Środki unijne na transformację energetyczną i inwestycje samorządów. Zyskają także rolnicy

Środki z nowego unijnego budżetu i funduszu odbudowy trafią w Polsce m.in. na transformację energetyczną, Zielony Ład i na inwestycje samorządowe – powiedział wicepremier i minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin. Zdaniem wicepremiera inwestycje samorządowe mogą być jedną z głównych dźwigni rozwoju Polski i powrotu polskiej gospodarki na ścieżkę wzrostu.

2020-12-11, 13:11

Środki unijne na transformację energetyczną i inwestycje samorządów. Zyskają także rolnicy
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: shutterstock.com/Marcin Smolinski

– Polska gospodarka stosunkowo dobrze przechodzi przez kryzys wywołany pandemią ale ciągle jeszcze ma charakter zdecydowanie zbyt mało innowacyjny. Będziemy też inwestować możliwie duże środki w tych sektorach gospodarczych, tych branżach, które przynoszą największą wartość dodaną w eksporcie – stwierdził szef resortu rozwoju.


Powiązany Artykuł

oze 1200.jpg
Gowin: Polska oczekuje sprawiedliwej transformacji przemysłów energochłonnych

Poinformował ponadto, że w ministerstwie już trwają prace nad nową polityką przemysłową.

Porozumienie pozwala realizować cel unijny

Premier Mateusz Morawiecki na konferencji po szczycie UE poinformował, że podczas unijnego szczytu omówiono również kwestie związane z polityką klimatyczną.

– Bardzo zależało nam na tym, żeby wypracować dobre porozumienie, w wyniku którego Polska będzie mogła mieć środki na sprawiedliwą, w naszym tempie transformację klimatyczną, transformację gospodarczą, bo w ślad za transformacją klimatyczną zmienia się gospodarka – mówił szef rządu.

REKLAMA


Powiązany Artykuł

panele słoneczne las zieleń 1200.jpg
Resort klimatu pracuje nad hybrydowymi elektrowniami bazującymi na OZE

Premier podkreślił, że polityka klimatyczna UE jest jednym z kluczowych narzędzi polityki gospodarczej.

– Nasi partnerzy o tym wiedzą, dlatego dobrze się stało, że przyznali nam rację i udało się wbudować takie zapisy, które pozwolą nam na skompensowanie ewentualnie wyższych wydatków w przyszłości związanych z systemem emisji uprawnień, tzw. system ETS. Będziemy mieli odpowiednią legislację, która będzie dawała nam środki na transformację energetyczną, a już dzisiaj te środki to powyżej 220, nawet około 230 mld zł – powiedział Mateusz Morawiecki.

Z kolei minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka ocenił, że zawarte porozumienie pozwala realizować cel unijny, ale także tworzy warunki dla sprawiedliwej transformacji polskiej energetyki i gospodarki.

– Mamy gwarancję zapisania w przyszłej legislacji dostępu do większej puli środków. Mamy również zbalansowanie pomiędzy dochodami w ramach sytemu handlu uprawnieniami do emisji z kosztami ponoszonymi przez podmioty – powiedział minister.

REKLAMA

Ocenił też, że Polska poprzez opisanie zasad w jakich realizacja zwiększonego celu będzie następowała, zabezpieczyła swoje interesy gospodarcze. Minister zwrócił też uwagę na zawarcie w konkluzjach roli gazu oraz wzięcie pod uwagę pochłaniania przez lasy dwutlenku węgla w całościowym bilansie emisji.

Możemy osiągnąć wiele dobrego

Natomiast jeśli chodzi o środki z funduszu odbudowy po koronakryzysie, to w opinii komisarza ds. rolnictwa Janusza Wojciechowskiego, fundusze naprawcze powinny być w możliwie największej części skierowane na obszary wiejskie m.in. na cel odbudowy przetwórstwa lokalnego.

Zdaniem Janusza Wojciechowskiego jeśli rolnicy będą mieli gdzie sprzedać produkty, jeżeli bardziej się zorientujemy na lokalne rynki, będziemy premiować rolników, którzy dostarczają towary do lokalnych przetwórni, a z tych lokalnych przetwórni świeża żywność będzie dostarczana na lokalne rynki, to "możemy osiągnąć wiele dobrego".

– To jest priorytetem KE i wieżę głęboko, że to się przyczyni do rozwoju obszarów wiejskich – zaznaczył komisarz. podkreślając, że Wspólna Polityka Rolna nie jest jedyną polityką adresowaną do obszarów wiejskich.

REKLAMA


Powiązany Artykuł

Unia europejska free 2020.jpg
Reforma polityki rolnej UE po 2022 r. – więcej wymagań, wyższe sankcje. PE publikuje swoje stanowisko

– Przypomnę tylko art. 174 Traktatu, który definiuje cele polityki spójności. Tam obszary wiejskie wymienione są na pierwszym miejscu, obok obszarów poprzemysłowych i obok obszarów o niekorzystnych warunkach geograficznych, czy przyrodniczych. Obszary wiejskie powinny być traktowane ze szczególną uwagą, tak mówi Traktat" – mówił Janusz Wojciechowski.

Wartość unijnego budżetu UE na lata 2021-2027, w którym zawarte są m.in. środki na Wspólną Politykę Rolną, wyniesie 1,074 bln euro, a funduszu odbudowy – 750 mld euro. Środki z tej drugiej puli mają pomóc w naprawieniu szkód gospodarczych i społecznych, jakie wyrządziła pandemia koronawirusa.

 

PolskieRadio24.pl/PAP/DoS

REKLAMA

 

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej