Jaki był III kwartał dla polskiej gospodarki? GUS podał dane o PKB i inflacji

Produkt Krajowy Brutto w III kwartale 2020 roku spadł o -1,6 proc. licząc rdr wobec spadku o - 8,4 proc. rdr w II kw. 2020 r. - wynika z flash szacunku GUS. Polska gospodarka wciąż na pozycji mocnego gracza na tle znacznie większych spadków PKB w innych krajach UE.

2020-11-13, 18:00

Jaki był III kwartał dla polskiej gospodarki? GUS podał dane o PKB i inflacji
Wzrost inflacji przybliża perspektywę wyższych odczytów dla całej strefy euro.Foto: Pixabay

Ekonomiści ankietowani przez PAP Biznes oczekiwali, że w III kw. 2020 r. PKB spadł o - 1,7 proc. rdr. Pełne dane o PKB w III kw. GUS poda 30 listopada.


Inflacja w październiku wzrosła 3,1 proc. licząc rok do roku (rdr) A według szybkiej analizy flash: 3,0 proc., a we wrześniu o 3,2 proc. 


Posłuchaj

O sile polskiej gospodarki, która nie poddaje się pandemii, mówił w radiowej Jedynce Piotr Bujak, główny ekonomista PKP BP./ Błażej Prośniewski, Polskie Radio. 4:58
+
Dodaj do playlisty

 

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w październiku 2020 r. wzrosły rdr o 3,1 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosły o 0,1 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny.

REKLAMA

Wcześniej w szacunku flash GUS podawał, że w październiku ceny rdr wzrosły o 3,0 proc., a liczone miesiąc do miesiąca (mdm) wzrosły o 0,1 proc.

Komentarze analityków do danych GUS

Bank Pekao SA

Polsce prawdopodobnie uda się uniknąć narodowej kwarantanny, ale ograniczenia w działalności wielu branż i mniej korzystna sytuacja na rynkach eksportowych powodują, że w IV kw. należy się spodziewać spadku aktywności gospodarczej - ocenił Adam Antoniak z Pekao w komentarzu do danych GUS.

Według Antoniaka odczyt polskiego PKB za III kw. wpisuje się w europejski wzorzec. "Większość krajów w Europie w III kw. 2020 r. odrobiła znaczną część strat z II kw., a najsilniejsze wzrosty kwartał do kwartału obserwowano w krajach, które wcześniej doświadczyły najgłębszych spadków" - wyjaśnił.

Bank szacuje, że spożycie gospodarstw domowych było o ok. 1,5 proc. niższe niż w III kw. 2019 r. "Wprawdzie sprzedaż detaliczna towarów zwiększyła się w ubiegłym kwartale o 1,0 proc. rdr, jednak w warunkach reżimu sanitarnego sprzedaż usług najprawdopodobniej była wciąż wyraźnie niższa niż przed rokiem" - wskazano. Ekspert zauważył, że inwestycje były znacząco niższe niż w III kw. 2019 r, ale skala spadku nie była dwucyfrowa jak w II kw. 2020 r., a wolumen eksportu towarów i usług był nieznacznie niższy niż rok wcześniej.

REKLAMA

Bank ING BŚ

Wysokiej inflacji bazowej sprzyjają ceny usług, w tym m.in. telekomunikacyjnych, kosztów wyposażenia i użytkowania mieszkania oraz usług finansowych - napisali w piątek analitycy ING Banku Śląskiego, odnosząc się do danych GUS. Jak podał GUS, ceny towarów i usług konsumpcyjnych w październiku 2020 r. wzrosły rdr o 3,1 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem o 0,1 proc.

Głównym powodem korekty - jak twierdzą analitycy banku - były ceny żywności, które wzrosły o 2,4 proc. r/r, nie zaś o 2,3 proc. r/r jak sugerował szybki szacunek. Ich zdaniem wzrost inflacji bazowej wyniesie 4,2-4,3 proc. r/r. Dodają, że w ujęciu rocznym tempo wzrostu energii było wyższe niż we wrześniu, a paliw zbliżone.

