X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

JPK_VAT w nowej odsłonie. Resort finansów przypomina zasady przesłania pliku

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2020 11:23
25 listopada to ostatni dzień na przesłanie nowego pliku JPK_VAT za październik. Obejmuje on - po raz pierwszy - zarówno ewidencję, jak i deklarację. Ministerstwo Finansów radzi, by z wysłaniem pliku nie zwlekać do ostatniej chwili.  
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Iren Moroz/shutterstock

Przedsiębiorcy, którzy do tej pory składali odrębnie deklaracje VAT–7 lub VAT–7K oraz informację JPK_VAT, w rozliczeniu za październik po raz pierwszy wysyłają jeden dokument elektroniczny, zawierający zarówno ewidencję, jak i deklarację VAT. W przypadku rozliczenia miesięcznego chodzi o JPK_V7M, a kwartalnego – JPK_V7K.

Zgodnie z informacjami resortu finansów, podatnicy mogą skorzystać z formularza interaktywnego lub z webowej wersji aplikacji e-mikrofirma. Narzędzia wraz z instrukcjami ich obsługi są dostępne na stronie podatki.gov.pl w części dedykowanej Jednolitemu Plikowi Kontrolnemu. Przygotowano tam zakładkę "JPK_VAT z deklaracją", gdzie są dostępne materiały i informacje związane z nowym rozwiązaniem, w tym m.in. wzory przykładowo wypełnionych nowych struktur JPK_V7M i JPK_7K.

shutterstock firma biznes 1200.jpg
E-mikrofirma. Jest nowa wersja aplikacji do składania JPK_VAT z deklaracją

Już ponad 2,9 mln prawidłowo wysłanych i przetworzonych plików

Jak informuje Ministerstwo Finansów przez nową bramkę podatnicy złożyli już ponad 2,9 mln plików JPK. Resort spodziewa się największego wpływu JPK za październik 25 listopada.

Dyrektor departamentu analiz w Ministerstwie Finansów Przemysław Krawczyk przypomina, że zamiast – jak dotychczas – podwójnych czynności związanych z wysyłką, podpisaniem tych dokumentów i pobraniem Urzędowego Poświadczenia Odbioru (UPO), przedsiębiorcy robią to tylko raz. Aby usprawnić wysyłkę pliku w nowej odsłonie i maksymalnie skrócić czas oczekiwania na potwierdzenie prawidłowego przesłania JPK_VAT, ministerstwo przygotowało nowe środowisko do wysyłki Jednolitego Pliku Kontrolnego (bramka REST API).

– Testowo udostępniliśmy je już pod koniec lutego br., aby podatnicy mogli sprawdzić poprawność przesyłania JPK przez nową bramkę. W wersji dostępnej dla przedsiębiorców nowe środowisko funkcjonuje od 1 października. Podatnicy złożyli przez nową bramkę już ponad 2,9 mln prawidłowo wysłanych i przetworzonych plików JPK, w tym od 1 listopada prawie 0,9 mln – mówi Przemysław Krawczyk.

Dyrektor departamentu analiz dodaje, że zdarzają się przypadki składania deklaracji VAT-7 i informacji JPK_VAT według poprzednich, nieobowiązujących już zasad.

– Jeżeli podatnik przesłał osobno deklarację VAT i osobno JPK_VAT, powinien ponownie przesłać plik na prawidłowym wzorze, aby skutecznie rozliczyć podatek – radzi Przemysław Krawczyk.

Zdarzają się również przypadki składania korekt za wcześniejsze miesiące na nowym wzorze pliku, co również nie jest właściwe.

Narzędzia i aplikacje dla przedsiębiorców

Resort przygotował bezpłatne narzędzia dedykowane dla mikroprzedsiębiorców, które umożliwią realizację obowiązku w nowej formie, bez konieczności korzystania z komercyjnych usług. Podatnicy mogą skorzystać z formularza interaktywnego lub z webowej wersji znanej już wcześniej aplikacji e-mikrofirma.

"Oba narzędzia pozwolą wypełnić plik w części deklaracyjnej i ewidencyjnej oraz go wysłać. Dodatkowo przygotowaliśmy również nową aplikację Klient JPK WEB, która służy do wysyłki JPK" – informuje resort.

Narzędzia wraz z instrukcjami ich obsługi dostępne są na stronie podatki.gov.pl w części dedykowanej Jednolitemu Plikowi Kontrolnemu. Przygotowano tam zakładkę "JPK_VAT z deklaracją", gdzie dostępne są materiały i informacje związane z nowym rozwiązaniem, w tym m.in. wzory przykładowo wypełnionych nowych struktur JPK_V7M i JPK_7K.

Dostępna jest także broszura informacyjna w języku polskim i angielskim, która zawiera wskazówki dotyczące prawidłowego wypełnienia pliku, a także zestaw najczęściej zgłaszanych przez podatników pytań wraz z odpowiedziami. Tam też dostępne są bezpłatne narzędzia do wygenerowania i wysłania pliku.

Pytania natury technicznej, związane między innymi z obsługą darmowych narzędzi, podatnicy – tak jak dotychczas – mogą zgłaszać na dedykowany adres pomocy informatycznej: jpk.helpdesk@mf.gov.pl. Wsparcie zapewnia też Krajowa Informacja Skarbowa – można dzwonić na infolinię KIS lub kontaktować się z konsultantem na czacie. Przedsiębiorca może się również zwrócić o pomoc do swojego urzędu skarbowego, dzwoniąc lub pisząc do koordynatora JPK_VAT (dane kontaktowe dostępne są na stronach urzędów skarbowych).

podatki1200.jpg
Nowy wzór JPK_VAT już obowiązuje. Sprawdź, co się zmieni

Wyłącznie w wersji elektronicznej

Ministerstwo Finansów przypomina, że nowy plik JPK_VAT obejmuje:

  • zestaw informacji o zakupach i sprzedaży, który wynika z ewidencji VAT za dany okres,
  • pozycje z obecnej deklaracji VAT-7 (lub VAT-7K),
  • dodatkowe dane, które będą potrzebne do analizy poprawności rozliczenia.

