X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

UOKiK zbada przejęcie PGNiG przez Orlen na polecenie KE. Obajtek: to nasz wielki sukces

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2021 10:20
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów ogłosił w piątek, że Komisja Europejska przekazała mu do zbadania koncentrację PKN Orlen i PGNiG. Koncentracja ma polegać na przejęciu PGNiG przez Orlen. "To nasz wielki sukces i krok w budowie silnego koncernu multienergetycznego. W ciągu kilku tygodni zgłosimy transakcję do polskiego urzędu antymonopolowego" - skomentował to na Twitterze Daniel Obajtek, prezes Orlenu.
Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek
Prezes PKN Orlen Daniel ObajtekFoto: Twitter/Daniel Obajtek

Jak oświadczył Prezes UOKiK Tomasz Chróstny cytowany w komunikacie Urzędu, biorąc pod uwagę, że planowane efekty rozpatrywanej transakcji będą występowały w Polsce, sprawa została przekazana do UOKiK.

Orlen podawał latem 2020 r., że efekt skali, powstały w wyniku przejęcia Energi, Lotosu i PGNiG ułatwiłby połączonemu podmiotowi skuteczne konkurowanie na światowych rynkach.

Czytaj więcej
gaz rura PGNiG 1200.jpg
W 2020 roku PGNiG zanotował wielomiliardowe zyski. Miała na to wpływ wygrana z Gazpromem

Jak przypomniał urząd antymonopolowy, uczestnicy transakcji, która ma wymiar wspólnotowy, mogą złożyć do KE wniosek o zbadanie jej skutków przez kraj członkowski - jeżeli może wywierać ona znaczący wpływ na konkurencję w danym państwie.

W takim przypadku Komisja może przekazać sprawę do narodowego organu antymonopolowego, jeżeli ten wyrazi zgodę na ocenę skutków danej transakcji.

Tak jest w przypadku przekazanej polskiemu urzędowi antymonopolowemu przez KE koncentracji obejmującej transakcję przejęcia przez grupę Orlen spółek należących do grupy PGNiG - zaznaczył UOKiK.

Badanie rynku

Zdaniem prezesa Tomasza Chróstnego, "to niewątpliwie wyraz dużego zaufania do kompetencji i doświadczenia polskiego urzędu antymonopolowego".

"Ponadto, główni kontrahenci i konkurenci uczestników koncentracji zlokalizowani są w Polsce, zatem Urząd będzie mógł stosunkowo łatwo przeprowadzić badanie rynku, które pozwoli zebrać materiał dowodowy niezbędny do dokładnej oceny sprawy" - dodał Prezes UOKiK.

Urząd zaznaczył, że zasadniczym warunkiem, który przesądza o tym czy wniosek rozpatruje Komisja Europejska, jest wspólnotowy wymiar danej koncentracji. KE analizuje transakcje, kiedy łączny światowy obrót wszystkich zainteresowanych przedsiębiorstw wynosi więcej niż 5 mld euro oraz łączny obrót przypadający na Wspólnotę, każdego z co najmniej dwóch zainteresowanych przedsiębiorstw, wynosi więcej niż 250 mln euro.

Z kolei Prezes UOKiK co do zasady właściwy jest w sprawach koncentracji, które wywołują lub mogą wywoływać skutki na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i jednocześnie nie mają wymiaru wspólnotowego.

Czytaj więcej
1200.jpg
Daniel Obajtek: opozycja sprzeciwia się budowie silnego koncernu multienergetycznego

"Wielki sukces"

Do sprawy odniósł się również prezes Orlenu Daniel Obajek. "Uzyskaliśmy od KE decyzję, na mocy której UOKiK rozpatrzy wniosek w sprawie przejęcia PGNiG przez PKN Orlen. To nasz wielki sukces i krok w budowie silnego koncernu multienergetycznego. W ciągu kilku tygodni zgłosimy transakcję do polskiego urzędu antymonopolowego - napisał na Twitterze prezes państwowego giganta.

Orlen już wcześniej wyrażał nadzieję, że Komisja przekaże wniosek koncentracyjny do UOKiK. W lutym wiceprezes PKN Orlen Janusz Szewczak oświadczył, że przekazanie takie spowodowałoby, iż procedura byłaby "szybsza, prostsza i mniej skomplikowana", niż w przypadku rozpatrywania wniosku o przejęcia LOTOS-u. Oceniał jednocześnie, że transakcja przejęcia PGNiG jest możliwa jeszcze pod koniec 2021 r., ewentualnie na przełomie 2021 i 2022 r.

W listopadzie 2020 r. prezes PGNiG Paweł Majewski oceniał, że połączenie dużych graczy sektora w jeden silny, stabilny koncern multienergetyczny może przynieść właściwie wyłącznie korzyści. Wymienił wśród nich bardziej skuteczną konkurencję na zagranicznych rynkach.

jp/PAP

Czytaj także

Fuzja na rynku paliw. Orlen ma już krótką listę partnerów przy transakcji przejęcia Lotosu

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2021 18:54
PKN Orlen w lipcu chce przedstawić partnera lub partnerów do realizacji środków zaradczych Komisji Europejskiej w sprawie przejęcia Grupy Lotos. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

PKN Orlen szuka partnera przy transakcji przejęcia Lotosu. Decyzja zapadnie do czerwca

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2021 11:15
PKN Orlen planuje w czerwcu ogłosić partnera przy transakcji przejęcia Grupy Lotos. - Do końca 2021 roku chcielibyśmy zamknąć całą transakcję, pod warunkiem, że uda się do tego czasu wydzielić rafinerię w Gdańsku do osobnej spółki – poinformował prezes spółki Daniel Obajtek.
rozwiń zwiń