X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Rząd znowelizował ustawę górniczą: przedłuża stosowanie osłon dla górników, finansowanie likwidacji kopalń

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2021 15:03
We wtorek rząd przyjął projekt nowelizacji tzw. ustawy górniczej, wydłużający do końca 2023 r. możliwość przekazywania kopalń do spółki restrukturyzacyjnej oraz ich likwidacji ze środków budżetowych przez kolejne cztery lata, do końca 2027 r. Nowela przedłuża też regulacje dotyczące osłon dla górników.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

Po przyjęciu przez parlament noweli ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego i podpisaniu jej przez prezydenta nowe rozwiązania mają wejść w życie 1 września tego roku - z wyjątkiem niektórych artykułów, które zaczną obowiązywać na początku roku 2022.


Posłuchaj
00:31 gornicy.mp3 Rząd przyjął projekt ustawy o funkcjonowaniu górnictwa. Przedłuża on do 2023 roku możliwość przekazywania do Spółki Restrukturyzacji Kopalń zakładów przeznaczonych do wygaszenia. /IAR/

 

Przedłużenie przekazywania kopalń do spółki restrukturyzacyjnej do końca 2027 r.

Projekt został przygotowany przez resort aktywów państwowych. Jak podano w komunikacie po wtorkowym posiedzeniu rządu, zmiany umożliwią "prowadzenie działań związanych z dalszą restrukturyzacją i transformacją sektora węgla kamiennego w Polsce oraz finansowanie skutków tych procesów".

Dłuższe działanie instrumentów osłonowych dla górników – urlopów, odpraw pieniężnych

Chodzi zarówno o możliwość dalszego przekazywania i likwidacji majątku kopalń przez Spółkę Restrukturyzacji Kopalń (SRK) ze środków budżetowych, jak i o przedłużenie działania instrumentów osłonowych: urlopów przedemerytalnych dla górników dołowych oraz pracowników zakładów przeróbki mechanicznej węgla, a także jednorazowych odpraw pieniężnych dla tych pracowników likwidowanych kopalń, którzy zdecydują się odejść z pracy.


kopalnie ostrawa 1200.jpg
Podpisanie umowy społecznej dotyczącej transformacji górniczej. Znamy szczegóły tego przełomowego dokumentu

Wygaszanie kopalń węgla energetycznego do 2049 r.

"Jednocześnie projekt ustawy uwzględnia zapisy Umowy społecznej dotyczącej transformacji sektora górnictwa węgla kamiennego oraz wybranych procesów transformacji woj. śląskiego, która została podpisana 28 maja 2021 r. w Katowicach.

Przewidziany plan naprawczy ma na celu zapewnienie szeroko rozumianego bezpieczeństwa energetycznego państwa, jak również kontynuację wydobycia węgla w sposób ekonomicznie uzasadniony i zgodny z harmonogramem zawartym w Umowie społecznej" - wskazano w komunikacie Kancelarii Premiera.

Umowa społeczna zawiera m.in. rozpisany do 2049 roku harmonogram wygaszania kopalń węgla energetycznego w Polsce.

Jak wcześniej zapowiadali przedstawiciele MAP, po notyfikacji zapisów Umowy w Komisji Europejskiej przygotowany zostanie projekt nowej ustawy górniczej. Wcześniej jednak restrukturyzacja sektora ma być prowadzona w oparciu o przepisy znowelizowanej dotychczasowej ustawy, której projekt przyjął we wtorek rząd.

Rząd bierze pod uwagę trudną sytuację na rynku węgla

W komunikacie Kancelarii Premiera przypomniano, że "konieczność kontynuacji restrukturyzacji polskiego sektora górnictwa węgla kamiennego w dużej mierze wynika z utrzymującej się od dłuższego czasu trudnej sytuacji na międzynarodowym rynku węgla".

"Zaniechanie procesu restrukturyzacji, a w konsekwencji upadłość przedsiębiorstw węglowych, mogłoby spowodować bardzo poważne reperkusje społeczno-gospodarcze dla Górnego Śląska. To m.in. brak możliwości realizacji zobowiązań finansowych, zagrożenie bezpieczeństwa energetycznego kraju, skutki społeczne upadłości oraz szeroko rozumiane skutki dla kooperantów przedsiębiorstw węglowych" - głosi uzasadnienie projektu nowelizacji ustawy górniczej.

Likwidowane kopalnie trafią do Spółki Restrukturyzacji Kopalń, ich pracownicy otrzymają osłony socjalne

Projekt zakłada, że do SRK będą mogły trafiać kopalnie (lub ich wydzielony majątek), których likwidację rozpoczęto w okresie od 1 września br. do 31 grudnia 2023 r.

