X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Nie tylko bańka tulipanowa. Historia największych gorączek spekulacyjnych

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2021 05:50
Rosnące ceny akcji, mieszkań, bitcoina, surowców i innych aktywów inwestycyjnych systematycznie wzbudzają głosy zaniepokojonych analityków rynkowych prognozujących narastanie baniek cenowych. Przypominamy historię wybranych gorączek spekulacyjnych z historii gospodarczej.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/ Ordinary On

Z bańką cenową mamy do czynienia, gdy ceny aktywów takich jak mieszkania, akcje czy złoto drastycznie wzrastają w krótkim okresie, co nie jest poparte realną wartością produktu. Cechą charakterystyczną bańki jest nieracjonalna wybujałość - zjawisko polegające na tym, że wszyscy kupujący polują na to samo. Gdy inwestorzy masowo kupują daną klasę aktywów, to znacząco rosną ich ceny. Jak pokazuje historia gospodarcza, nadejście bańki cenowej można przeczuwać, ale tego, kiedy pęknie, nigdy do końca nie wiadomo.


Holenderska bańka tulipanowa

Tulipmania, która ogarnęła Holandię w latach trzydziestych XVI wieku, jest jednym z najwcześniej odnotowanych przypadków irracjonalnej bańki na rynku aktywów. Podczas holenderskiej bańki tulipanowej, między listopadem 1636 a lutym 1637 roku, ceny tulipanów wzrosły dwudziestokrotnie, po czym do maja 1637 roku spadły o 99%. Udział holenderskiego społeczeństwa w Tulipmanii był masowy, w szczytowym jej okresie niektóre cebulki osiągały ceny wyższe niż cena domu.

Bańka na Morzu Południowym

Bańka na Morzu Południowym z 1720 r. powstała w wyniku bardziej złożonego splotu okoliczności niż w przypadku Tulipmanii. The South Sea Company została założona w 1711 r. i rząd brytyjski obiecał jej monopol na handel z hiszpańskimi koloniami w Ameryce Południowej. Oczekując powtórzenia sukcesu Kompanii Wschodnioindyjskiej, która zapewniła Anglii niesamowite zyski, inwestorzy wykupili akcje Kompanii Południowomorskiej.

Czytaj także:
shutt house 1200.jpg
Boom na działki budowlane i nieruchomości. To efekt niskich stóp procentowych i COVID-19

Gdy jej dyrektorzy rozpowszechniali opowieści o niewyobrażalnych bogactwach na Morzach Południowych (dzisiejsza Ameryka Południowa), akcje spółki podrożały ponad ośmiokrotnie w 1720 roku, ze 128 funtów w styczniu do 1050 funtów w czerwcu, po czym notowania załamały się w kolejnych miesiącach, powodując poważny kryzys gospodarczy.


Japońska bańka na rynku nieruchomości i akcji

W dzisiejszych czasach bańki aktywów są czasami napędzane przez nadmiernie stymulacyjną politykę pieniężną. Klasycznym przykładem jest japońska bańka gospodarcza z lat 80. Wzrost kursu jena o 50% na początku lat 80. spowodował japońską recesję w 1986 roku, a aby jej przeciwdziałać, rząd wprowadził program bodźców monetarnych i fiskalnych.

Środki te zadziałały tak dobrze, że sprzyjały niepohamowanej spekulacji, w wyniku której wartość japońskich akcji i gruntów miejskich potroiła się w latach 1985-1989. W szczytowym momencie bańki na rynku nieruchomości w 1989 roku wartość terenów Pałacu Cesarskiego w Tokio była większa niż wartość nieruchomości w całym stanie Kalifornia w USA. Bańka pękła w 1991 roku, doprowadzając do wieloletniej deflacji cen i stagnacji wzrostu gospodarczego w Japonii, znanych jako Stracona Dekada.

Bańka dotcomów

Jeśli chodzi o samą skalę i rozmiar, niewiele baniek może się równać z bańką dotcomów z lat 90. Rosnąca popularność Internetu wywołała wówczas ogromną falę spekulacji przedsiębiorstwami "nowej ekonomii". W rezultacie setki spółek dotcom osiągnęły wielomiliardowe wyceny zaraz po wejściu na giełdę.

Czytaj także:
shutt domek 1200.png
Boom na nieruchomości w USA. Domy sprzedają się na pniu

NASDAQ Composite Index, w którym znajduje się większość akcji spółek technologicznych (dotcomów), wzrósł z poziomu poniżej 500 na początku 1990 r. do ponad 5000 w marcu 2000 r. Wkrótce potem indeks uległ załamaniu, spadając o prawie 80% do października 2002 r. i wywołując recesję w Stanach Zjednoczonych. Kolejny rekord indeks osiągnął dopiero w... 2015 r.


Amerykańska bańka mieszkaniowa

Niektórzy eksperci uważają, że pęknięcie bańki internetowej NASDAQ spowodowało, że amerykańscy inwestorzy zaczęli inwestować w nieruchomości z powodu błędnego przekonania, że nieruchomości są bezpieczniejszą klasą aktywów. Podczas gdy ceny domów w USA wzrosły niemal dwukrotnie w latach 1996-2006, dwie trzecie tego wzrostu nastąpiło w latach 2002-2006. Nawet gdy ceny domów rosły w rekordowym tempie, pojawiały się coraz wyraźniejsze oznaki rynkowego szału - oszustwa hipoteczne, handlowanie wielokrotnie tymi samymi mieszkaniami czy kupowanie domów przez kredytobiorców o wątpliwej zdolności kredytowej.

Ceny mieszkań w Stanach Zjednoczonych osiągnęły najwyższy poziom w 2006 roku, a następnie rozpoczęły spadki, w wyniku których przeciętny amerykański dom stracił jedną trzecią swojej wartości do 2009 roku. Boom i załamanie na rynku mieszkaniowym w Stanach Zjednoczonych, a także ich wpływ na papiery wartościowe zabezpieczone hipoteką, doprowadziły do globalnej recesji, największej od czasów kryzysu z lat 30. ubiegłego wieku. Początek XXI wieku zapisał się zatem w historii jako okres Wielkiej Recesji.

PolskieRadio24.pl/ Investopedia/ thebalance/ mib

Czytaj także

Światowe mocarstwa biją się o Arktykę. Pod lodem czeka ropa, gaz ziemny i minerały

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2021 09:00
Trwa wyścig o dominację w Arktyce między krajami takimi jak Stany Zjednoczone, Norwegia, Rosja, Dania i Kanada. A jest o co się bić. Naukowcy szacują, że pod lodem Arktyki kryje się 90 mld baryłek ropy, 24 proc. światowych zapasów gazu ziemnego i pokaźne złoża minerałów. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Handelsblatt": warszawska giełda to historia sukcesu. "Kraj przyciąga wielu inwestorów zagranicznych"

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2021 09:00
Warszawski parkiet tętni dziś życiem bardziej niż kiedykolwiek wcześniej; w 2020 r. liczba zleceń i sprzedaż na Giełdzie Papierów Wartościowych (GPW) wzrosła o 56,1 proc.. To więcej niż w jakimkolwiek innym systemie obrotu w Europie – zauważa niemiecki dziennik "Handelsblatt".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polski biznes w coraz większym stopniu korzysta z internetu. Znamy nowe dane

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2021 11:28
Już ponad połowa przedsiębiorców w Polsce zakłada firmy korzystając z sieci, tą drogą załatwia też coraz więcej spraw urzędowych.
rozwiń zwiń