Raport KPMG: firmy chętnie przechodzą do chmury obliczeniowej, muszą jednak uważać na hakerów
Coraz więcej firm wdraża technologie chmurowe na dużą skalę, jednak nierzadko odbywa się to bez odpowiedniego nadzoru ze strony działów IT i zespołów ds. bezpieczeństwa, co naraża przedsiębiorstwa na ataki hakerskie i wycieki danych - wynika z analizy KPMG.
2021-02-04, 13:30
Globalna firma doradcza KPMG International w raporcie "Securing the cloud – the next chapter", sugeruje, że pandemia spowodowała radykalne przyspieszenie tempa cyfryzacji przedsiębiorstw, a jednym z istotniejszych elementów tego procesu jest migracja do chmury obliczeniowej.
Ale jak zauważają eksperci KPMG, wraz z rozwojem technologii i zaawansowania rozwiązań chmurowych coraz większe są także wysiłki hakerów opracowujących nowe sposoby kradzieży danych, co może się okazać bardzo dotkliwe i kosztowne dla firm, które padną ich ofiarą.
Powiązany Artykuł
Miliard dolarów na hub technologiczny w Polsce. Chmura Krajowa i Microsoft podpisały porozumienie
Polskie firmy nie doceniają zagrożeń
Zdaniem autorów raportu, świadomość co do ważności skutecznego zarządzania obszarem bezpieczeństwa i ochrony kluczowych zasobów biznesowych wśród polskich firm pozostaje niewystarczająca.
Według nich dowodzi tego, że aż 62 proc. spółek w Polsce ankietowanych przez KPMG nawet nie wie, w jakim modelu korzysta z chmury.
REKLAMA
Jedna na pięć organizacji w Polsce nie uważa, że usługi utrzymywane w ramach wewnętrznej infrastruktury firmy są bezpieczniejsze od usług chmurowych. Jednocześnie blisko połowa uważa oba rozwiązania za tak samo bezpieczne - wskazuje raport.
Eksperci KPMG zwracają uwagę na coraz większą skalę zjawiska tzw. "shadow IT", czyli dokonywania zakupów usług chmurowych przez działy biznesowe z pominięciem działu IT, bez analizy ryzyka i bez zastosowania firmowych procedur.
Zjawisko "shadow IT" budziło wiele obaw specjalistów ds. bezpieczeństwa informatycznego jeszcze przed pandemią COVID-19, natomiast nagłe i masowe przejście na pracę w trybie zdalnym oraz zmiany w infrastrukturze dramatycznie zwiększyły skalę problemu - wskazują autorzy opracowania.
Jak podkreślają, szczególnie dotyczy on firm, w których narzędzia wspierające pracę zdalną w zespołach nie funkcjonowały wcześniej lub były zbyt wolno wdrażane przez działy IT.
REKLAMA
Praca zdalna ułatwia działania hakerów
W konsekwencji braku odpowiedniego tempa działań wspierających pracę zdalną, działy biznesowe i indywidualni pracownicy z pominięciem działów IT zaczęli na większą skalę stosować w codziennej pracy rozwiązania oparte na chmurze obliczeniowej.
Jak zauważają eksperci, stosowane w tym celu aplikacje często nie są odpowiednio chronione – przez wieloskładnikowe uwierzytelnienie czy restrykcyjne polityki dotyczące tworzenia haseł.
Mogą również nie spełniać wymogów prawnych w zakresie lokalizacji i retencji danych. Tymczasem z globalnego badania KPMG wynika, że już w 2019 roku aż 92 proc. firm obawiało się, że ich pracownicy i poszczególne działy biznesowe w nieautoryzowany sposób korzystają z usług chmurowych.
Powiązany Artykuł
Uwaga na poświąteczne wyprzedaże. Cyberprzestępcy nie próżnują
Najgorzej jest z ochroną poczty elektronicznej
Jak czytamy w analizie, jednym ze słabych punktów wielu firm jest poczta e-mail oparta na chmurze ( cloud computing). Choć oferuje ona organizacjom niezbędną elastyczność w obliczu nowej rzeczywistości, to zarazem ułatwia dostęp hakerom.
REKLAMA
Fakt, że cyberprzestępcy potrzebują jedynie danych uwierzytelniających, aby naruszyć konta e-mail, stał się przyczyną zakrojonych na szeroką skalę ataków typu BEC (ang. Business E-mail Compromise).
Eksperci KPMG wskazują, że wystarczy przejęcie pojedynczego, firmowego konta e-mail za pośrednictwem witryny internetowej zbierającej dane uwierzytelniające, by hakerzy byli w stanie zdobyć zaufanie współpracowników, poznać zasoby czy partnerów biznesowych i uzyskać dodatkowe dane uwierzytelniające lub żądać nieuprawnionych transakcji finansowych.
Cloud computing wymaga więcej od IT
KPMG przestrzega, że czujność zespołów ds. bezpieczeństwa IT w firmach, które migrują do chmury, jest często uśpiona za sprawą standardowych narzędzi monitorowania bezpieczeństwa oferowanych przez dostawcę usługi.
Zarządzanie bezpieczeństwem w chmurze jest jednak - wskazuje raport - procesem o wiele bardziej złożonym, wymagającym odpowiedniej analizy ryzyka i podjęcia konkretnych działań.
REKLAMA
Sprawnie muszą także funkcjonować procedury szybkiego reagowania na incydenty naruszenia bezpieczeństwa w chmurze. Osoby odpowiedzialne za cyberbezpieczeństwo przedsiębiorstwa powinny mieć pewność, że działają one prawidłowo w przypadku wystąpienia zagrożenia. Ale to wymaga ciągłego edukowania pracowników firm w dziedzinie cyberbepieczeństwa.
PR24/PAP/sw
REKLAMA