X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Gowin: dzięki programom "Czyste Powietrze" i "Mój Prąd" w Polsce radykalnie poprawi się jakość powietrza

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2021 14:42
Wsparcie dla zielonej gospodarki znalazło swoje ważne miejsce w Polskim Ładzie. Minister rozwoju Jarosław Gowin zapowiedział również wiele rozwiązań przyspieszających transformację energetyczną z zapewnieniem osłony, ochrony finansowej dla branż energochłonnych, tak ważnych dla polskiej gospodarki.
W ramach programu Czyste powietrze beneficjenci mogą otrzymać dotację do wymiany pieca oraz termomodernizacji domu jednorodzinnego
W ramach programu "Czyste powietrze" beneficjenci mogą otrzymać dotację do wymiany pieca oraz termomodernizacji domu jednorodzinnegoFoto: shutterstock.com/baon

Jak mówił wicepremier Jarosław Gowin dzięki programom "Czyste Powietrze" i "Mój Prąd" w Polsce radykalnie poprawi się jakość powietrza.

- Dokonamy dużych inwestycji w ekologiczne źródła energii, budując obywatelski system energetyczny, system prosumencki, w którym każdy będzie mógł prąd pobierać i produkować - mówił szef resortu rozwoju.

Setki tysięcy ekologicznych domów

dym komin smog 1200.jpg
Większa dostępność kredytów w ramach programu "Czyste powietrze". Gwarancji udzieli BGK

Zawarta w strategicznym dokumencie część Twój dom przewiduje rozbudowę sieci wodno-kanalizacyjnej, budowę lokalnych oczyszczalni, program wymiany źródeł ciepła, fotowoltaikę i małą retencję.

Dzięki programowi "Czyste Powietrze" w Polsce ma być blisko milion budynków z nowym, ekologicznym źródłem ciepła. Z kolei setki tysięcy domów z dofinansowaną instalacją fotowoltaiczną powstanie dzięki programowi "Mój Prąd", a kolejne setki tysięcy domów w ramach programu "Moja Woda" zbuduje instalację retencji wody.


W kolejnych latach rozwijana ma być także energetyka wiatrowa. Minister rozwoju zapowiedział też stworzenie klastrów przemysłowych dla sektora elektromobilności w woj. śląskim i dolnośląskim oraz wprowadzenie małej gazyfikacji wyspowej z myślą o terenach wiejskich.

- Polski Ład to odważny program rozwoju naszego kraju, obliczony na dziś i na kolejne lata - podsumował wicepremier.

Konkurs na projekty energetyki wodorowej

Polski Ład to również rozbudowa sieci energetycznej, rozwój technologii OZE, modernizacja ciepłowni.

W planach rządu jest:

  • budowa setek kilometrów nowoczesnej infrastruktury energetycznej,
  • 500 mln euro na inwestycje w farmy wiatrowe oraz infrastrukturę towarzyszącą,
  • 120 nowych lub zmodernizowanych ciepłowni.

- Proponujemy do Polskiego Ładu, do działań polskiego rządu, cały szereg wiele rozwiązań przyspieszających transformację energetyczną z zapewnieniem osłony, ochrony finansowej dla branż energochłonnych, tak ważnych dla polskiej gospodarki - powiedział wicepremier.

Dodał, że trwają intensywne prace nad rozpoczęciem budowy elektrowni jądrowych.

- Wdrażamy też strategię na rzecz energetyki wodorowej. Niedawno podjąłem decyzję z ministrem klimatu o rozstrzygnięciu pierwszego konkursu na projekty energetyki wodorowej" - poinformował szef resortu rozwoju.

PolskieRadio24.pl, PAP, DoS

Czytaj także

Inwestycje w ochronę środowiska. MFiPR: można je przeprowadzać w trybie publiczno-prywatnym

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2021 14:10
Inwestycje publiczne w obszarze ochrony środowiska można realizować w formule partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP). Konferencję "PPP - szansą na inwestycje chroniące środowisko" otworzył wiceminister Waldemar Buda, pełnomocnik rządu ds. PPP.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Około 80 procent gmin w całej Polsce chce współpracować przy programie „Czyste Powietrze”

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2021 13:44
Wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Paweł Mirowski powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej, że do wojewódzkich funduszy zgłosiło się około 2 tysięcy samorządów gminnych, które chcą współpracować przy programie „Czyste Powietrze”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Raport: większa moc energetyki wiatrowej to szansa na tańszą energię

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2021 17:30
Oczekiwanie odblokowania inwestycji w lądową energetykę wiatrową jest powszechne - ocenia raport PSEW, firmy doradczej TPA Poland i kancelarii DWS. Z szacunków MRPiT wynika, że każdy nowy GW mocy może obniżyć cenę energii nawet o 30 zł na MWh.
rozwiń zwiń