Wieje ponad 100 km/h. IMGW wydał pilne alerty
W górach wieje silny wiatr fenowy, na szczytach jego podmuchy przekraczają 100 km/h. W najbliższym czasie warunki atmosferyczne nie ulegną poprawie - przewidują meteorolodzy. Wiatr ma się utrzymać jeszcze przez wiele godzin, dlatego IMGW przedłużyło alerty. Gdzie będzie najbardziej wiało? Sprawdź najnowsze prognozy.
2025-04-17, 12:07
IMGW ostrzega przed wiatrem. Nowe alerty
"W niższych partiach Sudetów i w rejonach podgórskich wiatr w nocy osiągał porywy do 70 km/h, nad ranem osłabł. W ciągu dnia przewiduje się wzrost prędkości wiatru, z maksimum w godzinach popołudniowych i wieczornych (prognozowany wiatr w porywach 70-85 km/h)" - przekazało IMGW w mediach społecznościowych.

Najsilniej wiało dotychczas na Śnieżce - w nocy prędkość wiatru osiągnęła 115 km/h. Równie silny wiatr fenowy występuję także w Tatrach, m.in. na Kasprowym Wierchu, gdzie wstrzymano kolejkę linową. W niższych partiach gór wiatr nie był już tak dokuczliwy - osiągał maksymalnie 60 km/h.
Wiatr się nasili. Najgorzej będzie w górach
Jaka jest obecna sytuacja? Możemy na ten moment mówić o uspokojeniu. Jednak ma to być tylko chwilowe - w ciągu dnia wiatr się nasili. Najgroźniej będzie w górach i regionach do nich przylegających. W najwyższych partiach Sudetów prognozowane są porywy do 110 km/h, a w Tatrach - do około 85 km/h. Ze względu na zagrożenie służby apelują, by unikać wędrówek po górskich szlakach, szczególnie tych położonych wyżej.

Saharyjski pył nad górami. "Kulminacja zjawiska"
Nad Tatrami pojawiło się również charakterystyczne matowe, przyćmione niebo. Co oznacza? - To efekt obecności pyłu saharyjskiego. To naturalne, choć bardzo charakterystyczne zjawisko. Pył może wpływać na jakość powietrza, a także dawać inne wrażenia przy obserwacji górskiej panoramy - powiedziała Agnieszka Prasek z IMGW.
REKLAMA

Jak dodała, w kolejnych dniach zjawisko zacznie słabnąć, ponieważ dostaniemy się pod wpływ niżu - wówczas może wystąpić tzw. brudny deszcz, a na śniegu w wyższych partiach Tatr pojawi się osad.
Jak wyjaśniła synoptyk, pył saharyjski składa się głównie z drobinek piasku i pyłu mineralnego unoszonych przez prądy wstępujące znad pustyni i transportowanych przez atmosferyczną cyrkulację ku północy. Do Polski trafia dzięki południowym i południowo-zachodnim wiatrom. Zjawisko to nie jest nowe - występuje cyklicznie, zazwyczaj wiosną.
- Jęzory plazmy uderzyły w Ziemię. Zorza polarna nad Polską
- Saharyjski pył przeszkodzi w świątecznych porządkach. "Zmieni się barwa nieba"
- Burze, grad, a nawet trąba powietrzna. Nagłe uderzenie już w Wielki Piątek
Radar pogodowy na żywo:
REKLAMA
Źródła: IMGW/onet.pl/PAP/pb/kor
REKLAMA