ostatni moment na zatwierdzenie sprawozdania finansowego firm
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Indypendenz/Shutterstock.com

Obowiązek sporządzania sprawozdań finansowych mają firmy, które muszą prowadzić księgi rachunkowe, zgodnie z ustawą o rachunkowości, na przykład ze względu na wysokość przychodów lub status prawny oraz firmy, które dobrowolnie wybrały księgi rachunkowe prowadzone zgodnie z ustawą o rachunkowości.

Obowiązek ten może dotyczyć zarówno spółki kapitałowej (np. spółki z ograniczoną odpowiedzialnością), spółki osobowej (np. spółki jawnej), jak też osoby fizycznej prowadzącej jednoosobową działalność gospodarczą wpisaną do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Forma prowadzenia działalności gospodarczej nie ma znaczenia. Liczy się to jaka metoda ewidencjonowania przychodów i kosztów funkcjonuje w firmie.

Powiązany Artykuł

makler1200.jpg
Polityka Nowej Szansy uzupełni tarcze antykryzysowe. Zobacz, jak otrzymać dodatkowe wsparcie



Podstawowe informacje o działalności

Sprawozdanie finansowe to dokument zawierający podstawowe informacje o rocznej działalności przedsiębiorstwa, ujęte pod względem finansowym. Dzień, na który sporządza się sprawozdanie finansowe, nazywa się dniem bilansowym. Jeżeli rok obrotowy firmy pokrywa się z rokiem kalendarzowym, to dzień bilansowy wypada 31 grudnia.
Spółki jawne lub spółki partnerskie nie muszą sporządzać sprawozdania finansowego, jeśli mają przychody mniejsze niż równowartość 2 mln euro. Wówczas składają we właściwym Krajowym Rejestrze Sądowym oświadczenie o braku obowiązku sporządzenia i złożenia rocznego sprawozdania finansowego. Mają na to 6 miesięcy od dnia kończącego rok obrotowy.

REKLAMA

Sprawozdanie finansowe składa się z:

    • bilansu – wykazuje się stany aktywów i pasywów na dzień kończący bieżący i poprzedni rok obrotowy,
    • rachunku zysków i strat – wykazuje się oddzielnie przychody, koszty, zyski i straty oraz obowiązkowe obciążenia wyniku finansowego za bieżący i poprzedni rok obrotowy,
    • informacji dodatkowej – zawiera ona m.in. opis przyjętych zasad (polityki) rachunkowości, w tym przyjętych metod wyceny i zmian w stosunku do roku ubiegłego.

Terminy wydłużono o 3 miesiące

Spółki zarejestrowane w KRS mają 3 miesiące na sporządzenie sprawozdania finansowego od dnia bilansowego. Jeśli rok obrotowy pokrywa się z  kalendarzowym, termin na sporządzenie upływa 31 marca. Następnie sprawozdanie zatwierdzają odpowiednie organy w firmie np. walne zgromadzenie wspólników, wszyscy wspólnicy. Zatwierdza też je właściciel jednoosobowej działalności gospodarczej. Roczne sprawozdanie finansowe powinno zostać zatwierdzone nie później niż w terminie 6 miesięcy od dnia bilansowego tj. do 30 czerwca, jeżeli rok obrotowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym. Jednak w związku z epidemią COVID-19 w 2020 r. terminy sporządzenia i zatwierdzenia sprawozdania finansowego wydłużono o 3 miesiące. Te terminy, za rok obrotowy 2019, który jest równy kalendarzowemu, upływają:
    • 30 czerwca 2020 r. (nie później niż w ciągu 6 miesięcy od dnia bilansowego) – termin na sporządzenie sprawozdania finansowego i jego podpisanie,
    • 30 września 2020 r. (nie później niż w ciągu 9 miesięcy od dnia bilansowego) – termin na zatwierdzenie sprawozdania finansowego.



W związku z tym terminy przekazania e-sprawozdań do KRS albo KAS również uległy wydłużeniu o 3 miesiące. Te terminy, za rok obrotowy 2019, który jest równy kalendarzowemu, upływają:
    • 15 października 2020 r. – na złożenie sprawozdania do KRS (15 dni od dnia jego zatwierdzenia), w przypadku podmiotów wpisanych do KRS,
    • 31 lipca 2020 r. – na złożenie sprawozdania do KAS, w przypadku osób fizycznych, które prowadzą księgi rachunkowe,
    • 10 października 2020 r. – na złożenie sprawozdania do KAS (10 dni od daty zatwierdzenia rocznego sprawozdania finansowego), w przypadku podatników CIT, którzy nie są wpisani do rejestru przedsiębiorców KRS.

Nie tylko grzywna za brak sprawozdania

REKLAMA

Za niezłożenie sprawozdania finansowego grozi m.in.:
    • grzywna nałożona na kierownika jednostki (np. członka zarządu) od 10 do 540 stawek dziennych,
    • kara ograniczenia wolności kierownika jednostki (np. członka zarządu) od miesiąca do 2 lat,
    • postępowanie przymuszające,
    • rozwiązanie spółki i wykreślenie z KRS,
    • ustanowienie kuratora.

Spółki, które nie złożą sprawozdania, są wzywane przez KRS do jego złożenia w ciągu 7 dni od otrzymania powiadomienia pod groźbą kary lub rozwiązania spółki (jest to tzw. tryb przymuszający). Jeżeli pomimo wezwania KRS, nie złożono rocznych sprawozdań finansowych za dwa kolejne lata obrotowe, sąd z urzędu orzeka o rozwiązaniu podmiotu wpisanego do KRS bez przeprowadzania postępowania likwidacyjnego. Możliwe jest również ustanowienie kuratora przez sąd, który będzie prowadził sprawy firmy.
Przepisy nie przewidują żadnych wyjątków dotyczących sytuacji losowych, jak na przykład złożenie zeznania po terminie ze względu na awarię systemu czy brak prądu.

6 tygodni od odwołania stanu epidemii

Ze względu na wciąż nieustabilizowaną sytuację epidemiologiczną Ministerstwo Finansów podjęło decyzje o dodatkowym przesunięciu terminów zatwierdzenia sprawozdań finansowych dla niektórych jednostek. Minister Finansów podpisał stosowną nowelizację rozporządzenia w sprawie określenia innych terminów wypełniania obowiązków w zakresie ewidencji oraz w zakresie sporządzenia, zatwierdzenia, udostępnienia i przekazania do właściwego rejestru, jednostki lub organu sprawozdań lub informacji.

Decyzja resortu wychodzi naprzeciw oczekiwaniom spółdzielni mieszkaniowych oraz innych jednostek, które nie mogą zorganizować posiedzeń i podejmować uchwał o zatwierdzeniu sprawozdań finansowych z powodu dużej liczebności organów oraz obowiązujących ograniczeń.

Terminy na zatwierdzenie sprawozdań finansowych zostały wydłużone dla:

REKLAMA

    • spółdzielni mieszkaniowych do 6 tygodni od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii i odbycia walnego zgromadzenia,
    • pozostałych jednostek (z wyłączeniem spółek handlowych), które mają liczne organy zatwierdzające i nie mają możliwości podejmowania uchwał przy wykorzystaniu środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość – do 6 tygodni od dnia ustania tych przesłanek.

PolskieRadio24.pl/biznes.gov.pl/DoS, md

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej