Gospodarka UE wraca do wzrostu. Dobre wyniki krajów Europy Południowej
Kraje UE wyszły z podwójnej recesji w drugim kwartale, odnotowując wzrost PKB o 1,9 proc. więcej niż kwartał wcześniej, według danych opublikowanych przez Eurostat. Gospodarka w 19 krajach, które używają waluty euro, wzrosła o 2 proc.
2021-08-18, 06:30
Włochy, w których doszło do 128 000 zgonów w wyniku pandemii i głębokiej recesji, były dużym pozytywnym zaskoczeniem, odnotowując wzrost PKB o 2,7 proc. w związku z ożywieniem wydatków konsumpcyjnych. Portugalia odnotowała wzrost na poziomie 4,9 proc.
W międzyczasie PKB powróciło do wzrostu w głównych gospodarkach, np. Francji, która odnotowała wzrost o 0,9 proc. w porównaniu z poprzednim kwartałem, oraz Niemiec, które odnotowały wzrost o 1,5 proc. po gwałtownym spadku o 2,1 proc. w pierwszym kwartale.
Przykładem branży dobrze radzącej sobie z kryzysem byli producenci samochodów. Niemieckie firmy samochodowe wykazały duże zyski pomimo niedoboru komponentów półprzewodnikowych. Zawdzięczają to ożywieniu na światowych rynkach motoryzacyjnych. Poprawa nastrojów była szczególnie widoczna w przypadku droższych pojazdów sprzedawanych przez Mercedes-Benz oraz luksusowe marki Volkswagena - Audi i Porsche.
Powiązany Artykuł
"Najlepsze wyniki od 10 lat". Wzrost głównych wskaźników produkcyjnych KGHM
Lepsze wyniki gospodarcze w Europie Południowej mogą być rezultatem większych wydatków gospodarstw domowych w związku ze złagodzeniem ograniczeń. Hiszpania, gdzie wzrost wyniósł 2,8 proc., a wydatki konsumpcyjne wzrosły o 6,6 proc., zarówno zilustrowała odbicie, jak i podkreśliła, jak wiele jeszcze pozostało do zrobienia. Produkt krajowy brutto pozostaje o 6,8 proc. poniżej poziomu sprzed pandemii.
REKLAMA
Opóźnienia w szczepieniach hamowały europejską gospodarkę w pierwszej części roku, ale od tego czasu odnotowano stały postęp. Jednak rozprzestrzenianie się bardziej zakaźnego wariantu Delta doprowadziło komentatorów do wniosku, że wzrost gospodarczy może w najbliższych miesiącach spowolnić. Podróże i turystyka, kluczowe dla takich miejsc jak Hiszpania i Grecja, wracają do normy, ale pozostają na niskim poziomie.
- Biorąc pod uwagę uzależnienie od turystyki, hiszpańska gospodarka wydaje się być szczególnie podatna na wpływ Delty, która zmusiła kilka regionów kraju do wprowadzenia nowych ograniczeń, podczas gdy zagraniczne rządy zniechęcają do wyjazdów na Półwysep Iberyjski - powiedział Edoardo Campanella, ekonomista z banku UniCredit w Mediolanie.
Z oficjalnych danych wynika również, że bezrobocie w strefie euro wyniosło 7,7 proc. w czerwcu, co oznacza spadek z 8,0 proc. w maju. Inflacja wzrosła do 2,2 proc. w lipcu z 1,9 proc. w czerwcu.
PolskieRadio24.pl/ Euronews/ Eurostat/ mib
REKLAMA
REKLAMA