Ważne informacje dla podróżnych. PKP Intercity zapowiada ograniczenie kursowania pociągów
Od piątku 6 listopada niektóre składy (około 5 procent) zostaną całkowicie wycofane z rozkładu, a inne będą miały skrócone relacje. Przyczyną jest pandemia koronawirusa, a co za tym idzie, mniejsze zainteresowanie podróżnych, a także ograniczenia związane z pandemią.
2020-11-04, 11:00
Jak podaje przewoźnik, w tej chwili średni spadek liczby rezerwacji na połączenia PKP Intercity wynosi 63% względem 2019 roku. W związku z tym przewoźnik wprowadza zmiany w siatce połączeń i dostosowuje liczbę kursujących pociągów do aktualnego zainteresowania.
Przewoźnik redukuje połączenia o 5 procent
W odniesieniu do średniej dziennej liczby pociągów uruchamianych w obowiązującym rozkładzie jazdy, tymczasowo odwołanych zostaje około 5 procent pociągów.
Cięcia dotyczą wszystkich kategorii pociągów - zarówno Inter City Premium, jak i Inter City, a także TLK.
Wycofano połączenia najszybsze – pendolino do Gdyni, Wrocławia i Gliwic
W najbliższym czasie z rozkładu znikną pociągi najszybszej kategorii obsługiwane przez pociągi pendolino z Warszawy do Gdyni, Wrocławia czy Gliwic.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
Od 6 lat nieprzerwanie rosła liczba podróżujących koleją. Trend zatrzymała pandemia
W innych kategoriach z rozkładu zniknie w sumie kilkadziesiąt połączeń między Warszawą a Lublinem, Katowicami a Wrocławiem, Gdynią a Bydgoszczą, a w relacjach międzynarodowych między Warszawą a Berlinem.
Gdzie zwracać wykupione bilety?
Podróżnym, którzy zakupili bilety na odwołane połączenia, przysługuje prawo do otrzymania zwrotu należności bez potrącania odstępnego lub możliwość skorzystania z połączenia alternatywnego:
- osoby posiadające bilet zakupiony w kasie lub w biletomacie – muszą udać się do kasy biletowej w celu otrzymania należności za zwrot biletu lub w przypadku decyzji o skorzystaniu z alternatywnego połączenia, w celu wydania przez kasjera odpowiedniego poświadczenia wraz z miejscówką na wybrany pociąg.
- osoby posiadające bilet w wersji elektronicznej muszą oddać bilet zdalnie (kwota za bilet zostanie zwrócona z potrąceniem odstępnego, następnie klient otrzyma również wyrównanie całej kwoty za bilet).
REKLAMA
Powiązany Artykuł
Coraz chętniej kupujemy bilety kolejowe przez internet. Nowy raport UTK
W pociągach obowiązują rezerwacje, zajętych jest 50 proc. miejsc
W tej chwili w pociągach przewoźnika może być zajętych jednocześnie, co najwyżej 50 procent miejsc do siedzenia. Spółka na bieżąco monitoruje frekwencję we wszystkich swoich pociągach.
Widząc zwiększone zainteresowanie połączeniami, w miarę możliwości podejmuje decyzje o wzmocnieniu ich dodatkowymi wagonami, nie dopuszczając do przekroczenia limitu zajętości połowy miejsc.
PKP Intercity deklaruje, że ściśle kontroluje poziom zajętości miejsc nie tylko w poszczególnych relacjach, ale także na każdym odcinku podróży. Dlatego też cały czas obowiązkowa jest rezerwacja miejsc we wszystkich kategoriach pociągów.
Przewoźnik cały czas funkcjonuje w reżimie sanitarnym, dążąc do zapewnienia bezpieczeństwa podróżnym i pracownikom.
REKLAMA
Od dnia, w którym potwierdzono pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem w Polsce, do końca września pociągi PKP Intercity przewiozły 14 milionów osób i do tej pory nie odnotowano przypadku, w którym zakażenie byłoby następstwem podróży pociągiem.
W pociągach obowiązuje dystans, maseczki, składy są dezynfekowane
Na pokładach pociągów obowiązuje zakrywanie ust i nosa podczas trwania całej podróży. Każdy skład przewoźnika jest dezynfekowany i czyszczony po zakończeniu przejazdu. Od marca do października 2020 roku wykonano blisko 260 tysięcy dezynfekcji.
Kierownicy pociągów i konduktorzy są wyposażeni w środki ochrony indywidualnej i utrzymania higieny osobistej - maseczki i rękawiczki ochronne oraz żele do mycia i dezynfekcji rąk. Ich kontakt z podróżnymi podczas kontroli biletów, dzięki wykorzystaniu nowoczesnych terminali zbliżeniowych, odbywa się z zachowaniem bezpiecznego dystansu.
Aleksander Pszoniak, jk
REKLAMA
REKLAMA