Amerykańsko-niemieckie porozumienie ws. Nord Stream 2. Naimski: to jest inwestycja, która podważa zaufanie

- Nord Stream 2 to element rosyjskiej polityki dezintegracji struktur Zachodu, należy poważnie zastanowić się w jaki sposób wzmacniać bezpieczeństwo - ocenił pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.

2021-07-22, 16:10

Amerykańsko-niemieckie porozumienie ws. Nord Stream 2. Naimski: to jest inwestycja, która podważa zaufanie
Piotr Naimski. Foto: Adrian Grycuk/Wikimedia Commons/CC

Według Piotra Naimskiego opublikowane w środę amerykańsko-niemieckie porozumienie w sprawie Nord Stream 2, praktycznie pozwala Niemcom i Rosjanom na ukończenie tej inwestycji, podważającej zaufanie między sojusznikami i partnerami na Zachodzie.

Powiązany Artykuł

1200_Putin_Forum.jpg
Niemieckie media: Putin wykorzystuje Nord Stream 2 do "wychowywania" Ukrainy

- To jest inwestycja, która podważa zaufanie wśród sojuszników w NATO i wśród partnerów w UE. W tym sensie jest narzędziem rosyjskiej polityki, prowadzącej do dezintegracji tych struktur Zachodu - podkreślił Piotr Naimski.

- Można mieć wrażenie, że amerykańska administracja poświęca wiele rzeczy, aby polepszyć swoje stosunki z Niemcami - dodał.

"Niekoordynowana współpraca rosyjsko-niemiecka"

Zgodnie z porozumieniem USA i Niemiec, Berlin podejmie działania, w tym prowadzące do sankcji, jeżeli Rosja spróbuje użyć energii jako broni lub dokona dalszych aktów agresji przeciwko Ukrainie, Niemcy mają też wykorzystać wszelkie możliwe środki nacisku, by doprowadzić do przedłużenia - na okres do 10 lat - wygasającej w 2024 umowy Ukrainy z Rosją o tranzycie gazu. Berlin ma też zainwestować w ukraiński sektor energetyczny i wesprzeć Inicjatywę Trójmorza.

REKLAMA


Zdaniem Piotra Naimskiego, warto przy okazji tego problemu zastanawiać się nad tym, jak niwelować negatywne skutki "niekoordynowanej współpracy rosyjsko-niemieckiej", czy przeciwdziałać nim poprzez pozytywne działania wewnątrz NATO.

- Współpraca, której wyrazem jest Nord Stream powoduje deficyt bezpieczeństwa w regionie wschodniej Europy - podkreślił pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej.

Otwarte pole do współpracy

- Uważam, że to ten moment, kiedy należy się poważnie zastanowić, w jaki sposób wzmacniać bezpieczeństwo w regionie wobec agresywnych rosyjskich demonstracji. To jest otwarte pole do współpracy miedzy partnerami w Europie, ale i z USA - zaznaczył.


Piotr Naimski spotkał się w Warszawie z wysłannikiem departamentu stanu USA Derekiem Cholletem. Jak zaznaczył, spotkanie dotyczyło projektów energetycznych, m.in. współpracy w dziedzinie energetyki jądrowej.

REKLAMA

- Potwierdziliśmy, że realizacja polsko-amerykańskiej umowy międzyrządowej w dziedzinie energetyki jądrowej jest w toku - poinformował.

PR24.pl, PAP, DoS

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej