Wkrótce rząd może przyjąć Polską Strategię Wodorową. Ireneusz Zyska: chcemy wykorzystać potencjał polskiej nauki

2021-08-26, 15:05

Wkrótce rząd może przyjąć Polską Strategię Wodorową. Ireneusz Zyska: chcemy wykorzystać potencjał polskiej nauki
W przyszłym roku powstanie mobilna stacja tankowania wodoru w Krakowie.Foto: twitter/PKN Orlen

- Myślę, że w perspektywie kilku tygodni rząd przyjmie Polską Strategię Wodorową - powiedział podczas Forum Wizji Rozwoju w Gdyni wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska. Podkreślił, że Polska może być znaczącym beneficjentem unijnych środków na rozwój technologii wodorowych.

Pełnomocnik rządu ds. OZE wziął udział w panelu "3W (woda, wodór i węgiel) jako przyszłość zrównoważonej gospodarki".

Powiązany Artykuł

pociąg 1200.jpg
Coraz bliżej do kolei wodorowej w Polsce. Podpisano strategiczne porozumienie

Jak mówił, prace nad Polską Strategię Wodorową są na ukończeniu i w ciągu kilku tygodni ten dokument wyznaczający ramy rozwoju rynku powinien być przyjęty przez rząd.

Rozwój sektora w oparciu o tzw. doliny wodorowe

- Mówi się, że wodór to paliwo przyszłości. Ale wodór to już nasza rzeczywistość, tu i teraz. To już się dzieje w Japonii, Australii, Stanach Zjednoczonych, także w Europie. Unia Europejska przeznaczy do blisko 470 mld euro na rozwój technologii wodorowych. Jestem przekonany, że Polska może być znaczącym beneficjentem tych środków - stwierdził Ireneusz Zyska.

Przypomniał, że rok temu podpisano list intencyjny o powołaniu partnerstwa na rzecz rozwoju gospodarki wodorowej w Polsce. Poinformował, że obecnie jest to ponad 150 podmiotów z Polski i zagranicy.

- Są to koncerny globalne, jak Toyota, Siemens czy też największe polskie spółki Skarbu Państwa, PKN Orlen, Lotos, PGNiG, Azoty, Węglokoks, JSW. Wszystkie firmy, które mają coś wspólnego z wodorem. Podjęliśmy pracę na rzecz przygotowania polskiego sektorowego porozumienia wodorowego. Zgromadzimy interesariuszy rynku, by maksymalizować local content, by jak najwięcej polskich przedsiębiorstw uczestniczyło w łańcuchu dostaw, w budowie nowego sektora gospodarki, jakim jest gospodarka wodorowa - zaznaczył.

Jak mówił, w Polskiej Strategii Wodorowej zaproponowano rozwój sektora w oparciu o tzw. doliny wodorowe.

- Ma to być konglomerat, klaster w którym występują wyższe uczelnie, instytuty badawczo-rozwojowe, startupy i duże firmy, wokół których zbudujemy cały łańcuch powiązań - wyjaśnił.

Woda, wodór i węgiel to trzy ważne zasoby

Wiceminister klimatu dodał, że we współpracy z Komisją Europejską resort zgłosił dziewięć projektów, m.in. PKN Orlen, Lotos i Synthos do programu IPCEI (Important Projects of Common European Interest), by sfinansować je z funduszy europejskich i ewentualnie z innych funduszy.

- Jesteśmy w kluczowym momencie rozwoju gospodarczego Europy i świata. Możemy czekać, aż inni dojdą do dojrzałych technologii wodorowych i później kupić to od nich. Ale my chcemy wykorzystać potencjał polskiej nauki, polskich firm i przygotować polskie rozwiązania - powiedział Ireneusz Zyska.

Podczas panelu prezes Banku Gospodarstwa Krajowego Beata Daszyńska-Muzyczka zauważyła, że woda, wodór i węgiel to trzy ważne zasoby, z których powinniśmy budować przewagi konkurencyjne.

- Woda, która jest źródłem życia, ale woda, ta pitna, stanowi tylko 1 proc. zasobów na naszej ziemi. Powinniśmy zadbać o to, by odpowiednio wodą gospodarować, tworzyć retencję, meliorację, gospodarkę obiegu zamkniętego. Woda to też energia, to jest proste przejście do nowego paliwa przyszłości - wodoru. Wodór daje możliwość tworzenia nowych rozwiązań energetycznych, zeroemisyjnych - podkreśliła szefowa BGK.

Podkreśliła też, że węgiel ma coraz więcej innowacyjnych zastosowań.

- Węgiel przyszłości to węgiel użyty do włókien węglowych wykorzystywanych przez inżynierów, medycynę. To węgiel aktywny. Struktury węglowe jednoatomowe, jak grafen, mogą być przewagą konkurencyjną - mówiła.

Jej zdaniem 3W może stanowić podstawę do budowy konkurencyjnej gospodarki.

Aktywowanie świata biznesu i nauki

Wiceprezes BGK Paweł Nierada dodał, że z perspektywy Banku Gospodarstwa Krajowego 3W jest czymś kluczowym.

- To jest cały program na rzecz zrównoważonego rozwoju na najbliższe lata, który ma prowokować działania w wielu obszarach gospodarki tak, żeby aktywować świat biznesu i nauki. Dzięki temu uda nam się zbudować nowoczesny potencjał gospodarki 3W - stwierdził.

Prezes Sieci Badawczej Łukasiewicz Piotr Dardziński poinformował, że w portfolio organizacji są projekty ze wszystkich trzech obszarów: związane z uzdatnianiem wody, magazynowaniem wodoru, a także technologie związane z grafenem. Jednocześnie wskazał na potrzebę precyzyjnego definiowania przez rząd co i po co w długoterminowych strategiach powinno być realizowane.

- Bez tego trudno nam będzie rozwijać projekty - powiedział.


PR24.pl, PAP, DoS

Polecane

Wróć do strony głównej