X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

"Zmiany klimatu wymuszają przejście na niską emisję". Michał Kurtyka o transformacji energetyki

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2021 07:47
Zmiany klimatu wymuszają pilną konieczność przejścia na technologie niskoemisyjne w licznych dziedzinach gospodarki – powiedział w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej” Michał Kurtyka, minister klimatu i środowiska.
Michał Kurtyka
Michał KurtykaFoto: TT/Ministerstwo Klimatu i Środowiska

W sytuacji, gdy prywatni inwestorzy decydują się na podjęcie badań związanych z wdrożeniem SMR (małych reaktorów modułowych), to program rządowy nie ma żadnej konkurencji – mówi Kurtyka.

"Rzeczpospolita" zapytała ministra m.in. o rozpoczynającą się w poniedziałek w Warszawie trzecią edycję Partnerstwa na rzecz Transatlantyckiej Współpracy Energetycznej i Klimatycznej.

- Celem warszawskiego spotkania jest przede wszystkim aktywizacja współpracy w ramach inicjatywy. Zaprosiliśmy ministrów ds. energii z blisko 25 państw należących do Trójmorza, regionu Bałkanów Zachodnich i UE, przedstawicieli Komisji Europejskiej, a także prezesów najważniejszych firm z branży energetycznej – powiedział Kurtyka.

Poinformował, że uczestnicy omówią kluczowe kwestie dotyczące polityki energetyczno-klimatycznej w podziale na następujące bloki tematyczne: infrastruktura krytyczna; cywilne aspekty energetyki jądrowej; bezpieczeństwo energetyczne i dostawy energii w regionie; efektywność energetyczna i energia odnawialna oraz aspekty polityki klimatycznej.

elektrownia atomowa 1200.jpg
Polska chce większej współpracy z USA w dziedzinie energetyki jądrowejNa zakończenie spotkania – jak dodał minister - planowane jest przyjęcie wspólnej deklaracji, która posłuży do intensyfikacji współpracy w ramach inicjatywy.

- Dostrzegamy ogromne znaczenie i potencjał rozwojowy współpracy w ramach P-TECC. Stwarza ona wiele szans na korzystne relacje w zakresie polityki energetycznej i klimatycznej. Przejście na czystą energię może mieć pozytywny wpływ na ożywienie gospodarcze po pandemii Covid-19. W tym kontekście szczególnie ważne jest odnowione zaangażowanie USA w globalną politykę klimatyczną oraz decyzja prezydenta Bidena o powrocie do porozumienia paryskiego - powiedział Kurtyka.

Atom we współpracy ze Stanami Zjednoczonymi

Minister zaznaczył, że w obszarze sektora jądrowego Polska jest zainteresowana pogłębianiem współpracy strategicznej z USA.

"Rozpoczęliśmy już wspólne działania, które przewidują m.in. złożenie przez stronę amerykańską w przyszłym roku oferty na budowę sześciu bloków jądrowych dla realizacji programu polskiej energetyki jądrowej" – dodał.

Zaznaczył, że ponieważ polska gospodarka potrzebuje dużych ilości bezemisyjnej energii w możliwie najszybszym czasie, musimy brać pod uwagę technologie sprawdzone, bezpieczne i dostępne, a właśnie takie są duże reaktory PWR.

"Charakteryzuje je największe doświadczenie z budowy i eksploatacji. Małe reaktory modułowe obecnie znajdują się w fazie projektowej lub certyfikacji i nie zostały jeszcze sprawdzone w eksploatacji. Pierwszy z nich może zostanie zbudowany za kilkanaście lat. Ponadto co do zasady mają one pełnić rolę uzupełnienia, budowane są dla specyficznych zastosowań, w dużym zakresie na własne potrzeby przedsiębiorstw przemysłowych lub w systemach izolowanych" – powiedział minister Kurtyka.

PolskieRadio24.pl, Rzeczpospolita, PAP, md

Czytaj także

Kilkaset podmiotów podpisało porozumienie na rzecz rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2021 16:22
Ok. 200 podmiotów - z administracji rządowej, samorządów, sektora nauki i oświaty, organizacji i firm - podpisało w środę w Warszawie porozumienie sektorowe na rzecz rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jakub Wiech o "Fit for 55": ambitny projekt, który będzie kosztować kolosalne pieniądze

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2021 14:52
- Unia Europejska chce budować swoją tożsamość i jednolitość na gruncie polityki klimatycznej, to ma być jej nowe spoiwo. UE, która przeszła różne kryzysy, w tym migracyjny czy brexit, potrzebuje wspólnego mianownika, który byłby chodliwy politycznie, ale i gospodarczo - mówił w Polskim Radiu 24 Jakub Wiech, ekspert ds. energetyki (portal bizneslert.pl). 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polska chce większej współpracy z USA w dziedzinie energetyki jądrowej

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2021 14:36
Polska chce rozwijać energetykę jądrową. Dlatego, jak podkreśla minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka, najbliższa wizyta sekretarz energii USA Jennifer Granholm jest dobrą okazją do pójścia o krok dalej, jeśli chodzi o współpracę w tej dziedzinie. 
rozwiń zwiń