Tadeusz Kościński, minister finansów:

W IV kwartale br. przewidujemy ponowny spadek aktywności gospodarczej związany ze wzrostem liczby zachorowań na COVID-19 i ponownym wzrostem obostrzeń, ale skala spadku powinna być wyraźnie łagodniejsza niż w II kw. br. - uważa minister finansów Tadeusz Kościński.

"Należy pamiętać, że w trzecim kwartale nadal byliśmy w trakcie trwania pandemii, jednak oddziaływała ona na gospodarkę w mniejszym stopniu, dlatego PKB był o 1,6 proc. niższy niż przed rokiem. To dane zbliżone do konsensusu rynkowego. W okresie I – III kw. PKB był tylko o 2,7 proc. niższy niż przed rokiem" - ocenił w komentarzu przekazanym PAP minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński.

REKLAMA


Szef resortu finansów zauważył, że nie znamy jeszcze danych na temat struktury PKB, ale - jak wskazał - odbicie aktywności to efekt kilku czynników, w tym m.in. odmrożenia gospodarki i realizacji przez gospodarstwa domowe oraz firmy odłożonego popytu, wyraźnej poprawy sytuacji na polskich głównych rynkach eksportowych, działań rządu i NBP.

 

Bank Pocztowy

Główna ekonomistka Banku Pocztowego Monika Kurtek powiedziała, że w III kwartale spadek był istotnie mniejszy niż w drugim. W jej, opinii dane te będą jednymi z lepszych na tle innych krajów europejskich.
Dodała, że nie znamy struktury PKB w III kwartale, bo informacje te zostaną poda później, ale można przypuszczać, że do poprawy tych wyników przyczyniła się konsumpcja prywatna. Prawdopodobnie wzrosła też konsumpcja publiczna, jak również eksport.
Dodała, że niestety mamy drugą falę pandemii, co już przekłada się na aktywność gospodarczą. "Dlatego należy oczekiwać, że IV kwartał przyniesie pogłębienie spadku PKB, ale nie powinno on być tak głębokie jak w II kwartale" - podkreśliła.
W całym 2020 roku Monika Kurtek spodziewa się spadku rzędu mniej więcej 3,3 procent.

Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii

Ministerstwo ocenia, że w listopadzie można spodziewać się inflacji na podobnym poziomie jak w październiku. Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w ubiegłym miesiącu wyniosła ona 3,1 procent licząc rok do roku.
Resort podkreśla, że w październiku notowano, kolejny miesiąc z rzędu, spowolnienie wzrostu cen żywności i napojów bezalkoholowych - do 2,4% wobec 2,7% we wrześniu. Jednocześnie październikowy poziom cen w tej kategorii był o 0,1% niższy niż miesiąc wcześniej.
-Dla gospodarstw domowych istotny pozostaje utrzymujący się wzrost cen w zakresie użytkowania mieszkania o 7,5% r/r, wynikający ze wzrostu cen w zakresie wywozu śmieci (o 50,8%) oraz cen energii elektrycznej (11,7%) – uważają analitycy resortu.
Ministerstwo spodziewa się utrzymania tendencji szybszego wzrostu cen usług niż towarów.

REKLAMA

Eksperci resortu zaznaczają, że w porównaniu z pozostałymi gospodarkami UE Polska w dalszym ciągu plasuje się w czołówce pod względem dynamiki PKB.
Najgłębsze spadki PKB odnotowano w Hiszpanii (8,7%), Rumunii (6%), Czechach (5,8%) i Portugalii (5,7%). Z kolei w Wielkiej Brytanii spadek PKB sięgnął 9,6%.
Analitycy ministerstwa przypominają, że zgodnie z najnowszą, jesienną prognozą Komisji Europejskiej w całym 2020 roku PKB w UE zmniejszy się o 7,4%, a w strefie euro o 7,8%.
"Polska, z szacowanym spadkiem na poziomie 3,6%, nadal pozostaje w gronie krajów z najlepszymi prognozowanymi wynikami w tym roku" – dodali eksperci resortu rozwoju.

 

 


PR24/IAR/PAP/sw 

REKLAMA


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej