Zmiany w załatwianiu spraw urzędowych. Administracja przechodzi w tzw. tryb wewnętrzny
Od poniedziałku – wraz z nowymi obostrzeniami sanitarnymi – wróciły utrudnienia w załatwianiu spraw urzędowych. Do 9 kwietnia przyjmowanie interesantów zostało znacząca ograniczone – kwestie administracyjne można załatwić jedynie po umówieniu wizyty i to tylko w wybranych sprawach.
2021-03-22, 11:30
Urzędy dzielnicowe, miejskie, gminne, powiatowe i wojewódzkie wracają do pracy w tzw. trybie wewnętrznym. To naturalne pokłosie decyzji rządu i wypowiedzi ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, który podczas niedawnej konferencji prasowej apelował, by w ramach możliwości – także w placówkach publicznych – przechodzić na pracę zdalną.
– To już jest ten moment, kiedy znów musimy wrócić do tego trybu pracy, który był charakterystyczny w listopadzie czy w drugiej połowie października, czy w ogóle dla całego okresu poprzedniej wiosny – mówił szef resortu zdrowia.
Powiązany Artykuł
Obostrzenia w całej Polsce. Przypominamy, jak wyglądają nowe zasady
Prośba o wyrozumiałość
"Od dziś, 22 marca, budynki Urzędu Miasta Krakowa ponownie są dostępne wyłącznie dla klientów umówionych na wizytę lub tych, którzy mają zamiar umieścić przesyłkę w odpowiednim pojemniku wrzutowym. Punkty Obsługi Mieszkańców w galeriach handlowych są nieczynne. Prosimy, aby załatwianie spraw urzędowych odłożyć w czasie. Wszelkie dokumenty i wnioski do Urzędu Miasta Krakowa będzie można złożyć elektronicznie, za pośrednictwem Poczty Polskiej, usługi Paczkomat Urząd 24, lub wrzucając kopertę do odpowiedniego pojemnika umieszczonego w pobliżu wejścia do urzędu" – czytamy na stronie krakow.pl.
Większość jednostek administracji rządowej i samorządowej zamieszcza podobne informacje na swoich stronach internetowych oraz profilach w mediach społecznościowych, a włodarze przepraszają za utrudnienia i proszą mieszkańców o wyrozumiałość. Wiele urzędów udostępnia kalendarze umożliwiające zdalne umówienie się na wizytę, a wojewodowie, prezydenci, burmistrzowie i wójtowie wydłużają obowiązujące terminy urzędowe.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
"Wprowadzenie zakazu przemieszczania się jest możliwe". Prof. Zajkowska o trzeciej fali pandemii
Kolejne ograniczenia
Przypomnijmy, że od dzisiaj aż do 9 kwietnia w całej Polsce obowiązują kolejne ograniczenia. Swoją działalność muszą zawiesić:
- hotele (wyjątkiem są m.in. hotele robotnicze, a także noclegi świadczone w ramach podróży służbowych);
- galerie handlowe – z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni, sklepów zoologicznych i z artykułami budowlanymi; w galeriach handlowych nadal będą mogły działać m.in. usługi fryzjerskie, optyczne, bankowe, pralnie;
- teatry, muzea, galerie sztuki (możliwa jest jednak organizacja prób i ćwiczeń, a także wydarzeń online);
- kina (zakaz projekcji filmów dotyczy również domów i ośrodków kultury);
- baseny (wyjątkiem są baseny w podmiotach wykonujących działalność leczniczą i dla członków kadry narodowej);
- sauny, solaria, łaźnie tureckie, salony odchudzające, kasyna;
- stoki narciarskie;
- kluby fitness i siłownie;
- obiekty sportowe (mogą działać wyłącznie na potrzeby sportu zawodowego i bez udziału publiczności).
PolskieRadio24.pl, DoS
REKLAMA
REKLAMA