Ponadto projekt umożliwia do końca 2027 r. dalsze finansowanie z budżetu państwa zadań obecnie realizowanych przez spółkę restrukturyzacyjną. Natomiast pracownicy, przeniesieni do SRK wraz z majątkiem, będą korzystać (jak dotąd) z osłon socjalnych - urlopów górniczych i jednorazowych odpraw pieniężnych.

Już kilkanaście kopalń trafiło do Spółki Restrukturyzacji Kopalń

Korzystająca z budżetowych dotacji SRK zajmuje się likwidacją kopalń i zagospodarowaniem ich majątku. Od 2015 r. do SRK trafiły kopalnie lub tzw. ruchy górnicze: Makoszowy, Brzeszcze (produkcyjną część kopalni wraz z częścią załogi przejęła później grupa Tauron), Centrum, Mysłowice, Kazimierz-Juliusz, Boże Dary, Anna, Pokój 1, Rozbark V, Jas-Mos, Krupiński, Wieczorek (w dwóch częściach), Śląsk, ruch Piekary (część kopalni Bobrek-Piekary), część ruchu Rydułtowy (fragment kopalni ROW) oraz część kopalni Mysłowice-Wesoła.

Polska stara się o nową notyfikację programu dla górnictwa, który przewiduje wsparcie finansowania likwidacji kopalń do 2027 r.

Przewidziana w projekcie nowelizacji data 31 grudnia 2027 r., do której możliwe będzie finansowanie likwidacji majątku kopalń ze środków budżetowych, wynika z faktu, że właśnie wtedy traci ważność Decyzja Rady Europejskiej z 10 grudnia 2010 r. w sprawie pomocy państwa ułatwiającej zamykanie niekonkurencyjnych kopalń węgla. Dalsza likwidacja ze środków publicznych będzie wymagała nowej zgody Komisji Europejskiej - będzie nią notyfikacja nowego programu dla górnictwa, o którą stara się strona polska. Obecnie starania te są na etapie wniosku prenotyfikacyjnego.

Ustawa o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego została uchwalona 7 września 2007 r. Później była kilkakrotnie nowelizowana. To kluczowa regulacja prawna dla trwającego już wiele lat procesu restrukturyzacji górnictwa. Poprzednia nowelizacja ustawy nastąpiła niespełna trzy lata temu, jesienią 2018 r. Przedłużono wówczas możliwość udzielania górnictwu pomocy publicznej do końca 2023 r.

Wcześniej, w lutym 2018 r., Komisja Europejska zgodziła się, aby procesy restrukturyzacyjne w górnictwie były finansowane z budżetu państwa przez pięć kolejnych lat. Dotyczyło to jednak tylko majątku przekazanego do Spółki Restrukturyzacji Kopalń przed końcem 2018 r.

Projekt nowelizacji, przyjęty we wtorek przez rząd, umożliwi przekazywanie aktywów (kopalń lub ich wydzielonych części) przeznaczonych do likwidacji do SRK także w kolejnych latach, do końca 2023 r. Dzięki temu koszty ich likwidacji do końca 2027 r. będzie mógł nadal ponosić budżet państwa. Później spółki węglowe będą musiały same pokrywać koszty z funduszu likwidacyjnego.

PAP, jk

Zobacz więcej na temat: GOSPODARKA górnictwo

Czytaj także

Transformacja górnictwa. W Katowicach parafowano umowy społeczne między rządem a związkowcami

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2021 18:17
W Katowicach strony: rządowa i związkowa parafowały umowę społeczną w sprawie transformacji w górnictwie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Coraz mniej węgla w produkcji prądu w Polsce. Zobacz aktualne dane

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2021 15:50
Udział węgla kamiennego i brunatnego w produkcji energii elektrycznej w Polsce w 2020 r. spadł poniżej 70 proc. Rok wcześniej było to 73 proc. Do 2030 r. węgla w wytwarzaniu energii nie powinno być więcej niż 56 proc.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Robimy historyczny krok ku dobrej zmianie energetycznej". Sasin o porozumieniu z górnikami dot. likwidacji kopalń

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2021 17:29
Rząd podpisał z górniczymi związkami umowę o stopniowym zamykaniu kopalń węgla do 2049 roku. W Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach ogłosił to wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koniec kolejnej tury negocjacji ws. Turowa. Eksperci ponownie będą rozmawiali w tym tygodniu

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2021 18:24
W Pradze zakończył się kolejny dzień polsko-czeskich negocjacji w sprawie kopalni Turów. Eksperci z obu państw będą kontynuować rozmowy jeszcze w tym tygodniu.
rozwiń zwiń