Gminy i przedsiębiorstwa wodno-kanalizacyjne chcą podwyżek opłat za wodę i ścieki
94 procent gmin i przedsiębiorstw wodno-kanalizacyjnych chce podwyżek cen za wodę i ścieki - poinformował prezes Wód Polskich Przemysław Daca. Na 2548 wniosków taryfowych, w ponad 94 proc. zawnioskowano o zwiększenie opłat.
2021-07-13, 13:23
Daca poinformował, że regulator, czyli Wody Polskie, jest na półmetku zatwierdzenia propozycji taryf, jakie złożyły przedsiębiorstwa wodno-kanalizacyjne. Propozycje nowych cen za wodę i ścieki są składane na trzy lata (2021-2024).
Prezes przyznał, że proces zatwierdzania taryf jest obecnie dłuższy i trudniejszy „ze względu na to, że większość gmin dążyła i dąży do podwyżek cen za wodę i ścieki”.
Powiązany Artykuł
Opłaty za wodę i ścieki. Wiemy, ile podwyżek zostało zakwestionowanych przez Wody Polskie
Zdecydowana większość wniosków dotyczy podwyżek
Na ponad 2 i pół tysiąca wniosków jakie wpłynęły do regulatora, 81 dotyczy utrzymania cen, a 64 - obniżki kosztów. Reszta to wnioski o zwiększenie cen.
Wiceszef Wód Polskich Paweł Rusiecki przekazał, że do regulatora trafiło 2548 wniosków taryfowych. W 2403 przedsiębiorstwa zawnioskowały o wyższe opłaty za wodę i ścieki, w 81 chcą one utrzymania cen, a w 64 przypadkach proponują obniżenie cen.
Rusiecki dodał, że Wody Polskie w przypadku 960 wniosków wydały wnioski pozytywne, tzn. zatwierdziły taryfy, jakie zaproponowały przedsiębiorstwa wodno-kanalizacyjne. W przypadku 798 wniosków regulator odmówił zatwierdzenia taryf; w 177 odmówiono wszczęcia postępowania z przyczyn formalnych; 613 wniosków taryfowych jest jeszcze procedowanych.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
Szef PGW Wody Polskie: nie pozwolimy na sztuczną podwyżkę taryf za wodę i ścieki
Do prezesa Wód Polskich, czyli drugiej instancji, wpłynęło 141 odwołań od decyzji niezatwierdzających taryf.
Rusiecki wyjaśnił na konferencji, że Wody Polskie sprawdzają we wnioskach, czy proponowane stawki i koszty przedsiębiorstw są zasadne. Głównymi przyczynami odmowy zatwierdzania nowych cen to m.in. wysoka marża zysku.
Średnia podwyżka opłat ma wynieść 7 procent
Jak powiedział Przemysław Daca, na półmetku ustalania opłat, średnia podwyżka wynosi 7 procent.
- To są indywidualne wnioski. Każdy musi być rozpatrzony, wszystkie czynniki muszą być wzięte pod uwagę - inwestycje, amortyzacja. Ale można powiedzieć, już teraz, że jest to nasz wspólny sukces, ponieważ na początku średnia podwyżek planowanych to była 20 procent. W tej chwili to 7 procent, więc już to zupełnie inaczej wygląda, dodał Daca.
Odrzucono wnioski o duże podwyżki opat za wodę i kanalizację
Prezes Przemysław Daca mówił, że są przedsiębiorstwa, które proponowały wzrost cen o 100 procent, ale te wnioski zostały odrzucone.
REKLAMA
Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Łodzi chciał podwyżki w granicach 40 procent. Ten wniosek również został odrzucony.
Przemysław Daca dodał, że Wody Polskie dbają o to, by chronić odbiorców wody przed nieuzasadnionymi podwyżkami: „Dostęp do czystej wody pitnej jest podstawowym prawem człowieka. Bez wody nie ma życia, funkcjonowania gmin. Dlatego nie można na tym robić biznesu, nie można czerpać zysku, wyprowadzać dywidendy, innych kosztów. jest to użyteczność publiczna. I my dbamy przede wszystkim o interes odbiorcy końcowego czyli obywateli”, mówił prezes Wód Polskich.
Średnia stawka za wodę i ścieki w Polsce wynosi 12 złotych, co odpowiada standardom europejskim.
IAR, PAP, jk
REKLAMA
REKLAMA