Współpraca dotycząca przemysłu farmaceutycznego pomiędzy krajami V4 i Francją. Ministrowie podpisali ważną deklarację

2021-06-22, 08:15

Współpraca dotycząca przemysłu farmaceutycznego pomiędzy krajami V4 i Francją. Ministrowie podpisali ważną deklarację
Ministrowie gospodarek państw Grupy V4 oraz Francji.Foto: Ministerstwo Rozwoju/Twitter

- Bezpieczeństwo każdego z naszych krajów wymaga współpracy, zwłaszcza w tych obszarach, które mają znaczenie strategiczne, w takich jak przemysł farmaceutyczny - powiedział wicepremier Jarosław Gowin podczas spotkania ministrów ds. gospodarki Grupy Wyszehradzkiej i Francji. Przedstawiciele rządów podpisali deklarację współpracy dotyczącą rozwoju przemysłu farmaceutycznego.

W spotkaniu udział wzięli ministrowie odpowiadający za sprawy gospodarcze: Bruno Le Maire z Francji, wicepremier Karel Havliček z Czech, wicepremier Richard Sulik ze Słowacji, László Palkovics z Węgier oraz wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin i prezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu Krzysztof Drynda.

Jak mówił gospodarz spotkania wicepremier Gowin jesteśmy po trzeciej fali pandemii koronawirusa, zmieniły się nasze nawyki życiowe i modele biznesowe.

Powiązany Artykuł

1200_Morawiecki_Forum.png
"Wspólnie stanowimy realną siłę na gospodarczej mapie świata". Premier o Grupie Wyszehradzkiej

- Dzisiejsze spotkanie to była bardzo owocna dyskusja w formacie Grupy Wyszehradzkiej plus Francja. To bardzo ważny głos wskazujący na kierunek rozwoju zjednoczonej Europy - ocenił Gowin.

Problemy z dostawą leków

Ministrowie rozmawiali m.in. o tym, w jakim kierunku powinny rozwijać się gospodarki poszczególnych krajów europejskich, o transformacji energetycznej oraz wyzwaniach stojących przed sektorem farmaceutycznym i biotechnologicznym.

- Bezpieczeństwo każdego z naszych krajów wymaga współpracy, zwłaszcza w tych obszarach, które mają znaczenie strategiczne, w takich obszarach jak przemysł farmaceutyczny - podkreślił polski minister rozwoju, pracy i technologii.


Jarosław Gowin mówił, że początek pandemii koronawirusa był trudny z powodu braku przygotowanych procedur, mechanizmów szybkiej reakcji, pojawiły się problemy z dostawą leków i produktów medycznych.

- Podpisana przed chwilą deklaracja współpracy w zakresie przemysłu farmaceutycznego i wyrobów medycznych to jest jeden ze sposobów, by takie sytuacji nigdy się już nie powtórzyły - zaznaczył wicepremier.

Niezależność sektora zdrowia

Minister Bruno Le Maire dziękował za zaproszenie na spotkanie ministrów grupy Wyszehradzkiej.

- To spotkanie było bardzo przydane w określeniu przyszłości Europy. Chcemy określić wszystkie konsekwencje kryzysu ekonomicznego i pandemii, w której wciąż żyjemy - mówił.

Francuski minister dodał, że podpisana w Krakowie deklaracja dotycząca sektora farmaceutycznego ma znaczenie dla niezależności sektora zdrowia. Podkreślił znaczenie energii jądrowej dla walki ze zmianami klimatu i konkurencyjności europejskiego przemysłu.


Z kolei wicepremier Słowacji Richard Sulik podkreślił , że podpisana deklaracja współpracy daje przestrzeń do "lepszej współpracy i szybszego rozwoju nowych produktów", tak by w przyszłości UE mogła być bardziej niezależna w tym sektorze.

- To cel, który Słowacja popiera - zaznaczył.

Deklaracja zawiera konieczne działania

Minister László Palkovics z Węgier powiedział, że kryzys, który dotknął nas w ostatnim roku miał nie tylko wymiar ekonomiczny, społeczny, ale także system ochrony zdrowia był pod bardzo silną presją.

- Myślę, że ta deklaracja zawiera punkty działania, które są konieczne byśmy w przyszłości byli odporni na podobne kryzysy - dodał.


Organizatorami spotkania w Krakowie było Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii oraz Polska Agencja Inwestycji i Handlu.

PolskieRadio24.pl, PAP, DoS

Polecane

Wróć do strony głównej