Chiny pokonały Niemcy stając się największym na świecie dostawcą maszyn i urządzeń w 2020 roku. Tak twierdzi "Die Welt"

W 2020 roku Chiny po raz pierwszy stały się najważniejszym na świecie dostawcą maszyn i urządzeń, a Niemcy spadły na drugie miejsce - wynika z najnowszego badania Niemieckiego Związku Inżynierów (VDMA), na które w środę powołuje się dziennik "Die Welt".

2021-07-08, 05:55

Chiny pokonały Niemcy stając się największym na świecie dostawcą maszyn i urządzeń w 2020 roku. Tak twierdzi "Die Welt"
Już około 2035 roku Chiny mają prześcignąć gospodarczo Stany Zjednoczone - wynika z prognozy.Foto: Shutterstock

Na podstawie danych z krajowych urzędów statystycznych "szacuje się, że w 2020 roku wartość światowego handlu zagranicznego maszynami wyniosła około 1,05 bln euro. W wyniku kryzysu to o prawie 10 procent mniej niż w roku poprzednim. Udział Chin w międzynarodowej sprzedaży wyniósł około 165 miliardów euro, czyli równowartość 15,8 procent" - pisze "Die Welt".


Powiązany Artykuł

pociąg szybki pocziąg hybryda Chiny shutter 1200 cyo bo.jpg
Chińska gospodarka odbija się od koronawirusa. To dobra wiadomość dla innych krajów

Większy eksport Pekinu niż Berlina


Z kolei Niemcy "wyeksportowały maszyny i urządzenia o wartości 162 mld euro, co odpowiada udziałowi w rynku na poziomie 15,5 proc. Oznacza to, że Chińczycy po raz pierwszy przodują w statystykach handlu zagranicznego w branży budowy maszyn". Dla porównania w 2019 roku niemieckie firmy miały przewagę około 1,4 punktu procentowego nad swoimi konkurentami z ChRL - informuje dziennik.

USA nadal zajmują trzecie miejsce z udziałem w rynku w wysokości 9,1 proc., a za nimi plasują się Japonia z prawie 8,6 proc. i Włochy z 6,7 proc.

"Chiny są zdecydowanie największym producentem maszyn na świecie" - powiedział "Die Welt" Ulrich Ackermann, szef wydziału handlu zagranicznego w VDMA. Jego zdaniem "było więc tylko kwestią czasu, zanim Chiny staną się liderem w zagranicznym handlu maszynami".


Powiązany Artykuł

magazyn free fabryka free shutt 1200 .jpg
Grupa Bosch chce przenieść produkcje z Chin m.in do Polski

Niemcy tłumaczą swój regres COVID-19


"Jednak w 2021 roku kolejność w rankingu eksportowym może się znowu zmienić, biorąc pod uwagę tylko wąską czołówkę, bo wystąpił potężny efekt koronawirusa" - zauważa dziennik.

"Pandemia dała Chinom silny impuls do wzrostu, ponieważ kraj ten został nią dotknięty bardzo wcześnie i na krótko, a europejski rynek sprzedaży mocno ucierpiał z powodu pandemii" - twierdzi Ackermann. A w Europie zdecydowanie najważniejsi są dostawcy niemieccy. "Tak więc silne ożywienie gospodarcze w UE może sprawić, że eksport maszyn z Niemiec wzrośnie silniej w tym roku i pozwoli branży powrócić na szczyt" - dodał ekspert.

To ożywienie widać w najnowszych danych dotyczących zamówień napływających do niemieckich firm. Według VDMA, zamówienia w maju wzrosły realnie o 47 procent, a w trzymiesięcznym okresie od marca do maja wzrost rok do roku wyniósł również 47 procent.


PR24/PAP/sw


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej