Ponad 50 mln euro na Badania Podstawowe. III edycja funduszy norweskich i EOG

51,7 mln euro z funduszy norweskich i Funduszy Europejskiego Obszaru Gospodarczego zastanie przeznaczonych na program Badania Podstawowe - informuje Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. Badania Podstawowe jest drugim co do wielkości polskim programem realizowanym w bieżącej edycji funduszy norweskich i EOG.

2021-06-18, 07:50

Ponad 50 mln euro na Badania Podstawowe. III edycja funduszy norweskich i EOG
NCBR w tym roku podpisało 750 umów na wsparcie innowacyjnych rozwiązań.Foto: Gorodenkoff/ Shutterstock

- Program Badania Podstawowe to przede wszystkim szansa na wymianę doświadczeń i wiedzy na międzynarodowym poziomie. Naukowcy z całego świata dostają możliwość prowadzenia badań w polskich instytucjach. Przyjazd naukowców, którzy posiadają cenny dorobek naukowy, niewątpliwie przyczyni się do wzmocnienia potencjału naukowego polskich jednostek badawczych tłumaczył wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda w trakcie spotkania promującego program.

Trzy konkursy w ramach programu

Powiązany Artykuł

laboratorium badania 1200.jpg
Dziesiątki miliardów złotych na badania i innowacje. Kończą się konsultacje publiczne programu FENG

Resort funduszy poinformował, że Badania Podstawowe są drugim co do wielkości polskim programem z 11 realizowanych w bieżącej edycji funduszy norweskich i EOG.

"Dofinansowanie darczyńców to 110 mln euro, z czego 40 proc. stanowią środki na badania podstawowe, a 60 proc. przeznaczonych jest na badania aplikacyjne" - napisano w informacji.

W ramach programu "Badania podstawowe" ogłoszone zostały trzy konkursy:

REKLAMA

  • GRIEG na polsko-norweskie projekty badawcze,
  • IdeaLab dla wykonawców z Polski i krajów EOG na innowacyjne, interdyscyplinarne badania odpowiadające na ważne wyzwania społeczne,
  • POLS - mobilnościowy konkurs dla naukowców z zagranicy wiążących swój rozwój zawodowy z Polską.

Dzięki tym przedsięwzięciom naukowcy na różnym etapie kariery zawodowej otrzymają pieniądze na rozwój zdolności i kompetencji. Wynikami swoich badań będą dzielić się ze środowiskiem naukowym, biznesowym i społeczeństwem.

Dostępu do rynku wewnętrznego UE

Fundusze norweskie i Fundusze Europejskiego Obszaru Gospodarczego to forma bezzwrotnej pomocy zagranicznej przyznanej przez Islandię, Norwegię i Liechtenstein nowym członkom Unii Europejskiej oraz krajom bałtyckim. W zamian za pomoc finansową, państwa-darczyńcy korzystają z dostępu do rynku wewnętrznego UE mimo, że nie są jej członkami.

Głównym celem Funduszy norweskich i Fundusze EOG jest przyczynianie się do zmniejszania różnic ekonomicznych i społecznych w obrębie EOG oraz wzmacnianie stosunków dwustronnych pomiędzy państwami-darczyńcami, a państwem-beneficjentem.


Ministerstwo przypomina, że 20 grudnia 2017 roku Polska podpisała umowy międzynarodowe w sprawie III edycji funduszy norweskich i EOG (2014-2021) otrzymując na ich mocy 809,3 mln euro z łącznej puli środków wynoszącej 2,8 mld euro. Jednocześnie staliśmy się, podobnie jak w poprzednich edycjach, największym beneficjentem programu.
Programy w ramach III edycji funduszy norweskich i EOG będą wdrażane do 2024 r., a Fundusz Współpracy Dwustronnej, do końca kwietnia 2025r.

REKLAMA

PolskieRadio24.pl, PAP, DoS

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej