X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

"Polska staje się hubem przemysłowym". Premier zapowiedział dużą inwestycję na Wybrzeżu

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2021 11:55
Inwestycja firmy Northvolt w Gdańsku będzie ważnym punktem na mapie industrialnej Polski - powiedział premier Mateusz Morawiecki, przy okazji ogłoszenia budowy fabryki przez szwedzkiego producenta baterii. Inwestycja będzie kosztować blisko 200 mln dolarów, czyli prawie 750 mln zł.
Premier Mateusz Morawiecki
Premier Mateusz MorawieckiFoto: TT/KPRM

Jak mówił Mateusz Morawiecki, "w wielu dziedzinach związanych z motoryzacją odnosimy szereg sukcesów", a - według niego - te sukcesy przekładają się na tworzenie coraz lepiej płatnych miejsc w pracy. Podkreślił, że inwestycja szwedzkiego koncernu stworzy ok. 500 miejsc pracy.

Posłuchaj
00:22 nortvhol.mp3 Mateusz Morawiecki: pozyskiwanie nowych inwestycji jest szczególnie ważne w czasie kryzysu epidemicznego (IAR)

 

Premier morawiecki free flickr kprm-1200.jpg
Premier: polska gospodarka ma solidne fundamenty, w tym roku wróci na ścieżkę wzrostu

Polska na drodze do przemysłu 4.0

- Poprzez tego typu inwestycje najlepiej kształtuje się środowisko przemysłu 4.0 - dodał Mateusz Morawiecki, zauważając też, że produkcja baterii to element "zielonej rewolucji".

Szef rządu dodał, że "staramy się z Polski uczynić hub przemysłowy". Jego zdaniem, z powodzeniem udaje się realizować system edukacji i kształcenia technicznego, potrzebny do funkcjonowania takiego hubu.

Firma Northvolt zajmuje się produkcją akumulatorów do samochodów elektrycznych. W Gdańsku, oprócz fabryki, ma powstać także nowoczesne centrum badawcze firmy. Budowa fabryki ma zacząć się jesienią, a produkcja ma się rozpocząć w przyszłym roku.

"Polska zachowała atrakcyjność dla inwestorów"

Z kolegi wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin zwrócił uwagę, że mimo pandemii koronawirusa Polska na tle innych krajów radzi sobie całkiem dobrze.

- Pandemia stawia gospodarkę światową przed wyzwaniem bez precedensu. Nie brakuje jednak dowodów, że Polska gospodarka na tle innych krajów radzi sobie na prawdę dobrze - powiedział.

Wicepremier wskazał m.in. na dobre dane płynące ze Specjalnych Stref Ekonomicznych.

- Potwierdzają, że w sektorze bezpośrednich inwestycji zagranicznych utrzymaliśmy dobrą dynamikę wzrostu. Kolejne firmy wybierają Polskę jako miejsce lokowania kapitału - podkreślił.

Dodał, że inwestycja Northvolta to dowód, że "Polska zachowała atrakcyjność dla zagranicznych inwestorów".

Inwestycja warta kilkaset milionów złotych

Polska Agencja Inwestycji i Handlu poinformowała, że nakłady inwestycyjne na zakład produkcyjny Northvolt wyniosą blisko 200 mln dolarów, czyli prawie 750 milionów złotych.

Jak wyjaśniono, zakład, jaki powstanie na Wybrzeżu, jest częścią ogólnoeuropejskiego projektu łańcucha wartości, w ramach którego ogniwa produkowane w północnej Szwecji będą wysyłane do Gdańska, w celu dalszego montażu kompletnych systemów magazynów energii i dostarczane do klientów.

Dodano, że powstanie wysoce zautomatyzowany i zakład produkcyjny oraz inżynierskie centrum badawczo-rozwojowe modułów bateryjnych, systemów magazynowania energii oraz procesów i technologii produkcyjnych. Wytwarzane produkty będą kompleksowym rozwiązaniem do magazynowania energii oraz zastosowań przemysłowych, m.in. w specjalistycznych pojazdach i maszynach górniczych - podano.

PolskieRadio24.pl, IAR/PAP, md

Czytaj także

Premier: polska gospodarka ma solidne fundamenty, w tym roku wróci na ścieżkę wzrostu

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2021 11:15
Dzięki odpowiedzialnej polityce fiskalnej - według Komisji Europejskiej - Polska ma aktualnie solidne fundamenty przyszłego wzrostu gospodarczego - napisał  na Facebooku premier Mateusz Morawiecki. W tym roku nasz kraj wróci na ścieżkę dynamicznego wzrostu - dodał.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premier: polski przemysł ma solidne fundamenty, to zasługa Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2021 17:47
Szef rządu w poniedziałek przebywał z wizytą w firmie Kokoszki Prefabrykacja S.A., w Gdańsku, należącej do Grupy Pekabex.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Da szansę zaistnienia mediom lokalnym". Premier o "opłacie cyfrowej"

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2021 17:40
- Projektowana przez rząd "opłata cyfrowa" ma dać mediom lokalnym, przyćmionym przez ogólnoświatowych czy ogólnoeuropejskich gigantów, szansę zaistnienia - przekonywał w Katowicach premier Mateusz Morawiecki.
rozwiń zwiń