Rozpoczynają się konsultacje dotyczące umocnień przeciwpowodziowych

Rozpoczynają się konsultacje społeczne, które będą dotyczyć aktualizacji planów zarządzania ryzykiem powodziowym. Dzięki temu powstaną nowe mapy zagrożeń powodziowych, a także nowe inwestycje, które będą chronić mieszkańców przed powodziami.

2021-02-09, 11:50

Rozpoczynają się konsultacje dotyczące umocnień przeciwpowodziowych
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Dziewul/Shutterstock

Jako pierwsi w konsultacjach mogą się wypowiedzieć między innymi mieszkańcy Małopolski.  Szczegóły przedstawiło ministerstwo infrastruktury, a także przedsiębiorstwo państwowe Wody Polskie.

W regionie wodnym Górnej-Zachodniej Wisły zaplanowano blisko 380 działań, które mają poprawić bezpieczeństwo w tym zakresie. Prawie połowa z tych spotkań dotyczy bezpośrednio Krakowa i najbliższych okolic.

Wybór Krakowa na inaugurację nie był przypadkowy. Mieszkańcy stolicy Małopolski wciąż pamiętają o wielkiej powodzi z 2010 roku, a położenie miasta i regionu powoduje, że zagrożenie znów może się pojawić z chwilą nadejścia kolejnego wezbrania. Mogą na to wpłynąć pierwsze od kilku lat intensywne opady śniegu.

Obywatele powinni czuć się bezpieczni, dlatego podejmujemy wiele działań dla zwiększenia ochrony przeciwpowodziowej. Mam nadzieję, że rozpoczynająca się w Krakowie seria debat konsultacyjnych na temat planowanych inwestycji i działań dla poprawy bezpieczeństwa lokalnych społeczności, będzie się cieszyła dużym zainteresowaniem – powiedział wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.

Kraków szykuje się na wyższą wodę

Niedawno minister infrastruktury Andrzej Adamczyk ogłosił rozpoczęcie modernizacji umocnień przeciwpowodziowych w Krakowie. Mają one zabezpieczyć to miasto przez wezbraniami na Wiśle. Koszt inwestycji szacowany jest na ponad 80 milionów złotych. Wody Polskie zmodernizują 20 km wałów w trzech dzielnicach Krakowa: Podgórzu, Czyżynach i Nowej Hucie. Inwestycja obejmie również część gminy Wieliczka. Jej realizacja pozwoli na kompleksowe zabezpieczenie przeciwpowodziowe Krakowa, w tym bezpośrednią ochronę 40 tys. mieszkańców i ich mienia na obszarze 31 kilometrów kwadratowych oraz obiektów o strategicznym znaczeniu dla całego miasta.

REKLAMA

Tymczasem aktualizowane obecnie plany zarządzania ryzykiem powodziowym to działania służące przede wszystkim redukcji ryzyka powodziowego. W związku z obostrzeniami pandemicznymi, spotkania podczas konsultacji społecznych odbywają się w trybie online.

- Podejmowane przez nas działania wpływają na bezpieczeństwo nie tylko mieszkańców Małopolski i południa Polski, ale także rejonów kraju położonych wokół nizinnych odcinków Wisły. Kluczowe jest zatem zarządzanie falą powodziową w sytuacji jej nadejścia, racjonalne gospodarowanie wodą w zbiornikach retencyjnych – stwierdziła Małgorzata Sikora, dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie.


Powiązany Artykuł

Morawiecki free premier flickr kprm (1)-1200.jpg
"To rewolucja w polityce środowiskowej". Premier Mateusz Morawiecki o programie "Czyste powietrze"

Plan przygotowań na wypadek powodzi

Plany zarządzania ryzykiem powodziowym realizowane są w sześcioletnich cyklach. Od przyjęcia przez Radę Ministrów pierwszych planów w 2016 roku, na terenie regionu wodnego Górnej-Zachodniej Wisły zrealizowano w sumie 1071 różnorodnych działań. Kilkadziesiąt z nich będzie kontynuowanych w latach 2022-2027. Wartość wszystkich prac, które mają zabezpieczyć Kraków przed falą powodziową jest szacowana na 200 milionów złotych. Ale Kraków, to nie jedyne miasto, które znalazło się w planach.

Wody Polskie realizują także projekt "Ochrona przeciwpowodziowa Sandomierza". Inwestycja składająca się z sześciu zadań zapewni poprawę bezpieczeństwa i ochronę życia oraz mienia około 20 tysięcy mieszkańców.

REKLAMA

10 lutego konsultacje społeczne dotyczące nowych planów odbędą się w Nowym Sączu, a 16 i 17 lutego w Gliwicach i Pszczynie. Debaty zakończą się spotkaniami 26 i 27 maja w Elblągu i Słupsku. Rejestracja rozpoczyna mniej więcej 3 tygodnie przed konkretnym spotkaniem na stronie www.stoppowodzi.pl.

PolskieRadio24.pl, Aleksander Pszoniak, md

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej