X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Dla połowy polskich rodzin 500+ jest filarem budżetu. Znamy wyniki badania

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2021 09:50
Kończący właśnie 5 lat program Rodzina 500+ dla połowy rodzin jest filarem ich budżetów, a dla 17 proc. przesądza o finansowym być albo nie być - informuje w badaniu Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/ fizkes

1 kwietnia minie 5 lat od uruchomienia programu Rodzina 500 plus. Zgodnie z danymi resortu rodziny i polityki społecznej, od 1 kwietnia 2016 roku, na wypłaty 500 plus przeznaczonych zostało ponad 141 mld zł, a świadczeniem wychowawczym objęto 6,6 mln dzieci. W połowie 2019 r. program zmieniono, od tamtej pory oferuje dofinansowanie również na pierwsze dziecko, bez względu na poziom dochodów gospodarstwa domowego.

BIG InfoMonitor zwraca uwagę, że trzema głównymi celami programu były: poprawa sytuacji demograficznej, redukcja ubóstwa oraz inwestycja w rodzinę.

"Czy udało się je zrealizować? Na pewno nie można tego powiedzieć przyroście liczby urodzeń. Nie było z tym najlepiej w pierwszych latach programu, a mimo poszerzenia programu o wypłaty pieniędzy już od pierwszego dziecka, ostatnio w tej kwestii decydujący głos miała jednak pandemia. Groźba utraty pracy, zdrowia, a nawet życia nie zachęcają do posiadania dzieci. W okresie luty 2020-styczeń 2021 w Polsce urodziło się niespełna 350 tys., co według rocznych danych GUS-u może wskazywać na najniższy 12-miesięczny wynik po II wojnie światowej" - napisali analitycy Biura.


Program-Rodzina-500plus-500+-MRPiPS-1200.jpg
Program Rodzina 500+. Od czwartku przyjmowanie wniosków także w formie papierowej

500+ wspiera domowe budżety

Wskazali jednak, że bez wątpienia 500+ przełożyło się na poprawę sytuacji ekonomicznej rodzin.

- Jak podaje GUS w ostatnim komunikacie o zasięgu ubóstwa skrajnego w gospodarstwach domowych, w 2019 r. zasięg ubóstwa w gospodarstwach z dziećmi na utrzymaniu obniżył się zarówno w porównaniu z 2018 r. jak i z latami 2015, 2016. Szczególnie w rodzinach wielodzietnych oraz w domach, gdzie dziecko lub dzieci wychowuje samodzielnie jedno z rodziców. Bez wątpienia dodatkowe wsparcie w postaci 500+ było w tym pomocne - zauważono.

Wzrost możliwości finansowych dzięki programowi "Rodzina 500 plus" potwierdzają też wyniki badania zrealizowanego dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor.

Prezes BIG InfoMonitor Sławomir Grzelczak wyjaśnił, że dzięki programowi mniej osób zmuszonych jest do pożyczania pieniędzy, mniej ma też kłopoty z obsługą bieżących zobowiązań, a niektórzy zwracają uwagę, że dodatkowe wpływy pozwoliły im spłacić zaległości.

Badanie wykazało, że co piąte gospodarstwo domowe (19 proc.) deklaruje, że dzięki 500 plus nie zaciąga kredytów ani pożyczek, choć jednocześnie 4 proc. stwierdza, że teraz ma większą zdolność kredytową i może pożyczyć więcej niż wcześniej. 19 proc. ankietowanych z pomocą państwa daje radę bez opóźnień i problemów obsługiwać bieżące zobowiązania, a 5 proc. właśnie z 500 plus spłaciło długi i zaległości. Z kolei co czwarty beneficjent zyskał wreszcie możliwość gromadzenia oszczędności. W co dwudziestym domu dodatkowe pieniądze pozwoliły jednemu z rodziców nawet zrezygnować z pracy.

Więcej pozytywnych ocen programu

Badanie pokazało także, że 5 lat po starcie, 500+ ma więcej zwolenników niż przeciwników. W całym społeczeństwie dobrze postrzega go 41 proc. ankietowanych, wobec 28 proc. mówiących o nim źle i 30 proc. oceniających go neutralnie.

Badanie pokazało również, że 30 proc. ankietowanych, 500 plus pozwoliło przetrwać w trudnym czasie pandemii COVID-19.

Badanie przeprowadzone zostało w dniach 19-22 marca na próbie 1128 dorosłych Polaków.


Posłuchaj
05:07 Piotr Bujak główny ekonomista banku PKO BP o wpływie programu Rodzina 500 Plus na gospodarkę ( "Ekspres Gospodarczy" Błażej Prośniewski PR1) Piotr Bujak główny ekonomista banku PKO BP o wpływie programu Rodzina 500 Plus na gospodarkę ( "Ekspres Gospodarczy" Błażej Prośniewski PR1)

 

PR1/PolskieRadio24.pl, PAP, md/Błażej Prośniewski

Czytaj także

Wzrastają renty i emerytury. Maląg: cały pakiet waloryzacyjny to ok. 10 mld złotych

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2021 08:45
Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg przypomniała w Programie 1 Polskiego Radia, że od dziś emerytury i renty w wyniku waloryzacji wzrastają o 4,24 proc. Wzrasta także próg dochodowy dot. świadczenia 500+ dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mija pięć lat od wprowadzenia 500+. CBOS: program popiera zdecydowana większość Polaków

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2021 11:51
Po blisko pięciu latach realizacji program "Rodzina 500 plus" popiera 73 proc. Polaków, wobec 24 proc., którzy są mu przeciwni - informuje CBOS. Badani wskazali na poprawę poziomu życia rodzin w Polsce. Mniej zauważalny jest za to jego wpływ na poprawę dzietności. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Program Rodzina 500+. Od czwartku przyjmowanie wniosków także w formie papierowej

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2021 10:17
Od 1 kwietnia wnioski do nowej edycji programu 500+ można będzie składać drogą tradycyjną, czyli poprzez wizytę w urzędzie lub wysyłając pocztą. Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg zachęca jednak do korzystania przede wszystkim z kanału elektronicznego.
rozwiń zwiń