LOT dołącza do bojkotu Białorusi. Nie będzie latać w strefie powietrznej tego kraju

Polskie Linie Lotnicze LOT nie będą latać w strefie powietrznej Białorusi. Taką decyzję podjął zarząd spółki. Opracowano już trasy alternatywne, które są uzależnione od kierunku docelowego.

2021-05-25, 10:35

LOT dołącza do bojkotu Białorusi. Nie będzie latać w strefie powietrznej tego kraju
zdjęcie ilustracyjne . Foto: WOJCIECH STROZYK/REPORTER

Jak poinformował rzecznik PLL LOT Krzysztof Moczulski, dotychczas w ciągu doby nad terytorium Białorusi przelatywało od trzech do pięciu samolotów polskiego przewoźnika, głównie do Moskwy i do Chin.


Posłuchaj

Polskie Linie Lotnicze LOT nie będą latać w strefie powietrznej Białorusi. Taką decyzję zarząd spółki. Opracowano już trasy alternatywne, które są uzależnione od kierunku docelowego. /IAR/. 0:27
+
Dodaj do playlisty

 

Decyzja LOT-u to skutek wydarzeń, do których doszło w ostatnią niedzielę. Samolot linii Ryanair lecący z Aten do Wilna został zmuszony do lądowania w Mińsku.


Powiązany Artykuł

ryanair Białoruś 1200.jpg
Uprowadzenie samolotu w Mińsku. Kolejne linie lotnicze zawieszają połączenia z Białorusią

Na pokładzie maszyny był opozycyjny dziennikarz, którego zatrzymano i aresztowano. Samolot Boeing 737 jest zarejestrowany w Polsce.

REKLAMA

Podobną decyzję podjęły inne linie lotnicze, między innymi KLM czy Wizzair.

Białoruś oskarżona o złamanie prawa międzynarodowego

Działania Białorusi potępiło wiele państw, w tym Polska, zarzucając jej władzom złamanie prawa międzynarodowego, piractwo, "terroryzm państwowy" i "porwanie samolotu".


Powiązany Artykuł

Roman Protasevich 1200.jpg
"Również Rosja może porywać uchodźców". Ekspert o zatrzymaniu Ramana Pratasiewicza



W nocy z poniedziałku na wtorek zebrani w Brukseli szefowie unijnych państw i rządów potępili zmuszenie przez Białoruś do lądowania w Mińsku samolotu Ryanair oraz zatrzymanie przez białoruskie władze Ramana Pratasiewicza.

Unia Europejska przygotowuje kolejne sankcje gospodarcze

Zgodnie z decyzją szczytu UE, kolejni przedstawiciele reżimu białoruskiego mają zostać objęci sankcjami i ma się to stać tak szybko, jak to możliwe. Zdecydowano też o nałożeniu nowych, sektorowych sankcji gospodarczych na Białoruś.

Unijni przywódcy podjęli też decyzję o wprowadzeniu zakazu przelotów przez przestrzeń powietrzną UE dla białoruskich linii lotniczych i uniemożliwieniu im dostępu do portów lotniczych UE oraz zaapelowali do przewoźników lotniczych mających siedzibę w UE o unikanie przelotów nad Białorusią.

Unijni liderzy wezwali Organizację Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego (ICAO) do pilnego zbadania sprawy zmuszenia do lądowania samolotu w Mińsku. ICAO zwołała na czwartek pilne posiedzenie.

Wymuszone przez władze Białorusi lądowanie samolotu linii Ryanair potępiło też Międzynarodowe Stowarzyszenie Transportu Powietrznego (IATA). "IATA stanowczo potępia wszystkie próby wpływania na cywilne operacje lotnicze lub wymuszanie lądowania, które są niezgodne z zasadami prawa międzynarodowego. Szczegóły wydarzenia związanego z lotem FR 4978 nie są jasne. Niezbędne jest pełne dochodzenie prowadzone przez kompetentne władze międzynarodowe" - napisał dyrektor generalny IATA Willie Walsh.

IAR, PAP,  jk

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej