X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Afganistan potrzebuje ropy. W perspektywie rozliczenia workami z pieniędzmi

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2021 06:30
Iran wznowił eksport paliwa do Afganistanu kilka dni temu na prośbę nowego rządu afgańskiego. Sunnicka grupa muzułmańska przejęła władzę w Afganistanie w zeszłym tygodniu, gdy Stany Zjednoczone i ich sojusznicy wycofali wojska po 20-letniej wojnie. Cena benzyny w Afganistanie osiągnęła 900 dolarów za tonę, gdy wielu Afgańczyków wyjechało z miast, obawiając się odwetu i powrotu do surowej wersji prawa islamskiego, które talibowie narzucili, gdy byli u władzy dwie dekady temu.
Sytuacja w Afganistanie nadal jest napięta
Sytuacja w Afganistanie nadal jest napiętaFoto: PAP/EPA/STRINGER

Aby przeciwdziałać wzrostowi cen, nowi talibowie poprosili szyicki Iran o utrzymanie otwartych granic dla handlowców.
- Talibowie wysłali wiadomość do Iranu, mówiąc, że mogą kontynuować eksport produktów naftowych - twierdzi Hamid Hosseini, członek zarządu i rzecznik Irańskiego Związku Eksporterów Ropy, Gazu i Produktów Petrochemicznych w Teheranie.

Talibowie wysłali wiadomości do irańskich handlowców oraz do irańskiej izby handlowej, która ma bliskie powiązania z rządem. W rezultacie Administracja Celna Islamskiej Republiki Iranu (IRICA), która jest częścią rządu, zniosła zakaz eksportu paliwa do Afganistanu, który obowiązywał od 6 sierpnia z powodu obaw Iranu o bezpieczeństwo handlu w tym kraju.

- Obawy te zostały złagodzone dzięki postawie talibów - powiedział Hosseini.

Przytoczył również decyzję talibów o obniżeniu ceł na import paliwa z Iranu i innych sąsiednich krajów oraz przekazał do wglądu dziennikarzy dokument wydany przez Islamski Emirat Afganistanu – jak określają siebie talibowie.
Dokument ten przewiduje 70 proc. zniżkę ceł na import benzyny, oleju napędowego i gazu z krajów sąsiednich do Afganistanu.

Współpraca Iran - talibowie

Iran posiada czwarte co do wielkości rezerwy ropy naftowej na świecie, ale ostatnia runda amerykańskich sankcji nałożonych przez byłego prezydenta USA Donalda Trumpa w 2018 roku znacznie ograniczyła eksport irańskiej ropy. Iran mimo to poradził sobie z handlem, zwłaszcza poprzez transportowanie paliwa do sąsiadów, takich jak Afganistan.
- Wycofanie wojsk amerykańskich sprawiło, że przywódcy zarówno Iranu, jak i Afganistanu są mniej nerwowi i mogą współpracować z większą pewnością - powiedział Hosseini.

Czytaj także:
1200, Afganistan, Shutterstock.jpg
Pogarsza się sytuacja humanitarna w Afganistanie. "Tysiące osób głoduje i koczuje w parkach"

Główne towary eksportowane z Iranu do Afganistanu to benzyna i olej napędowy. Iran wyeksportował około 400 000 ton paliwa do swojego sąsiada od maja 2020 roku do maja 2021 roku, według raportu opublikowanego przez PetroView, irańską platformę badawczą i konsultingową zajmującą się ropą i gazem.

Przepływy irańskiego paliwa były kluczowe dla Afganistanu w ciągu ostatnich kilku lat. Między marcem 2020 a marcem 2021 roku z Iranu zaimportowano towary za 367 mln dolarów. Głównie były to paliwa, zgodnie z raportem opracowanym przez afgańskie ministerstwo finansów, izby handlowe i dane od prywatnych przedsiębiorstw.
Kolejni dwaj najważniejsi dostawcy ropy naftowej to Turkmenistan (257 mln dolarów) i Uzbekistan (236 mln dolarów).
Źródło posiadające bezpośrednią wiedzę na ten temat, które prosiło o nieujawnianie nazwiska, powiedziało, że ponad 1 milion ton rocznie, czyli ponad 20 000 baryłek dziennie irańskiego paliwa trafia do Afganistanu.

