Przełomowe rozwiązania i trudności w ich wdrożeniu. Jak uwolnić polski biznes od podatkowej siermięgi?
O przełomowych rozwiązaniach wymyślanych w polskich firmach czy instytucjach badawczych i ich, często, trudnej drodze do wdrożenia z powodu skomplikowanych rozwiązań podatkowych, mówił m.in. w Rozmowie Trójkowo-Gospodarczej w Programie 3 Polskiego Radia Andrzej Sadowski, prezydent centrum im. Adama Smitha.
2021-06-11, 11:48
Jak zauważył, wpływ na to ma system podatkowy, który niejednokrotnie przeszkadza twórcom czy pomysłodawcom we wdrażaniu innowacyjnych pomysłów.
Posłuchaj
Polski biznes przegrywa z zagranicznym na skomplikowanych rozwiązaniach podatkowych
- Zamiast kopiować estoński CIT, którego w Polsce, w tak skomplikowanym systemie podatkowym, nie udało się przeszczepić i niewiele firm z tego rozwiązania skorzystało, to może zastosować rozwiązania podatkowe, które wyrównają szansę między polskimi a zagranicznymi przedsiębiorcami - mówił gość Polskiego Radia.
Powiązany Artykuł
![spotkanie G7 PAP 1200.jpg](http://static.prsa.pl/images/c0c0ec76-8cdd-49d9-9968-ed93340fc2f1.jpg)
"Najważniejsze jest wprowadzenie mechanizmu". Prof. Kowalski o opodatkowaniu globalnych firm
Polski przedsiębiorca przeznacza dwa razy więcej czasu na obowiązki podatkowe niż biznesmen estoński
I dał przykład, że polski przedsiębiorca o 2 godziny tygodniowo marnował czasu więcej na obowiązki podatkowe – bo Estończyk 150 godzin w ciągu roku, a Polak prowadzący biznes ponad 260 godzin.
- Ten czas mógłby przeznaczyć na ulepszanie biznesu - mówił Andrzej Sadowski.
REKLAMA
- Pamiętam słowa przedstawiciela niemieckiego biznesu, który stwierdził kilka lat temu, że "jeśli Polska stworzy bardziej konkurencyjny system podatkowy niż w Niemczech, to ja i moi koledzy przeprowadzimy nasze fabryki do Polski" - mówił Andrzej Sadowski.
Wojciech Surmacz, jk
REKLAMA