Nowy plik nie dotyczy skróconej deklaracji VAT w zakresie usług taksówek osobowych, opodatkowanych ryczałtem (VAT-12). Nie dotyczy również pozostałych deklaracji podatkowych, do których mają zastosowanie dotychczasowe przepisy (np. VAT-8, VAT-9M, VAT-10, czy VAT-14).

JPK_VAT składa się wyłącznie w wersji elektronicznej, za okresy miesięczne. Podatnicy wysyłają pliki do 25. dnia miesiąca – za miesiąc poprzedni. Nowy JPK_VAT ma dwa warianty: dla podatników rozliczających się miesięcznie – JPK_V7M oraz rozliczających się kwartalnie – JPK_V7K. Podatnicy, którzy rozliczają się kwartalnie, wypełniają tylko część ewidencyjną za pierwsze dwa miesiące każdego kwartału. Po zakończeniu kwartału wypełniają część ewidencyjną za trzeci miesiąc i część deklaracyjną JPK_VAT za cały kwartał. Plik można podpisać podpisem kwalifikowanym, profilem zaufanym lub danymi autoryzującymi. Po złożeniu JPK_VAT z deklaracją, podatnik może pobrać Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO). Pliki można składać wyłącznie przez nową bramkę REST API, udostępnioną pod adresem: https://e–dokumenty.mf.gov.pl/.

Zyska także... środowisko

W opinii Ministerstwa Klimatu Jednolity Plik Kontrolny może mieć znaczącą wartość dodaną i ograniczyć nielegalny obrót odpadami. W projekcie, który opracował resort, proponuje się, by w związku z wprowadzeniem obowiązku korzystania z Bazy danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami (BDO) w zakresie dokumentowania obrotu odpadami, dane z BDO weryfikować z danymi posiadanymi przez Krajową Administrację Skarbową dzięki JPK VAT.

W Ocenie Skutków Regulacji oszacowano, że uszczelnienie w ten sposób systemu gospodarowania odpadami przyniesie sektorowi finansów publicznych dodatkowe 20 mld zł w ciągu 10 lat. W pierwszym roku obowiązywania nowych przepisów do kasy państwa miałoby wpłynąć dodatkowe 2,4 mld zł. W ocenie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wartość rynku odpadowej szarej strefy wynosi obecnie około 3,5-4,0 mld zł, zaś poza legalnym obrotem znajduje się około 8 mln ton różnych odpadów. Z kolei wartość szarej strefy zgodnie z szacunkami ekspertów Krajowej Izby Gospodarczej, wynosi między od 2,7 mld zł do nawet 6 mld zł.


PolskieRadio24.pl/PAP/DoS

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom podatników". JPK dopiero w październiku

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2020 18:03
Obowiązek stosowania nowego JPK_VAT zostanie przesunięty - dla wszystkich podatników - z 1 lipca na 1 października br. - poinformowało Ministerstwo Finansów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jednakowy podatek na podobne towary. Zobacz, co jeszcze zmieni nowa matryca VAT

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2020 11:11
1 lipca wchodzi w życie nowa matryca VAT. Według doradców podatkowych dzięki temu podobne towary będą podlegać jednej stawce, nie będzie więc sytuacji, że musztarda jest opodatkowana inaczej niż sos musztardowy, jak obecnie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowy JPK_VAT z deklaracją dla wszystkich przedsiębiorców. Od dziś nowe zasady

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2020 07:20
Od 1 października 2020 r. wszyscy podatnicy VAT będą składać z deklaracją jeden plik JPK_VAT. Rozwiązanie dotyczy wszystkich firm, bez względu na ich wielkość. Nowy JPK_VAT to mniej składanych dokumentów i kontroli podatkowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowy wzór JPK_VAT już obowiązuje. Sprawdź, co się zmieni

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2020 09:47
Od dziś zaczyna obowiązywać JPK_V7, czyli nowy wzór Jednolitego Pliku Kontrolnego. Przedsiębiorcy będą oznaczać w nim specjalnymi kodami niektóre transakcje, towary i usługi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bezpłatne narzędzia pomogą złożyć JPK_VAT z deklaracją. Zobacz wytyczne resortu finansów

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2020 14:56
Formularz interaktywny do składania plików JPK_VAT z deklaracją umożliwia przygotowanie i wysyłanie nowego JPK_VAT z deklaracją w dwóch wariantach: dla podatników rozliczających się miesięcznie - JPK_V7M i kwartalnie - JPK_V7K - informuje resort finansów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Uwaga przedsiębiorcy. Dziś ostatnia szansa na złożenie nowego JPK_VAT

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2020 10:23
Jeszcze tylko dziś przedsiębiorcy płacący podatek VAT mają czas na złożenie w urzędach skarbowych nowego jednolitego pliku kontrolnego za październik. Nie będzie osobnych deklaracji VAT7 – mówi Arkadiusz Łagowski, doradca podatkowy w kancelarii Martini i Wspólnicy, ekspert Konfederacji Lewiatan
rozwiń zwiń