Adam Glapiński: Polska jest liderem w dziedzinie płatności bezgotówkowych
NBP jest w pełni świadomy roli i wagi, jaką odgrywają płatności bezgotówkowe dla prawidłowego funkcjonowania systemu płatniczego w Polsce. NBP nigdy nie sprzeciwiał się i nie sprzeciwia się rozwojowi obrotu bezgotówkowego - zadeklarował we wtorek na konferencji Cashless Congress prof. Adam Glapiński, prezes NBP.
2021-06-08, 10:56
Prezes NBP przypomniał, że w "samym tylko systemie SORBNET 2 rozliczane są w ciągu dnia zlecenia o średniej wartości wynoszącej około 400 mld zł". Jak wskazał "to oznacza, że w ciągu sześciu dni w systemie następują przepływy pieniężne stanowiące wartość zbliżoną do rocznego PKB Polski".
Powiązany Artykuł
Ważna inicjatywa prezydenta. Dotyczy płatności w gotówce
Polska liderem w technologiach bezgotówkowych
- W dziedzinie systemów płatności natychmiastowych byliśmy jako Polska pionierami w Europie. W systemie płatności natychmiastowych Express Elixir w ciągu ostatnich dwóch lat liczba zleceń wzrosła niemal pięciokrotnie, a wartość zleceń ponad dwukrotnie. System płatności mobilnych BLIK świętował niedawno rozliczenie miliardowej transakcji. Polska jest również liderem w Europie, jeśli chodzi o płatności zbliżeniowe. Już od dwóch lat wszystkie terminale płatnicze są dostosowane do przyjmowania takich płatności - wyjaśniał prezes Narodowego Banku Polskiego.
Powiązany Artykuł
Będzie obowiązek akceptowania płatności gotówką? NBP domaga się takich zapisów w ustawie
Polski system płatniczy jest bezpieczny
Jak podkreślił w swoim wystąpieniu, "NBP jest w pełni świadomy wagi i roli, jaką obecnie odgrywają płatności bezgotówkowe dla prawidłowego funkcjonowania systemu płatniczego w Polsce, który stanowi krwiobieg gospodarki".
- Pragnę tu wyraźnie podkreślić, że NBP nigdy nie sprzeciwiał się i nie sprzeciwia się rozwojowi obrotu bezgotówkowego, lecz zawsze wspierał jego rozwój i nadal zamierza działać na jego rzecz - zadeklarował Prezes NBP.
REKLAMA
Jak dodał prezes NBP, bardzo ważną cechą polskiego systemu płatniczego jest jego bezpieczeństwo, a skala oszustw z użyciem kart płatniczych w Polsce jest bardzo niewielka.
Nowa strategia obrotu gotówkowego
Projekt Narodowej Strategii Bezpieczeństwa Obrotu Gotówkowego powinien zostać przedstawiony zarządowi NBP w czwartym kwartale tego roku - poinformował we wtorek na konferencji Cashless Congress szef banku centralnego Adam Glapiński.
- Oczekuję, że projekt strategii (Narodowej Strategii Bezpieczeństwa Obrotu Gotówkowego - PAP) zostanie przedłożony zarządowi NBP przez Radę do spraw obrotu gotówkowego już w czwartym kwartale tego roku - powiedział Glapiński.
-Prace nad Narodową Strategią Bezpieczeństwa Obrotu Gotówkowego polegają na zapewnieniu powszechnej akceptacji pieniądza gotówkowego niezakłóconego dostępu klientów banków do ich oszczędności w formie gotówki jej fizycznego bezpieczeństwa oraz zapewnieniu cyberbezpieczeństwa systemów krytycznych dla funkcjonowania obrotu gotówkowego – wyjaśnił prezes NBP.
Profesor Adam Glapiński poinformował, że prowadzone są prace nad zagwarantowaniem statusu gotówki jako bezpiecznego oraz powszechnie dostępnego i akceptowalnego środka płatniczego.
REKLAMA
PR24/PAP/sw
REKLAMA