Trwają polsko-czeskie negocjacje ws. kopalni Turów. Warszawa liczy na wycofanie skargi
O polsko-czeskich negocjacjach w sprawie kopalni Turów mówił gość Ekspressu Gospodarczego radiowej Jedynki Artur Soboń, wiceminister aktywów państwowych.
2021-07-05, 19:49
Negocjacje trwają już kilka tygodni, a czas jest tu kluczowy, bo na horyzoncie mamy wielomilionowe kary za niewstrzymanie wydobycia węgla, o czym postanowił pod koniec maja Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.
Powiązany Artykuł

"Nie są łatwe, ale wierzę, że uda się zawrzeć porozumienie". Jacek Sasin o rozmowach z Czechami ws. Turowa
W tym tygodnia kolejna runda rozmów
W tym tygodniu ma się odbyć kolejna runda rozmów z Czechami, i jak pytał prowadzący audycję Błażej Prosniewski, jest pytanie czy będzie ona ostatnią.
Posłuchaj
- Zobaczymy, z pełną dobrą wolą rozmawiamy w jaki sposób sformułować umowę międzyrządowa, która byłaby podstawą do wycofania skargi wniesionej do Trybunału Sprawiedliwości przez stronę czeską. I gdyby do tej sytuacji doszło, to oczywiście zakończyłoby to spór i całą rozmowę na ten temat i wszystkich środków zabezpieczających, oczywiście również tych kar, które znajdują się w czeskim wniosku – mówił wiceminister.
REKLAMA
Polska chce wycofania skargi przez Czechy i umowy międzyrządowej
Gość pytany o oczekiwania strony czeskiej podczas negocjacji zauważył, że w trakcie rozmów nie mówi się o jej szczegółach, ale zdradził, że dotyczą zakresu spraw wynikających z majowego porozumienia, w którym strona polska określiła, że podstawą do wycofania skargi będzie umowa międzyrządowa.
- Zakres umowy będzie na tyle szeroki, że wymaga udziału ekspertów z różnych obszarów podczas rozmów, a także wyjaśnienia sobie różnego rodzaju wątpliwości, które przy pracy nad tą umową powstają – dodaje wiceminister Soboń.
Polska chce uchylenia wniosku przez stronę czeską oraz uregulowania kwestii na wiele lat
Gość radiowej Jedynki pytany o termin zakończenia negocjacji, mówił, że stronie polskiej zależy aby sprawę zakończyć jak najszybciej, ale zależy jej jednocześnie aby była to umowa możliwa do realizacji.
Powiązany Artykuł

Do TSUE wpłynęła odpowiedź na wniosek Czech ws. kar finansowych dla Polski
- Chcemy tę umowę traktować jako proces wieloletni, długoterminowo, docelowo regulującą stosunki między partnerami, ale oczywiście rozmawiamy w horyzoncie instrumentów prawnych, które mamy. To oznacza, że strona czeska składa wniosek o sankcje finansowe, myśmy złożyli wniosek o uchylenie tego postanowienia, które naszym zdaniem ma wymiar nie zabezpieczający a rozstrzygający, mówił gość Polskiego Radia.
REKLAMA
Powiązany Artykuł

Premier: jestem przekonany, że Polsce nie grożą kary finansowe ws. kopalni Turów
Polska złożyła wniosek o uchylenie postanowienia o wstrzymaniu wydobycia w kopalni
Minister dodał, że strona polska złożyła do wniosku czeskiego uwagi i jednocześnie złożyła do Trybunału o uchylenie samego postanowienia o wstrzymaniu wydobycia i rozpatrzenie polskiego wniosku przed wnioskiem czeskim o kary finansowe.
Minister pytany o przyszłość kopalni Torów, w przypadku zawarcia porozumienia, podkreślił, że jest to obiekt bardzo nowoczesny i perspektywy wydobycia sięgają 2044 roku.
Błażej Prośniewski, jk
REKLAMA