Budowa CPK rozpocznie się w 2023 r. Horała: dla budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego nie ma alternatywy

2021-06-01, 12:00

Budowa CPK rozpocznie się w 2023 r. Horała: dla budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego nie ma alternatywy
W skład CPK wejdą także inwestycje kolejowe.Foto: TT/STH_hub

Spółka Centralny Port Komunikacyjny chce w 2023 roku fizycznie rozpocząć budowę portu. Mówił o tym w Programie Trzecim Polskiego Radia wiceminister infrastruktury, pełnomocnik rządu do spraw Centralnego Portu Komunikacyjnego Marcin Horała.

Obecnie trwają badania środowiskowe miejsca budowy. Wiceminister Marcin Horała powiedział, że jest to ważny i długotrwały proces. Zgodnie z prawem polskim i unijnym, trzeba sporządzić pełną inwentaryzację wszystkich aspektów przyrodniczych miejsca inwestycji.

Powiązany Artykuł

cpk-1200-free.jpg
Hiszpania partnerem budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego. Podpisano porozumienie o współpracy

Posłuchaj

Program 3. Polskiego Radia M. Horała - w 2023 początek budowy CPK 0:13
+
Dodaj do playlisty

 


Marcin Horała powiedział, że dla budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego nie ma alternatywy. Jeżeli port nie powstanie to - jego zdaniem - zatrzyma się rozwój rynku lotniczego w Polsce, utrudnione będzie też działanie Polskich Linii Lotniczych LOT. Realizacja programu CPK przyniesie natomiast - jak podkreślił - stworzenie nowego systemu komunikacyjnego w Polsce, a także wzrost dochodów państwa i 300 tys. nowych miejsc pracy.


Posłuchaj

M. Horała o wywłaszczeniach pod budowę CPK 0:16
+
Dodaj do playlisty

 


Wiceminister infrastruktury przypomniał również, że jednym z czterech głównych partnerów międzynarodowych programu Centralny Port Komunikacyjny stała się Hiszpania.


Posłuchaj

M. Horała o wywłaszczeniach pod budowę CPK 0:18
+
Dodaj do playlisty

 


Wcześniej spółka CPK sformalizowała współpracę z Koreą Południową (doradca strategiczny w komponencie lotniskowym), Francją (współpraca dotyczy kolei dużych prędkości) oraz z Wielką Brytanią (w obszarze lotniczym).

- To są cztery podpisane na ten moment umowy. Być może jeszcze jedno, dwa państwa do tego dojdą, ale to już przyszłość pokaże, jak rozmowy się potoczą - powiedział Marcin Horała.

PolskieRadio24.pl, IAR, PAP, DoS

Polecane

Wróć do strony głównej