Specjalna opłata opakowaniowa dla producentów. Projekt nowelizacji ustawy trafił do konsultacji

System rozszerzonej odpowiedzialności producenta za opakowania jego produktów znalazł się w projekcie zmian ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Przygotowany przez ministerstwo klimatu projekt trafił do konsultacji.

2021-08-06, 07:23

Specjalna opłata opakowaniowa dla producentów. Projekt nowelizacji ustawy trafił do konsultacji
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: pixabay.com/RitaE

Projekt przewiduje podzielenie opakowań na konsumenckie, oraz pozostałe - z handlu, dystrybucji czy przemysłu. Podział oznacza również oddzielne ich traktowanie w kontekście wykonywania ustawowych obowiązków, takich jak recykling i jego rozliczanie, opłaty produktowe itp.

Powiązany Artykuł

torba jednorazowa foliówka reklamówka 1200.jpg
Zużywamy coraz mniej toreb foliowych. Opłata recyklingowa przyniosła zamierzony efekt

Osiągnięcie ustawowego poziomu recyklingu

Producenci - w ramach systemu rozszerzonej odpowiedzialności producenta (ROP) - będą ponosić specjalną opłatę opakowaniową. Jej stawki określi minister klimatu; będą one zróżnicowane m.in. ze względu na rodzaj opakowania, możliwość recyklingu, zawartość materiału pochodzącego z recyklingu po uwzględnieniu dochodów z ponownego użycia, sprzedaży materiałów z recyklingu oraz z nieodebranych kaucji.

Nałożone ustawą obowiązki recyklingu opakowań producenci będą mogli wykonywać albo samodzielnie, albo za pośrednictwem organizacji odpowiedzialności producentów.

"Organizacje te będą miały obowiązek przeznaczenia 95 proc. środków pochodzących z wynagrodzenia na rzecz podmiotów prowadzących recykling oraz zbierających odpady opakowaniowe. W ten sposób będą zapewniały osiągnięcie ustawowego poziomu recyklingu" - podkreśla się w uzasadnieniu projektu zmian.

REKLAMA

Minister klimatu będzie dodatkowo ustalał, w drodze rozporządzenia, wymagane w danym roku poziomy recyklingu odpadów opakowaniowych i wysokość opłaty produktowej.

Jak zaznacza się w Ocenie Skutków Regulacji, koszty wynikające z ROP "zostaną zapewne wliczone do ceny oferowanych produktów w opakowaniach". Jednocześnie wnoszona przez przedsiębiorców opłata opakowaniowa dofinansuje koszty zagospodarowania odpadów opakowaniowych w gminach, co spowoduje zmniejszenie opłat na rzecz gmin wnoszonych z tego tytułu przez mieszkańców.

Obowiązek zbierania butelek PET

Projekt zakłada nałożenie obowiązku selektywnego zbierania swoich opakowań na wyprowadzających produkty w butelkach PET na napoje o pojemności do 3 litrów, wraz z ich zakrętkami i wieczkami. Dodatkowo, pokrywki i wieczka z tworzyw sztucznych będą przymocowane do tych pojemników podczas użytkowania.

Projekt wprowadza definicję detergentu do użytku domowego, co oznacza wyłączenie chemii gospodarczej z definicji środków niebezpiecznych. Wynikiem tej zmiany będzie rozliczanie tych opakowań w ramach zwykłych opakowań dla gospodarstw domowych.

REKLAMA

Planuje się zwolnienie z opłaty recyklingowej jednorazowych toreb na zakupy z tworzyw biodegradowalnych. W uzasadnieniu podkreśla się, że torby takie mogłyby być wydawane bezpłatnie, jednak ze względu na wyższe koszty ich produkcji w porównaniu do toreb z tradycyjnych tworzyw sztucznych, prawdopodobnie trzeba będzie za nie płacić.

Spotkania z przedstawicielami branży

Zgodnie z informacją zamieszczoną na stronie Ministerstwa Klimatu i Środowiska publikacja projektu oznacza rozpoczęcie konsultacji projektowanych przepisów ze stroną społeczną.

"W ich ramach planowane są spotkania publiczne z przedstawicielami branży. Wszystkie podmioty, które są zainteresowane omówieniem zaproponowanych przepisów i wypracowaniem najbardziej optymalnych rozwiązań, prosimy o kontakt drogą mailową (Departament.Gospodarki.Odpadami@klimat.gov.pl) w celu ustalenia dogodnego terminu spotkania" - informuje resort.

Konsultacje potrwają 30 dni od dnia publikacji projektu ustawy.

REKLAMA

PR24.pl, PAP, DoS

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej