GUS podał dane o inflacji w grudniu. Minimalny wzrost w porównaniu do listopada
Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w grudniu wzrosły o 2,3 procent licząc rok do roku. Tak wynika z opublikowanego przez Główny Urząd Statystyczny szybkiego szacunku inflacji. GUS podał też, że w porównaniu z listopadem, ceny w grudniu były wyższe o 0,1 procent.
2021-01-07, 10:10
Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w grudniu 2020 r. wzrosły o 2,3 proc. licząc rok do roku (rdr), a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 0,1 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny w szacunku flash.
Ekonomiści ankietowani przez PAP Biznes szacowali, że ceny towarów i usług w grudniu wzrosły rdr o 2,6 proc., a mdm wzrosły o 0,4 proc. Dlatego wzrost o 0,1 procent licząc do roku, inflacja była mniejsza niż to przewidywali eksperci.
W listopadzie wskaźnik CPI wyniósł odpowiednio: 3,0 proc. rdr i 0,1 proc. mdm.
Posłuchaj
REKLAMA
Opinia eksperta banku Santander o grudniowej inflacji
Ekonomista Santander Bank Polska Piotr Bielski powiedział, że spowolnienie inflacji było oczekiwane ale okazało się głębsze niż prognozowali eksperci. Wskazał, że na obniżenie inflacji wpłynęły ceny żywności i usług.
Piotr Bielski sądzi, że w nadchodzących miesiącach ceny będą rosły wolniej. Powiedział, że średnio w tym roku inflacja będzie niższa niż w poprzednim.
Ekonomista wskazał, że niższy odczyt inflacji w grudniu wynika też z tak zwanego efektu wysokiej bazy. Chodzi o to, że punktem odniesienia był grudzień 2019 roku, kiedy inflacja była na podwyższonym poziomie.
Ocena analityków PKO BP
Zdaniem PKO BP, inflację obniżyły ceny żywności oraz komponenty bazowe. Analitycy banku zwrócili uwagę, że w grudniu ceny żywności i napojów spadły o 0,1 proc. mdm, a ich roczny wzrost wyhamował do 0,7 proc. rdr z 2,0 proc. rdr w listopadzie.
-Od czerwca miesięczne zmiany cen żywności kształtują się poniżej wzorca sezonowego, a ujemna dynamika cen w grudniu (mdm) poprzednio była obserwowana w 2015 (łącznie w ostatnich 2 dekadach ceny żywności spadły mdm tylko 3 razy). Ceny żywności były w ostatnich miesiącach istotnym czynnikiem dezinflacyjnym, ale kształtowanie się cen żywności na rynkach światowych sugeruje, że w drugiej połowie 2021 mogą one ponownie podbijać inflację – stwierdzili analitycy największego polskiego banku.
REKLAMA
Ekonomiści PKO BP szacują, że inflacja bazowa (CPI bez żywności i energii) spadła do ok. 3,6 proc. rdr z 4,3 proc. rdr w listopadzie i była najniższa od marca 2020 r.
W ich ocenie do spadku inflacji bazowej mogły przyczynić się niższe ceny odzieży i obuwia związane z przyspieszonymi wyprzedażami przed kolejnym zamknięciem centrów handlowych, choć zastrzegają, że na wnioski należy poczekać do połowy miesiąca, kiedy to GUS opublikuje pełne dane o inflacji.
Resort rozwoju o inflacji w grudniu
W styczniu br. można spodziewać się zbliżonego do grudniowego tempa inflacji rdr - prognozuje wiceszef MRPiT prof. Robert Tomanek. Według niego na poziom inflacji wpłynie podwyżka cen napojów związana z wprowadzeniem podatku cukrowego i zmiany dot. cen regulowanych energii.
REKLAMA
Ministerstwo Rozwoju Pracy i Technologii (MRPiT) zwróciło uwagę, że tempo inflacji jest wolniejsze od notowanego w listopadzie (3 proc.) oraz od oczekiwań rynkowych (2,6 proc.).
"Po raz pierwszy od maja 2019 r. inflacja jest niższa od bezpośredniego celu inflacyjnego" - podkreślił wiceszef MRPiT prof. Tomanek, cytowany w czwartkowym komunikacie resortu.
"W ocenie MRPiT w styczniu można spodziewać się zbliżonego do grudniowego tempa inflacji w ujęciu rocznym" - wskazał wiceminister Tomanek. Według niego na poziom inflacji będzie miała wpływ podwyżka cen napojów związana z wprowadzeniem podatku cukrowego oraz zmiany w zakresie cen regulowanych energii (nowe taryfy oraz opłata mocowa).
Odnosząc się do grudniowych danych GUS wiceminister Tomanek zwrócił uwagę, że kolejny miesiąc z rzędu odnotowano spadek cen paliw do prywatnych środków transportu – wyniósł on w ujęciu rocznym 9,4 proc. wobec spadków utrzymujących się przez trzy poprzednie miesiące na poziomie 9,2 proc. (rdr). Natomiast miesiąc do miesiąca ceny paliw wzrosły o 3 proc.
REKLAMA
PR24/IAR/PAP/sw
REKLAMA