X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Sto milionów złotych na małą retencję. Ruszył nabór wniosków w programie "Moja woda"

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2021 16:45
Dziś, w Światowym Dniu Wody, rozpoczęły się nabory wniosków do drugiej odsłony programu "Moja woda".
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/satit sewtiw

W ramach programu gospodarstwa domowe mogą uzyskać 80 procent dofinansowania, maksymalnie 5 tysięcy złotych, do przydomowej mikroinstalacji wodnej zagospodarowującej deszczówkę i wody roztopowe. Tegoroczny budżet programu to także 100 milionów złotych.

energia-1200-free.jpg
Zmiany w sektorze energetyki. Transformacja przyspiesza, ale nie brakuje problemów

Minister Klimatu i Środowiska Michał Kurtyka mówił, że program cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. W ubiegłym roku z dofinansowania do przydomowej retencji skorzystało prawie 25 tysięcy polskich rodzin. Jak mówił minister, poza skutkami dla środowiska - efekty programu są widoczne także w budżecie rodzin i gmin.


Posłuchaj
05:59 Artur Lorkowski wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej mówi o programie "Moja Woda" "Ekspres Gospodarczy" (Justyna Go Artur Lorkowski wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej mówi o programie "Moja Woda" "Ekspres Gospodarczy" (Justyna Golonko PR1)

 

- Pozwala nam to osiągnąć na poziomie rodziny bardzo konkretne oszczędności w rachunkach za wodę, ale ten łańcuch oszczędności przekłada się również na gminę, dlatego, że w momencie, kiedy mamy, na przykład, roztopowe deszcze, sieci wodociągowe i kanalizacyjne nie są przeciążane. Woda deszczowa, roztopowa, która trafia na gospodarstwo domowe, jest tutaj retencjonowana, magazynowana i tutaj wykorzystywana - mówił minister Michał Kurtyka.

Posłuchaj
00:25 mw1.mp3 Michał Kurtyka: program pozytywnie wpływa na budżety rodzin i gmin (IAR)

 

Sprawdzona formuła

Wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Artur Lorkowski mówił, że wsparciem będą obejmowane wszystkie inwestycje rozpoczęte od czerwca 2020 roku, a zasady programu są bardzo podobne do ubiegłorocznych.

- Oczekujemy, i to jest nowość w stosunku do poprzedniej wersji, że minimalna wielkość zbiornika na wodę nie będzie mniejsza niż dwa metry sześcienne. To pozwoli nam w skali kraju maksymalizować użyteczność i uzysk ekologiczny. Ponadto oczekujemy, że projekty, które będą wspierane przez Narodowy Fundusz poprzez Wojewódzkie Fundusze, będą funkcjonowały przez trzy lata, więc będzie zapewniony okres trwałości trzyletni dla każdej z tych inwestycji - mówił Artur Lorkowski.

Posłuchaj
00:28 mw2.mp3 Artur Lorkowski: zasady programu są bardzo podobne do ubiegłorocznych (IAR)

Retencjonujemy coraz więcej wody

Dzięki inwestycjom wykonanym w ramach pierwszej odsłony programu "Moja woda" zdolność retencjonowania wody w Polsce została zwiększona o milion metrów sześciennych. Program jest inicjatywą Ministerstwa Klimatu oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, jego celem jest łagodzenie skutków suszy w Polsce.

Szczegółowe informacje dotyczące drugiej edycji programu są już dostępne na stronach Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska. W poniedziałek zostanie uruchomiona możliwość składania elektronicznych wniosków.


PolskieRadio24.pl/ IAR/md/Justyna Golonko/Ekspres Gospodarczy/PR1

Czytaj także

Jacek Ozdoba: przestępstwa przeciwko środowisku zaczynają być na świecie dostrzegane

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2021 19:46
- To największa zmiana od lat 90. - komentował na antenie Polskiego Radia 24 Jacek Ozdoba, wiceminister klimatu i środowiska, odnosząc się do proponowanej nowelizacji dotyczącej m.in. kar za przestępstwa środowiskowe.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Powstaje ewidencja źródeł ciepła w budynkach. Małopolska liderem inwentaryzacji

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2021 07:39
Od 1 lipca tego roku rozpocznie się składanie deklaracji dotyczących źródeł ciepła wykorzystywanych w budynkach. Zebrane dane będą stanowić element Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków, która ma pomóc w identyfikowaniu źródeł niskiej emisji w Polsce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Banki uruchomią kredyty w ramach programu "Czyste Powietrze". Wnioski można składać w połowie roku

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2021 16:31
Osiem banków w tym m.in. Alior Bank, BNP Paribas Bank Polska, Bank Ochrony Środowiska chce uruchomić ścieżkę kredytową w ramach programu "Czyste Powietrze" - poinformował Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
rozwiń zwiń