Chłodne dni zostaną z nami na dłużej? Mamy najnowszą prognozę
Prognoza IMGW wskazuje, że najbliższe dni będą stosunkowo chłodne, a nocami wystąpi mróz. Pojawią się również opady deszczu, deszczu ze śniegiem i śniegu. Wiadomo jednak, kiedy nastąpi ocieplenie.
2025-04-07, 12:03
Najbliższe dni chłodne i deszczowe
We wtorek w całym kraju pochmurno, miejscami z większymi przejaśnieniami. Najcieplej będzie na zachodnich krańcach Polski - tam przeważnie 10-11 st. C. W centrum, na południu oraz na Wybrzeżu 7-9 stopni. Chłodniej będzie na wschodzie, gdzie prognozowane jest 5-6 stopni, a najchłodniej na Suwalszczyźnie (4 st. C). W woj. podkarpackim, lubelskim i warmińsko-mazurskim mogą wystąpić opady deszczu, a w rejonie podgórskich Tatr deszczu ze śniegiem.
Znacznie chłodniej będzie w nocy. W zdecydowanej większości kraju prognozowane są ujemne temperatury - nawet do -5 stopni na Podlasiu i w rejonie podgórskich Tatr. Tam zresztą, tak jak w woj. świętokrzyskim, prognozowane są opady śniegu. Na Podkarpaciu, w Małopolsce i na Śląsku deszcz ze śniegiem.
Cieplejsza środa
W środę nieco cieplej, zwłaszcza w zachodniej części kraju. W woj. zachodniopomorskim i lubuskim 13 st. C, ale dwucyfrowe wartości pojawią się w całym pasie od Pomorza do Małopolski. Wschodnia połowa kraju chłodniejsza, zazwyczaj z temperaturami rzędu 7-9 stopni. Najchłodniej na Podlasiu i Suwalszczyźnie - tam 5-6 st. C. Na północy mogą wystąpić opady deszczu, w rejonie podgórskim Tatr spadnie zaś śnieg.
Czwartek znów chłodniejszy. Jedynie w woj. zachodniopomorskim, lubuskim, wielkopolskim i dolnośląskim temperatury osiągną dwucyfrowe wartości. Tam przeważnie 10-12 stopni. Pozostała część kraju wyraźnie chłodniejsza - od 4 st. C na Suwalszczyźnie do 9 stopni w woj. śląskim. Poza woj. zachodniopomorskim, kujawsko-pomorskim i wielkopolskim opady deszczu i deszczu ze śniegiem mogą wystąpić w całym kraju.
REKLAMA
Pod koniec tygodnia ocieplenie
Opady nie ominą żadnego regionu w piątek. Będzie jednak cieplej - nawet do 16 stopni w woj. lubuskim. Niewiele mniej w woj. dolnośląskim, wielkopolskim i opolskim - tam 15 st. C. Podlasie i Suwalszczyzna znów najchłodniejsze (7 st. C). Reszta kraju przeważnie z temperaturą 9-13 stopni.
Opady utrzymają się również w sobotę. Wyjątkiem będzie woj. lubuskie. Najcieplej na Dolnym Śląsku (16 st. C), ale w całym kraju termometry pokażą dwucyfrowe wartości. Najchłodniej w woj. warmińsko-mazurskim i zachodniopomorskim (10 st. C). Pozostałe regiony zazwyczaj z temperaturami 11-15 stopni.
Niedziela natomiast będzie zdecydowanie najcieplejsza, a termometry w Małopolsce wskażą 21 stopni. Po 20 st. C również w woj. łódzkim, lubuskim, dolnośląskim, opolskim i śląskim. Ciepło będzie jednak w całym kraju. Najniższa temperatura będzie na Wybrzeżu oraz w woj. warmińsko-mazurskim (15 st. C). Tam możliwe są również opady deszczu.
W Tatrach ponad metr śniegu
Warto wspomnieć, że w Dolinie Pięciu Stawów Polskich leży już 110 cm śniegu, a na Kasprowym Wierchu niemal 90 cm. TPN ostrzega o bardzo trudnych warunkach w wyższych partiach Tatr. Powyżej górnej granicy lasu obowiązuje trzeci, znaczny stopień zagrożenia lawinowego. Przysypane śniegiem szlaki turystyczne są w większości nieprzetarte, a ich przebieg często jest niewidoczny. W wielu miejscach, szczególnie w formacjach wklęsłych i pod skalnymi ścianami, wiatr utworzył głębokie zaspy. Dodatkowe utrudnienia stanowią niska podstawa chmur oraz śnieżne zamiecie ograniczające widzialność.
REKLAMA
- Wir polarny zacznie zanikać. Nadchodzą duże zmiany w pogodzie
- Arktyczne powietrze utrzyma się na dłużej. Alerty dla całej Polski
- Śnieżyce nad Polską, a to nie koniec. Alerty IMGW dla wszystkich województw
Źródło: IMGW/PAP/egz/kor
REKLAMA