X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Pankiewicz, Okuń, Axentowicz, Beksiński. Padają rekordy cenowe na aukcjach dzieł sztuki

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2021 17:08
Obraz Józefa Pankiewicza "Martwa natura z owocami" sprzedano za rekordową dla tego artysty kwotę 876 tys. zł - podała PAP Agra-Art, która zorganizowała w Warszawie aukcję dzieł sztuki. Dzieło Pankiewicza z 1926 r. jest obecnie najdrożej sprzedanym obrazem tego artysty na polskim rynku.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: SeventyFour/Shutterstock

Poprzedni rekord za dzieło Pankiewicza - jednego z pierwszych impresjonistów w polskiej sztuce na przełomie XIX i XX w. - padł w 2007 r., kiedy "Akt rudowłosej" wylicytowano do kwoty 340 tys. zł.

- Nasza "Martwa natura" jest w skali rynku unikatem. Pochodzi z dojrzałego okresu twórczości Pankiewicza, kiedy artysta miał za sobą znaczące sukcesy w kraju i za granicą, cieszył się uznaniem wybitnego artysty i profesora - poinformowała dyrektor DA Agra-Art Anna Jóźwik, zwracając uwagę, że olejne dzieła Pankiewicza pojawiają się na polskim rynku sztuki rzadko. Najczęściej są to mniejszych formatów pejzaże, które osiągają ceny 150-250 tys. zł.

Łączny obrót wyniósł ponad 10 mln zł

pryadka 1200 pap.jpg
Obraz "Prządka" Jacka Malczewskiego sprzedany za ponad 6,7 mln zł. Padł nowy rekord

- Oferowany obraz był wielokrotnie przez Pankiewicza wystawiany. Prezentuje najwyższą maestrię jednego z najbardziej nowatorskich malarzy polskich, jak i również jest dziełem o walorach dekoracyjnych, co jest nie bez znaczenia, jeśli chodzi o wybory kolekcjonerów" - podkreśliła dyrektor DA Agra-Art.

Na aukcji padły również rekordy za obrazy Edwarda Okunia i Teodora Axentowicza, które stały się najdrożej sprzedanymi obrazami tych artystów na polskim rynku. Wystawiany w cenie wywoławczej 150 tys. zł pejzaż z Dubrownika Okunia został sprzedany za 372 tys. zł. Zaś "Procesja huculska" Teodora Axentowicza, której licytacja rozpoczęła się od kwoty 70 tys. zł, została sprzedana za 306 tys. zł.

Agra-Art zwróciła uwagę, że podczas obecnej aukcji, której łączny obrót wyniósł ponad 10 mln zł, kilka innych dzieł zbliżyło się do rekordu notowań autorów. Na przykład dwa obrazy Zdzisława Beksińskiego, pochodzące ze słynnej kolekcji Muzeum Sztuki Europejskiej w japońskiej Osace, zostały sprzedane za 758,1 tys. zł oraz 412,3 tys. zł. Z kolei "Triumfalny powrót" Jacka Yerki - za 312 tys. zł, zaś "Va Pensiero" Rafała Olbińskiego - za 212,5 tys. zł.


Kupujący śmiało biją rekordy

Wystawiany w cenie 35 tys. zł obraz Wojciecha Kossaka został wylicytowany do kwoty aż 220 tys. zł, uzyskując zatem ponad sześciokrotnie przebicie.

- Czasy się zmieniają, lecz uwielbienie dla rodziny Kossaków jest niezmienne, zaś kupujący śmiało biją rekordy, aby zdobyć ich dzieła. W ubiegłym roku na naszej aukcji obraz Jerzego Kossaka, wystawiany za 40 tys. zł, został sprzedany za ponad 150 tys. zł - przypomniał prezes DA Agra-Art Konrad Szukalski.

W ocenie ekspertów rynku sztuki, artyści, których notowania regularnie idą w górę, to malarze, którzy zapisali się w historii sztuki, ale jednocześnie ich twórczość jest na rynku dobrze znana i lubiana.

- Znakomicie malowane, utrzymane w łagodnej kolorystyce dzieła uznanych autorów, to zarazem świetnej klasy dzieła sztuki, ale i wprowadzające dobry nastrój elementy wyposażenia wnętrza. Stąd są one stale poszukiwane przez kolejne pokolenia kolekcjonerów - wyjaśniła dr Monika Bryl z Agra-Art, autorka poradnika dla kolekcjonerów i inwestorów "Rynek sztuki w Polsce".


Rekordowa kwota ponad 6,7 mln zł

W Domu Aukcyjnym Agra-Art 13 czerwca odbyła się również aukcja charytatywna. Jest to już druga aukcja Agra-Art dla Domu Fundacji Ronalda McDonalda. Podczas pierwszej licytacji, która odbyła się podczas grudniowej aukcji, obraz Tomasza Milanowskiego, osiągnął rekordową cenę 51 tys. zł. Tym razem pod młotek trafiło dzieło Justyny Boruckiej "Odrodzenie", które zostało sprzedane za 19 tys. zł.

W drugiej połowie marca br. w Agra-Art padł również rekord dotyczący obrazów Jacka Malczewskiego, którego nieznane do tej pory na rynku sztuki arcydzieło "Prządka" z 1922 r., zostało sprzedane za rekordową dla tego artysty kwotę ponad 6,7 mln zł. Licytacja tego monumentalnego, nasyconego symboliką dzieła rozpoczęła się od 1,7 mln zł. Agra-Art zorganizowała wówczas dwie następujące po sobie aukcje – sztuki współczesnej i sztuki dawnej, na których poza dziełem Jacka Malczewskiego licytowano także m.in. trzy obrazy Zdzisława Beksińskiego, w tym dwa z kolekcji japońskiej.

PolskieRadio24.pl, PAP, DoS

Czytaj także

Inwestycje w sztukę. Na co warto zwrócić uwagę?

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2021 06:10
Dzieła sztuki wydają się imponująco odporne na załamania gospodarcze. W najnowszej historii było wiele okresów niepewności i wydarzeń, które wstrząsnęły światem. Dzieła sztuki są dobrym sposobem na zróżnicowanie składu swojego portfela inwestycyjnego. Pod warunkiem, że robi się to umiejętnie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niska popularność lokat bankowych. Zakładamy ich najmniej od 10 lat

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2021 12:24
Polacy w lutym założyli lokaty bankowe o wartości 18,1 mld zł. To o ponad połowę słabszy wynik niż w lutym 2020 r., kiedy zdeponowano na lokatach ponad 40 mld zł - podało HRE Investments. Zakładamy najmniej bankowych lokat od ponad dekady - dodano.
rozwiń zwiń