X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Prezes ZUS: zwolnienia ze składek i kolejne świadczenia postojowe to koszt ponad pół miliarda złotych

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2020 15:05
- Ogromne środki przeznaczone przez rząd na dodatkowe zasiłki opiekuńcze dla rodziców, lawinowo rosnące wydatki związane ze zwolnieniami lekarskimi to dotychczasowe koszty pandemii, których obsługą zajmuje się ZUS. Do tego dochodzi wsparcie przedsiębiorców i pracowników. Najnowsze, skierowane do turystyki, placówek kultury, i branży targowej, przewidziane w tarczy antykryzysowej 5.0 oszacowano na 550 mln zł. To postojowe i zwolnienie ze składek, których realizacją zajmie się ZUS - mówiła w audycji "Rządy Pieniądza" w Polskim Radiu 24 prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.
Prof. Gertruda Uścińska
Prof. Gertruda UścińskaFoto: Polskie Radio 24
Posłuchaj
11:19 PR24_AAC 2020_10_16-09-08-23.mp3 Prezes ZUS: zwolnienia ze składek i kolejne świadczenia postojowe to koszt ok. pół miliarda złotych (Polskie Radio 24)

- Tarcza antykryzysowa 5.0, która weszła w życie wczoraj, dedykowana jest m.in. branży turystycznej. Mamy świadczenie postojowe dla agentów i przewodników. Skorzysta z  niego ok. 4 tys. osób przez maksymalnie 3 miesiące. Już wczoraj zostało złożonych ponad 200 wniosków. Drugie świadczenie postojowe dotyczy takich branż jak transport turystyczny, przedstawienia, prowadzenie parków rozrywki, dyskotek. To grupa osób, która już skorzystała z pierwszej transzy świadczeń postojowych i teraz badany jest ich spadek przychodów w odniesieniu do przychodów z analogicznego okresu roku poprzedniego. Tutaj jest ok. 20 tys. uprawnionych, a już wczoraj złożono ponad 600 wniosków. Trzeci rodzaj to zwolnienie z obowiązku opłacania składek na ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień dla firm z sektora turystycznego, hotelarskiego, organizacji obsługi targów, konferencji, wystaw, które istniały przed 1 lipca 2020 r. i odnotowały spadek przychodów o 75 proc. w relacji do tego samego miesiąca roku poprzedniego – wyjaśniała prof. Uścińska.

1200_kobieta_laptop_shutterstock.jpg
Początek wypłat z Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego. Złożono już kilkadziesiąt tys. wniosków

Dodała, że takich firm może być ok. 30 tys., a już wczoraj złożono ponad tysiąc wniosków. Łączny koszt realizacji tarczy 5.0 to 550 mln zł. Z tego 400 mln zł to zwolnienia z obowiązku opłacania składek a 15 mln zł to świadczenia postojowe.

- Tarczę 5.0 realizujemy w sposób całkowicie zautomatyzowany, nowoczesny. Wnioski składane są online. Wczoraj wszystko przebiegało całkowicie prawidłowo. Na stronie ZUS jest pełna informacja w tej sprawie, są instrukcje jak wypełniać wnioski, a także wyjaśnienia – zaznaczyła prof. Gertruda Uścińska.

Lawinowo przybywa L4

Prezes ZUS mówiła również o rosnącej liczbie zwolnień lekarskich, których do połowy października zarejestrowano już ponad 1,260 mln.

- Jest jednak dopiero 15 października. W najtrudniejszym okresie tj. w marcu tego roku było 3,3 mln zwolnień lekarskich, a więc jeszcze przyrost nie jest tak alarmistyczny, ale absencja chorobowa w październiku jest już zdecydowanie wyższa niż miesiąc wcześniej – o ok. 8,5 proc. W przypadku choroby własnej w stosunku do 2019 r. wzrost ten wynosi aż 12,1 proc. w przypadku opieki and członkiem rodziny o ponad 9 proc. – mówiła prof. Uścińska.

Poinformowała też o dużej liczbie dni absencji chorobowej pracowników, która wyniosła w tym czasie 145 mln dni, co stanowi wzrost o 8,5 proc. wobec roku poprzedniego.

Prezes ZUS wskazywała, że największy wzrost zachorowań w tzw. okresie covidowym nastąpił w branży zakwaterowanie i usługi gastronomiczne, a od września w edukacji i administracji publicznej.

W odniesieniu do wypowiedzi premiera o możliwości powrotu do dodatkowego zasiłku dla rodziców dzieci do lat 8 prof. Uścińska przypomniała, że do końca sierpnia kosztował on 2,5 mld zł, podczas gdy w ubiegłym roku wszystkie dodatki opiekuńcze wyniosły tylko miliard złotych.

PolskieRadio24.pl, Anna Grabowska, md

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

GPW: dochód z obrotów akcjami Allegro wesprze walkę z COVID-19

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2020 14:26
Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW) przekaże na walkę z pandemią kwotę 680 tys. zł, cały rekordowy zysk z tytułu obrotu akcjami spółki Allegro w dniu debiutu. Decyzję tę zatwierdziła Rada Giełdy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Firmy przygotowane na drugą falę koronawirusa, choć obaw nie brakuje. Jest nowe badanie

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2020 08:19
Firmy są gotowe na drugą falę pandemii - wynika z badania KoronaBilans MŚP Krajowego Rejestru Długów. 60 proc. z nich zadeklarowało, że podjęło już odpowiednie działania. Najbardziej zmobilizowani są przedstawiciele średnich przedsiębiorstw.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polska w Paneuropejskim Funduszu Gwarancyjnym. Firmy poszkodowane przez pandemię z dodatkowym wsparciem

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2020 10:58
Polska dołączyła do Paneuropejskiego Funduszu Gwarancyjnego dotyczącego COVID-19. Ma to umożliwić polskim podmiotom, które zmagają się ze skutkami pandemii skorzystanie z finansowego wsparcia. Fundusz, który utworzyły państwa UE, ma pozwolić Grupie EBI na zwiększenie wsparcia dla inwestycji o ok. 200 mld euro.
rozwiń zwiń