Dziennik "De Volkskrant": Huawei podsłuchiwał Holendrów, w tym premiera. Gazeta dotarła do tajnego raportu

Huawei był w stanie podsłuchiwać wszystkie rozmowy klientów holenderskiego operatora telefonii KPN, w tym samego premiera. Dziennik "De Volkskrant" ujawnił poufny raport wewnętrzny firmy Capgemini z 2010 r., z którego wynika, że chiński koncern podsłuchiwał klientów największej firmy telekomunikacyjnej w Holandii, w tym członków rządu.

2021-04-18, 12:40

Dziennik "De Volkskrant": Huawei podsłuchiwał Holendrów, w tym premiera. Gazeta dotarła do tajnego raportu
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Pixabay

"Huawei miał nieautoryzowany dostęp z Chin do rdzenia sieci komórkowej KPN, w ten sposób podsłuchiwał nieograniczoną liczbę rozmów telefonicznych" – informuje dziennik. Dziennikarze ustalili, że podsłuchiwany był m.in. ówczesny premier Jan Peter Balkenende.

Informacje mogą doprowadzić do upadku firmy

Powiązany Artykuł

cyberbezpieczeństwo 1200 hasło
Projekt ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa. "To budzi kontrowersje"

W 2010 r. KPN – wówczas spółka skarbu państwa – kontrolowała ponad połowę rynku telekomunikacyjnego w Niderlandach i daleko w tyle pozostawiała konkurentów Vodafone, T-Mobile i Telfort. Firma miała wówczas 6,5 mln abonentów telefonii komórkowej korzystających z sieci 3G. Rozmowy telefoniczne, smsy i e-maile od milionów Holendrów przechodzą przez sieć KPN dzięki chińskiemu sprzętowi.

Aby obniżyć koszty, w 2009 r. szefostwo KPN przekazało zarządzanie sprzętem w ręce techników Huawei. Jednocześnie zlecono firmie Capgemini przeprowadzenie analizy związanego z tym ryzyka. Wnioski z raportu zostały całkowicie utajnione, obawiano się bowiem, że mogą doprowadzić do upadku firmy.

"Jeżeli ustalenia audytorów staną się publicznie znane, należy wziąć pod uwagę możliwość, że rządy i środowisko biznesowe masowo przestawią się na innego dostawcę. Działalność KPN będzie wtedy poważnie zagrożona" – cytuje raport Capgemini dziennik.

REKLAMA

Holenderski wywiad zaniepokojony chińskim szpiegostwem

W marcu okazało się natomiast, że od 2011 roku Huawei miał dostęp do danych przeszło 2 mln klientów holenderskiego operatora telefonii komórkowej Telfort. Firma mogła je także bez problemu transferować do Chin.

Holenderski wywiad już w 2008 r. był zaniepokojony chińskim szpiegostwem, mimo tego holenderskie firmy telekomunikacyjne dużo inwestują w sprzęt chińskiej firmy technologicznej. Jest on znacznie tańszy od konkurentów takich jak Nokia czy Ericsson.

Holenderski rząd zdecydował w 2019 roku, że Huawei nie będzie dostawcą najbardziej wrażliwych części budowanej sieci 5G.

PolskieRadio24.pl, PAP, DoS

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej