Wysoka inflacja ma charakter przejściowy. Goldman Sachs: w 2022 r. dojdzie do gwałtownego wyhamowania wzrostu cen

2021-08-13, 13:02

Wysoka inflacja ma charakter przejściowy. Goldman Sachs: w 2022 r. dojdzie do gwałtownego wyhamowania wzrostu cen
Analitycy Goldman Sachs zauważyli, że inflacja na poziomie 18,4 proc. rdr w lutym była niższa względem konsensusu rynkowego (18,5 proc. rdr) oraz prognoz GS (18,6 proc. rdr).Foto: rafapress/Shutterstock

Wysoka inflacja obserwowana w ostatnich miesiącach w krajach CEE-4 ma charakter przejściowy. W Polsce listopadowa projekcja NBP pokaże gwałtowne wyhamowanie inflacji w 2022 r. - napisano w prognozie banku Goldman Sachs.

Jak wynika z opublikowanej prognozy banku Goldman Sachs, dotyczącej polityki pieniężnej w Polsce i Czechach oraz na Słowacji i Węgrzech, analitycy tego banku uważają, że wysoka inflacja ma charakter przejściowy.

Powiązany Artykuł

adam glapiński 1200.jpg
Inflacja w przyszłym roku będzie niższa. Prezes NBP: wpływ kolejnych fal pandemii na gospodarkę jest coraz słabszy

Sytuacja utrzyma się do końca roku

"W ocenie GS jeśli wzrosty cen na początku roku wynikały głównie z efektu bazowego i wyższych cen ropy, za ostatnimi impulsami inflacyjnymi stoją ceny żywności i ponowne otwarcie gospodarek. Goldman Sachs oczekuje, że taka sytuacja utrzyma się do końca roku, by w 2022 r. doszło do gwałtownego wyhamowania wzrostu cen. Rosnąca inflacja przekłada się także na bardziej jastrzębie postawy banków narodowych krajów z regionu" - stwierdzono w prognozie.

Goldman Sachs spodziewa się, że Narodowy Bank Czech (CNB) i Narodowy Bank Węgier (MNB) będą kontynuować zacieśnianie odpowiednio o kolejne 50 pb do 1,25 proc. na koniec roku (poprzednia prognoza zakładała 1 proc.) i o kolejne 75 pb (licząc z podwyżką o 30 pb w dniu 24 sierpnia) do 1,95 proc. na koniec roku (poprzednia prognoza zakładała 1,35 proc.). Z kolei w Rumunii pierwsza podwyżka stóp procentowych zdaniem GS powinna nastąpić pod koniec tego roku (wcześniej bank prognozował drugą połowę 2022 r.).

Szanse na podnoszenie stóp procentowych wzrosły

"W przypadku Polski, zdaniem GS, o decyzjach dotyczących stóp procentowych największe znaczenie będzie miała listopadowa projekcja NBP. Goldman Sachs zakłada, że wskaże ona na gwałtowne wyhamowanie inflacji w 2022 r., co w rezultacie będzie skutkować tym, że NBP rozpocznie zacieśnianie polityki pieniężnej dopiero w drugiej połowie przyszłego roku. Analitycy GS zauważają jednak, że w porównaniu do poprzednich miesięcy szanse na wcześniejsze podnoszenie stóp procentowych przez RPP wzrosły" - zauważono w prognozie.

PR24.pl, PAP, DoS

Polecane

Wróć do strony głównej