9 mln Polaków z profilem zaufanym. Każdego dnia konto zakłada 9 tys. osób
Na założenie profilu zaufanego zdecydowała się właśnie da dziewięciomilionowa osoba. 15 stycznia 2018 r., czyli trzy lata temu, korzystało z niego niecałe 1,4 mln osób. Ostatni milion udało się osiągnąć w zaledwie 11 dni – informuje Wydział Promocji Polityki Cyfrowej KPRM.
2021-01-15, 07:50
Profil zaufany to przypisany do naszego numeru PESEL zbiór danych o nas samych, który pozwala potwierdzić tożsamość w kontaktach z e-administracją. Dzięki niemu bez wychodzenia z domu można złożyć wniosek o dowód osobisty, zgłosić narodziny dziecka, zgłosicie zbycie lub nabycie pojazdu, wysłać pismo do urzędu, zalogować się do Internetowego Konta Pacjenta, Platformy Usług Elektronicznych ZUS, czy konta Mój GOV.
Powiązany Artykuł
Aplikacja mObywatel coraz powszechniejsza. Zobacz, w czym może być pomocna
Milion w 11 dni
Profil zaufany powstał w 2011 r., i aż do 2016 r. korzystało z niego zaledwie 400 tys. osób, w większości urzędników. Jednak do 1 stycznia 2018 r. konta założyło łącznie 1,3 mln osób. Od tego czasu obserwujemy stały i dynamiczny wzrost zainteresowania e-administracją, a tym samym profilem zaufanym:
• styczeń 2018 r. – z profilu zaufanego korzysta 1,37 mln osób,
• styczeń 2019 r. – 2,56 mln,
• styczeń 2020 r. – 4,8mln,
• styczeń 2021 r. – ponad 9 milionów osób.
– Zdajemy sobie sprawę, że pandemia przyspieszyła pewne procesy. Jednak wyraźnie widać, że rosnące zainteresowanie profilem zaufanym zaczęło się wcześniej – mówi minister Marek Zagórski, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
– Ciężko na to pracowaliśmy i robimy to nadal. Nieustannie – i jak widać skutecznie – przekonujemy Polaków, że warto korzystać z naszych rozwiązań.
REKLAMA
8 mln profili zaufanych przekroczono 25 września 2020 r., co oznacza, że dziewiąty milion przybył w dokładnie 111 dni. Oznacza to średnio 9009 nowych profili zaufanych każdego dnia. Tylko od początku tego roku konto założyło ponad 205 tysięcy osób.
Najłatwiej w banku
Najszybszy sposób na zdobycie profilu zaufanego to założenie go za pośrednictwem banku. Taką możliwość dają PKO Bank Polski SA, Santander, Bank Pekao, mBank, ING Bank Śląskiego, Alior Bank, Millennium Bank, kilkaset banków spółdzielczych oraz platforma Envelo. To najwygodniejszy i najszybszy sposób, ponieważ dane w banku są wiarygodne, zostały uwierzytelnione podczas zakładania konta. Dzięki temu nie trzeba dodatkowo ich potwierdzać.
Drugim sposobem na założenie profilu zaufanego jest wizyta w jednym z ponad 1500 punktów potwierdzających, wcześniej trzeba wypełnić internetowy wniosek. Trzeci sposób to videospotkanie z urzędnikiem. W ten sposób można założyć jedynie tymczasowy profil zaufany, który jest ważny 3 miesiące, "tradycyjny" jest ważny 3 lata.
PolskieRadio24.pl, PAP, DoS, md
REKLAMA