Rozszerzenie współpracy?

- Głównymi odbiorcami irańskiego paliwa były wschodnie prowincje w pobliżu granicy z Iranem oraz południowe regiony, takie jak Kandahar i Nimrooz, gdzie talibowie mieli silne wpływy jeszcze przed atakami w ostatnich tygodniach - powiedział Hosseini.

- Myślę, że nowy irański rząd znacznie rozszerzy współpracę z rządem talibów. Iran może z łatwością podwoić swój handel z Afganistanem. Rząd Ashrafa Ghaniego zawsze starał się ograniczyć współpracę z Iranem, ponieważ Iran był objęty sankcjami USA - powiedział Hosseini.

Czytaj także:
talibowie pap 1200 (1).jpg
Talibowie wysłali bojowników do doliny Pandższeru. Tego regionu jeszcze nie kontrolują

Afganistan nie rozwinął własnego przemysłu naftowego. Kraj posiada sześć minirafinerii, z których każda produkuje zaledwie kilka tysięcy baryłek dziennie produktów rafinowanych. Są one zasilane lekką ropą z Turkmenistanu, którego dwie rafinerie dostarczają również bezpośrednio olej napędowy i paliwo lotnicze. Dwie główne rafinerie Uzbekistanu dostarczają również produkty rafinowane koleją i ciężarówkami. Dostawy turkmeńskiego kondensatu (lekkiej ropy naftowej) zostały wstrzymane miesiąc temu ze względu na sytuację bezpieczeństwa, ale przewiduje się, że zostaną wznowione za około dwa tygodnie.

Problemem pozostaje fakt, że w Afganistanie banki przestały działać cztery dni temu, więc rozliczenia mogą być dokonywane wyłącznie workami z gotówką.

PolskieRadio24.pl/ Reuters/ mib

Zobacz więcej na temat: GOSPODARKA kryzys Afganistan

Czytaj także

Powrót polskich żołnierzy z Afganistanu. Podsumowanie misji

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2021 06:53
Do Polski wraz z dowódcą pułkownikiem Pawłem Pytko powrócili żołnierze ostatniej XIII zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie. Polscy żołnierze byli obecni w Afganistanie prawie 20 lat. To jedna z najdłuższych i najtrudniejszych operacji zagranicznych Wojska Polskiego. Wzięło w niej udział ponad 33 tys. żołnierzy i pracowników resortu obrony narodowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tunezja u progu wielkich zmian. Aktualne wyzwanie: opanować kryzys gospodarczy

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2021 13:13
Tunezja spłaciła tego lata ponad 1 mld dolarów długu z rezerw walutowych, ale musi znaleźć jeszcze ok. 5 mld dolarów na sfinansowanie przewidywanego deficytu budżetowego i spłatę kolejnych pożyczek. Gospodarka skurczyła się o 8,2 proc. w zeszłym roku, podczas gdy deficyt w wysokości 11,5 proc. doprowadził dług publiczny do 87 proc. produktu krajowego brutto. Nie powołano jeszcze nowego rządu i brakuje konkretnych decyzji związanych z finansami państwa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ewakuowana rodzina ambasadora Afganistanu jest już w Polsce. "To było osobiste życzenie prezydenta"

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2021 15:53
Z Kabulu ewakuowano członków rodziny ambasadora Afganistanu w Polsce Tahira Quadiry. Przylecieli oni do Warszawy lotem zorganizowanym przez Biuro Bezpieczeństwa Narodowego na polecenie prezydenta Andrzeja Dudy.
rozwiń zwiń