Handel w niedzielę: czy będzie zmiana przepisów? Jest odpowiedź resortu rozwoju
W Ministerstwie Rozwoju Pracy i Technologi (MRPiT) nie są obecnie prowadzone prace nad zmianami w ustawie o ograniczeniu handlu w niedziele i święta - poinformował resort rozwoju. Zaznaczył, że od różnych podmiotów napływają rozmaite, czasem sprzeczne postulaty dot. obowiązujących przepisów. Wszystkie są analizowane.
2021-07-06, 10:00
Pod koniec czerwca w "Dzienniku Gazecie Prawnej" poseł PiS Janusz Śniadek zapowiedział, że nowelizacja ustawy o ograniczeniu handlu w niedzielę trafi na początku lipca do Sejmu.
- Dostaliśmy zielone światło na zmianę przepisów - powiedział Śniadek. Wyraził nadzieję, że przepisy poselskiego projektu wejdą w życie przed końcem wakacji.
Powiązany Artykuł
Zakaz handlu w niedziele będzie zaostrzony? Śniadek: w lipcu projekt trafi do Sejmu
Sklep jak poczta?
Z informacji dziennika wynikało, że aby sklep mógł prowadzić działalność w niedziele niehandlowe jako placówka pocztowa, musiałby zapewnić, że ten rodzaj działalności jest najważniejszy. W miesiącu poprzedzającym kontrolę PIP łączne wpływy z działalności określanej jako "przeważająca" miałyby wynosić ponad 50 proc.
"W MRPiT nie są obecnie prowadzone prace nad zmianami w ustawie z dnia 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni" - odpowiedział resort rozwoju zapytany, czy zgadza się z potrzebą uszczelnienia przepisów i czy sam prowadzi prace nad zmianami w ustawie.
REKLAMA
"Do MRPiT wpływają zarówno postulaty podmiotów opowiadających się za zniesieniem bądź czasowym zawieszeniem zakazu handlu w niedziele i święta, jak i stanowiska, w których zainteresowani stanowczo popierają obecnie obowiązujące regulacje i sprzeciwiają się jakimkolwiek zmianom w tym zakresie" - wskazał resort.
Powiązany Artykuł
Płace i zatrudnienie poszły w górę. Nowe dane GUS
Projekty zmian prawa są konsultowane
W opinii resortu pracy przyjęcie jakiegokolwiek rozwiązania w zakresie ograniczenia handlu wiąże się z koniecznością pogodzenia sprzecznych interesów różnych grup przedsiębiorców. "Dlatego obecnie resort poddaje wnikliwiej analizie napływające informacje i postulaty związane ze stosowaniem przepisów ww. ustawy" - podało MRPiT.
Na pytanie, jak duża jest skala otwierania sklepów w niedzielę i święta, w tym placówek posiadających status placówek pocztowych, resort odparł, że nie posiada takich danych.
Obecna ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele i święta przewiduje szereg wyjątków; zakaz handlu w niedzielę nie obowiązuje m.in. na stacjach paliw, dworcach i lotniskach, w piekarniach i cukierniach, w aptekach, w kwiaciarniach, w sklepach z prasą, w placówkach pocztowych.
REKLAMA
PR24/PAP/sw
REKLAMA