more_horiz
Gospodarka

Kolejny kraj "cywilizuje" Ubera. W Holandii jego kierowcy będą pracownikami, nie przedsiębiorcami

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2021 15:52
W kolejnym państwie firma przewozowa Uber musi podporządkować się wewnętrznym regulacjom i legalnie zatrudnić swoich pracowników. Jak orzekł w poniedziałek Sąd Okręgowy w Amsterdamie, kierowcy, którzy oferują swoje usługi w Holandii za pośrednictwem Ubera, nie są samodzielnymi przedsiębiorcami, tylko normalnymi pracownikami. Firma musi więc ich zatrudnić.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/Mr.Whiskey

Przypomnijmy, w Polsce podobne przepisy obowiązują już od roku.

Z pozwem do sądu wystąpiła kilka miesięcy temu Federacja Związków Zawodowych w Holandii (FNV), uzasadniając to tym, że samozatrudnienie nie jest korzystne dla kierowców.

Związek domagał się, by firma zatrudniła kierowców świadczących dla niej usługi i płaciła im zgodnie z układem zbiorowym pracy dla transportu taksówkowego.

W poniedziałek Sąd Okręgowy w Amsterdamie zgodził się z roszczeniem FNV.

Podobne pozwy w Belgii, Szwajcarii, Wielskiej Brytanii

Jak przypomina portal NOS, podobne pozwy zostały złożone w innych europejskich krajach, m.in. Belgii i Szwajcarii.

1200_Uber_shutterstock.jpg
Czy to początek końca giganta? Uber traci licencję w Londynie

W lutym br. brytyjski Sąd Najwyższy orzekł, że Uber musi traktować 70 tys. kierowców jako pracowników. W konsekwencji firma musi zagwarantować im minimalne wynagrodzenie, a także dodatek urlopowy.

Uber służy do zamawiania usług transportu samochodowego poprzez kojarzenie pasażerów z kierowcami korzystającymi z aplikacji. Usługi firmy są dostępne w 528 miastach świata.

W Polsce podobne przepisy dotyczące Ubera funkcjonują już od roku

W Polsce batalia o równe traktowanie podmiotów na rynku przewozów pasażerskich (Lex Uber) rozegrała się rok temu. Przypomnijmy, po zmianie ustawy o transporcie drogowym podmioty, które prowadzą działalność w zakresie pośrednictwa przy przewozie osób, od 1 października 2020 r. muszą posiadać licencję na taki przewóz.

uber_1200_shutter.jpg
Lex uber wchodzi w życie. Od dziś przejazdy tylko z licencjonowanymi kierowcami

Nowe regulacje były kompromisem

Nowe regulacje, które zostały wprowadzone w ubiegłym roku, były efektem masowych protestów taksówkarzy, którzy zarzucali przede wszystkim kierowcom Ubera, że stanowią nieuczciwą konkurencję.

Przepisy uprościły więc licencje taksówkarskie, pozwoliły też – ku niezadowoleniu licencjonowanych taksówkarzy – działać kierowcom pracującym za pośrednictwem popularnych aplikacji telefonicznych.

"Lex Uber" ma – według założeń rządu – wyrównać warunki konkurencji pomiędzy branżą taksówkarską i innymi przewoźnikami.

PR24, PAP, jk

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem