Jacek Sasin: Narodowa Agencja Bezpieczeństwa Energetycznego zapobiegnie lawinowemu wzrostowi cen energii
Bez powołania Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego, do której trafią węglowe źródła energii, rachunki za prąd rosłyby lawinowo – twierdzi wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin.
2021-04-19, 12:25
– Gdybyśmy nie podjęli tych działań, zmierzających do wygaszania stopniowego energetyki węglowej, zastępowania jej produkcją z innych źródeł, to te opłaty za energię, które ponoszą polskie rodziny, lawinowo by rosły w najbliższych latach, tak jak rosną opłaty za emisję CO2. To są działania w interesie Polaków, tak aby te ceny energii nie rosły – tłumaczy wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin.
Uwolnienie spółek energetycznych
Powiązany Artykuł
Reforma energetyki i wydzielenie aktywów węglowych. Tauron ma pozostać odrębną grupą
Zgodnie z planem Ministerstwa Aktywów Państwowych, kontrolowane przez państwo spółki energetyczne – PGE, Enea oraz Tauron – sprzedadzą Skarbowi Państwa 70 bloków węglowych. Ten dokona ich integracji w ramach jednego podmiotu, który zacznie działać jako spółka pod nazwą Narodowa Agencja Bezpieczeństwa Energetycznego (NABE).
– Uznaliśmy, że niezbędne jest dzisiaj uwolnienie spółek energetycznych od tego balastu energetyki węglowej, która zmniejsza ich konkurencyjność, zmniejsza możliwości dochodowe – podkreśla Jacek Sasin.
Energia z węgla jest najdroższa
W opinii szefa resortu aktywów energetyka węglowa jest dzisiaj obszarem deficytowym, co jest związane z kosztami emisji CO2, a nie z ceną surowca, bo surowiec węglowy jest stosunkowo tani.
REKLAMA
– Właśnie koszty emisji CO2 powodują, że dziś produkcja energii elektrycznej z węgla jest najdroższa. To jest najdroższa energia, którą możemy wyprodukować – zaznacza wicepremier.
W planach MAP, Narodowa Agencja Bezpieczeństwa Energetycznego będzie prowadzić jedynie inwestycje niezbędne dla bieżącego działania bloków węglowych, nie będzie budować nowych, a wraz z pojawianiem się nowych nisko oraz zeroemisyjnych źródeł – będzie stopniowo swoje bloki wycofywać.
PolskieRadio24.pl, PAP, DoS
REKLAMA