Chińska gospodarka odbija się od koronawirusa. To dobra wiadomość dla innych krajów

2021-03-28, 12:12

Chińska gospodarka odbija się od koronawirusa. To dobra wiadomość dla innych krajów
Koronawirus w Chinach. Foto: PAP/ALEX PLAVEVSKI

Wszystko wskazuje na to, że chiński przemysł najgorsze ma za sobą. Jak informuje agencja Reuters, w ciągu pierwszych dwóch miesięcy tego roku zanotowano, w porównaniu z sytuacją przed rokiem, wzrost produkcji, zysków oraz marż. Rośnie też eksport z tego kraju. To dobry sygnał dla wszystkich krajów na świecie, powiązanych gospodarczo z Państwem Środka.

Agencja powołuje się na dane z Narodowego Biura Statystycznego (tamtejszy GUS), który poinformował, że w ciągu pierwszych dwóch miesięcy tego roku zyski przedsiębiorstw były o 179 proc. większe niż przed rokiem i wyniosły 170,31 mld dolarów. Były też wyższe o 72,1 proc. w stosunku do poziomów z 2019 r., co oznacza dwuletni średni wzrost do 31,2 procent.

- Ze względu na połączenie takich czynników jak: stabilizacja popytu krajowego i zagranicznego, niskie ceny bazowe i pozostanie w miejscach pracy i zamieszkania w okresie święta Księżycowego Nowego Roku, nastąpiło przyspieszenie wzrostu produkcji i sprzedaży przemysłowej, przychodów i zysków przedsiębiorstw, a rentowność znacząco wzrosła – skomentował te dane  Zhu Hong, starszy statystyk urzędu statystycznego.

Powiązany Artykuł

shutt merko 1200.jpg
Chiny coraz silniejsze w regionie Ameryki Południowej. Rosną obroty handlowe

Również marże w sektorze produkcji surowców wzrosły o 346 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim, ponieważ ceny fabryczne przyspieszyły w najszybszym tempie od ponad dwóch lat.

Produkcja przemysłowa Chin wzrosła w pierwszych dwóch miesiącach roku, podczas gdy eksport, główny czynnik wzrostu dla Chin po szoku pandemicznym, wzrósł w lutym w rekordowym tempie.

Powiązany Artykuł

shutt juan 1200.jpg
Droga juana na globalne rynki. Czy nadchodzi zmierzch dolara amerykańskiego?

Jak pisze Reuters, w zeszłym roku Chinom udało się powstrzymać pandemię COVID-19 wcześniej niż w innych krajach, co czyni je jedyną dużą gospodarką, która odnotowała całoroczny wzrost o 2,3 proc. w 2020 r. W tym roku Pekin wyznaczył roczny cel wzrostu gospodarczego na poziomie powyżej 6 procent.

Reuter, jk

Polecane

Wróć do strony głównej