X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

2,5 mld złotych na poprawę bezpieczeństwa na drogach. Rząd przyjął strategię

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2021 13:00
Rząd przeznaczył dwa i pół miliarda złotych na poprawę bezpieczeństwa na drogach krajowych. To element nowej strategii drogowej przyjętej przez Radę Ministrów. Jej najważniejszym celem jest zmniejszenie liczby wypadków, a szczególnie tych z udziałem tak zwanych niechronionych uczestników ruchu drogowego, czyli głównie pieszych. Czas realizacji programu to cztery lata.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Premier Mateusz Morawiecki, ogłaszając założenia programu, podkreślił, że za każdym wypadkiem kryją się wielkie tragedie ludzkie. Rodziny opłakują zmarłych, a ranni latami dochodzą do zdrowia i walczą ze skutkami takich wydarzeń. Dodał, że w ostatnim czasie wskaźniki dotyczące wypadków są bardzo niepokojące, dlatego też należy podjąć zdecydowane działania. Zaznaczył, że nie da się przekonać każdego kierowcy do bezpiecznej jazdy, ale można tak zmienić budowę infrastruktury drogowej, by liczbę wypadków ograniczyć.

Troska o bezpieczeństwo pieszych

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk powiedział natomiast, że od wielu lat liczba wypadków w Polsce spada, ale nie spada w oczekiwanym tempie.

Jednym z najważniejszych elementów programu będzie doświetlenie przejść dla pieszych na drogach krajowych. Według danych Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad takich przejść jest około 11 tysięcy.

droga 120.jpg
Kolejna obwodnica nabiera kształtów. Będzie to zupełnie nowa trasa na drogowej mapie Polski

Według rządowych planów, przejścia te zostaną w odpowiedni sposób doświetlone tak, by zarówno pieszy dobrze widział jezdnię i pobocze, ale też żeby kierowca z daleka dostrzegł takie przejście i zredukował prędkość.

W ocenie ministra Andrzeja Adamczyka doświetlenie pozytywnie wpłynie na bezpieczeństwo ruchu drogowego. Szef resortu zaznaczył, że są już wytypowane przejścia, które w pierwszej kolejności mają być doświetlone. Rząd zapowiedział także wsparcie dla samorządowców, którzy będą chcieli inwestować w poprawę bezpieczeństwa na podległych im drogach.

Infrastruktura drogowa i nie tylko

Planowane są także inne inwestycje, które mają poprawić bezpieczeństwo. Budowane będą chodniki, ścieżki rowerowe, odseparowane od ruchu samochodowego, azyle i zatoki autobusowe, a także lewoskręty dla samochodów.

Przedstawiciele rządu zapowiedzieli również, że będą kontynuowane akcje edukacyjne, których celem jest poprawa bezpieczeństwa na drogach. 

W 2020 roku mniej wypadków na drogach

Ze wstępnych szacunków wynika, że w 2020 roku doszło na polskich drogach do około 23,5 tysiąca wypadków. To o ponad 6 tysięcy mniej niż w roku 2019. Wśród przyczyn podaje się między innymi zmniejszone natężenie ruchu spowodowane pandemią COVID-19. W 2020 roku w wypadkach zginęło ponad 2 tysiące osób, a ponad 22 650 zostało rannych. Zeszłoroczne statystyki oznaczają, że liczba zabitych zmniejszyła się o ponad 15 procent, a liczba rannych o prawie 24 procent.

PolskieRadio24.pl, Aleksander Pszoniak, md

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

2,5 mld zł na poprawę bezpieczeństwa na drogach. W pierwszej kolejności na infrastrukturę dla pieszych

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2021 14:03
Na najbliższym posiedzeniu Komitetu Stałego Rady Ministrów zostanie przyjęty Program Bezpiecznej Infrastruktury Drogowej na lata 2021-2024. Taką informację przekazał portalowi PolskieRadio24.pl wiceminister infrastruktury Rafał Weber. W ramach programu zostanie przekazanych 2,5 mld złotych na poprawę bezpieczeństwa na drogach krajowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Blisko 270 mln zł na inwestycje przy drogach krajowych. Jest zapowiedź ministerstwa

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2021 09:49
Budowa m.in. chodników, ścieżek rowerowych czy zatok autobusowych to nowe inwestycje, które mają zwiększyć bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego. Ich koszt to ok. 267 mln zł - poinformowało Ministerstwo Infrastruktury.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Automatyczne światła. Ułatwienie, czy przekleństwo?

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2021 05:00
Światła, które same się włączają, gasną i dostosowują do warunków na drodze, to genialny wynalazek. Genialny, pod warunkiem, że działa bez zarzutu. Systemy jednak bardzo często popełniają błędy w "interpretacji" otoczenia. 
rozwiń zwiń