Polskie firmy wracają na brytyjski rynek. Tak wynika z nowych danych KUKE

- Nasze najnowsze dane sygnalizują, że sytuacja w handlu z Wielką Brytanią powróciła do normalności po szoku, jakim było opuszczenie przez ten kraj unijnej strefy wspólnego handlu z końcem 2020 r. - powiedziała Katarzyna Kowalska, wiceprezes KUKE.

2021-07-10, 11:50

Polskie firmy wracają na brytyjski rynek. Tak wynika z nowych danych KUKE
Zeszłoroczny wzrost gospodarczy Wielkiej Brytanii był najwyższy spośród państw grupy G7.Foto: Shutterstock/ Sven Hansche

 -Nasze najnowsze dane sygnalizują, że sytuacja w handlu z Wielką Brytanią powróciła do normalności po szoku, jakim było z końcem 2020 r. opuszczenie przez ten kraj unijnej strefy wspólnego handlu. Sądzimy, że również w relacjach z kontrahentami z Wysp nasi eksporterzy będą notować dynamiczny wzrost sprzedaży - uważa Katarzyna Kowalska, wiceprezes Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych (KUKE).

Na początku roku wartość ubezpieczonych przez KUKE obrotów handlowych z Wielką Brytanią spadła o ponad 20 proc. Według KUKE jedną z przyczyn mogły być zwiększone dostawy towarów na Wyspy Brytyjskie pod koniec 2020 r. Polskie firmy w ten sposób chciały uniknąć spodziewanych kłopotów z formalnościami na granicach czy też konieczności dokonywania nowych opłat.

Powiązany Artykuł

brexit 1200.jpg
Ile pieniędzy polskie firmy stracą z powodu brexitu? Są nowe dane

Wzrost sprzedaży do UK od wiosny 2021

- W kwietniu sytuacja diametralnie się zmieniła, a polskie firmy ubezpieczyły w KUKE sprzedaż na rzecz brytyjskich kontrahentów o wartości o 134 proc. większej niż rok wcześniej i o 17 proc. większą niż miesiąc wcześniej. Oczywiście trzeba pamiętać, że kwiecień 2020 r. był pierwszym pełnym miesiącem, gdy Europę sparaliżowały ograniczenia związane z koronawirusem - powiedziała Katarzyna Kowalska.

W tym okresie ubiegłego roku, transport był utrudniony ze względu na zamknięcie granic, a na dodatek przedsiębiorcy obawiali się dalszego rozwoju sytuacji epidemicznej. W efekcie w porównaniu z marcem 2020 r. obroty spadły aż o 57 proc. W maju ten spadek został jeszcze pogłębiony.

REKLAMA

- W tym roku sytuacja jest zupełnie inna, a w maju tego roku zanotowaliśmy wzrost wartości ubezpieczonego handlu o 28 proc. rok do roku. W sumie po pięciu miesiącach, biorąc pod uwagę skorygowane dane KUKE, zwyżka wynosi 52 proc. rdr. Można zakładać, że najbliższe miesiące przyniosą podtrzymanie wysokiej dynamiki wzrostu eksportu, choć stopniowo skala poprawy będzie malała z powodu wygasania efektu statystycznego, gdyż drugie półrocze 2020 r. było okresem silnej ekspansji polskich producentów na światowych rynkach - podkreśliła wiceprezes KUKE.

Powiązany Artykuł

shutt eksport 1200.jpg
Ubiegły rok był szczególnie udany dla polskiego handlu zagranicznego. Saldo wymiany towarowej wzrosło 10-krotnie

Brytania coraz więcej importuje

Jej zdaniem, za wzrostem obrotów handlowych z Wielką Brytanią przemawia odnotowany w tym kraju w maju wzrost gospodarczy. Wprawdzie był on niższy od przewidywań rynkowych (wyniósł 0,8 proc.), ale był to czwarty z kolei miesiąc na plusie. Dobrze trzyma się też sprzedaż detaliczna na Wyspach. Poza tym z kolejnych obszarów gospodarki zdejmowane są ograniczenia sanitarne.

- Nie widać na razie znaczącego wzrostu niewypłacalności w sektorze firm. Przedsiębiorcy stopniowo zaznajamiają się też z nowymi procedurami obowiązującymi w handlu z Wielką Brytanią poza UE, dlatego nasz eksport powinien coraz lepiej sobie radzić. Na dobre wyniki sprzedaży mogą więc liczyć polscy dostawcy dóbr konsumpcyjnych, w tym żywności - dodała wiceprezes KUKE.

PR24/PAP/sw

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej