Jęzory plazmy uderzyły w Ziemię. Zorza polarna nad Polską
Zorza polarna znów pojawiła się nad Polską. Dzięki sprzyjającym warunkom meteorologicznym to rzadkie zjawisko świetlne mogliśmy obserwować w środę wieczorem z różnych części kraju.
2025-04-17, 07:22
Zorza polarna nad Polską. Oderwały się "jęzory plazmy"
Warunki do obserwacji zorzy polarnej nad Polską były dobre. Zdjęcia zjawiska publikowano na bieżąco w mediach społecznościowych. Popularyzator astronomii z portalu "Z głową w gwiazdach" Karol Wójcicki wyjaśnił, że na Słońcu doszło do oderwania się jęzorów plazmy.
- Kilka dni temu na słońcu doszło do oderwania się dwóch tzw. słonecznych filamentów, czyli jęzorów plazmy, które powędrowały w głąb Układu Słonecznego centralnie w stronę Ziemi. Wydaje się, że one po drodze połączyły się w jedną całość i uderzyło to wszystko wczoraj wieczorem, natomiast efekty tego uderzenia wciąż możemy obserwować i od kilku godzin mamy naprawdę bardzo dobre warunki do wystąpienia zorzy polarnej - powiedział w środę Polskiemu Radiu Wójcicki.
REKLAMA
Zjawiska takie jak zorza polarna najlepiej obserwować poza obszarami miejskimi pod w miarę ciemnym niebem. - Najlepiej wyruszając na północ od miasta. Tak żebyśmy kierunek północny, na którym będziemy prowadzili większość obserwacji, mieli bez żadnych dodatkowych źródeł światła, które mogłyby nam stworzyć łunę utrudniającą zobaczenie tego zjawiska - przekonywał bloger.
Czym jest zorza polarna?
Zorza polarna to naturalne zjawisko świetlne charakteryzujące się silnym polem magnetycznym. Ma dwie nazwy, pochodzą one od położenia. Aurora borealis to zorza położona na półkuli północnej, a aurora australis to inaczej zorza południowa. Występuje w górnych warstwach atmosfery, w pobliżu biegunów magnetycznych planety. Na Ziemi zorze występują głównie za kołami podbiegunowymi, ale w sprzyjających warunkach bywają widoczne również w innych miejscach.
REKLAMA
Czytaj także:
- Odkryto kosmiczną anomalię. "Promieniowanie, które mogłoby unicestwić ludzkość"
- Alert zorzowy. Słońce wystrzeliło obłoki plazmy. "Idą prosto na nas"
- Zielony gość z krańców Układu Słonecznego. Kometa SWAN ozdobi nocne niebo
Źródło: Polskie Radio/kor
REKLAMA