more_horiz
Gospodarka

Polski Ład: 10 kluczowych zmian w 100 dni. Najważniejsze projekty ustaw w Sejmie

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2021 15:37
Podczas konferencji prasowej rzecznik rządu Piotr Müller mówił, na jakim etapie są rozwiązania będące częścią programu Polski Ład. Przypomniał, że zgodnie z zapowiedziami, w ciągu pierwszych 100 dni od ogłoszenia poszczególnych elementów programu projekty ustaw zostały skierowane do prac parlamentarnych.
Premier Mateusz Morawiecki podczas prezentacji Polskiego Ładu
Premier Mateusz Morawiecki podczas prezentacji Polskiego ŁaduFoto: twitter.com/pisorgpl

doku Zrzut ekranu 2021-05-15 o 13.13.11 1200.jpg
Polski Ład zaprezentowany. Oto najważniejsze punkty nowego programu Zjednoczonej Prawicy

- Projekty ustaw w ramach Polskiego Ładu są obecnie na etapie prac parlamentarnych, liczymy, że drugie czytanie projektu dot. m.in. kwoty wolnej od podatku będzie przeprowadzone na najbliższym posiedzeniu Sejmu - powiedział w czwartek rzecznik rządu Piotr Müller.

Polski Ład to nowy program społeczno-gospodarczy na okres po pandemii. Fundamentami Polskiego Ładu są: 7 proc. PKB na zdrowie; obniżka podatków dla 18 mln Polaków (w tym podniesienie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł i progu podatkowego z 85,5 tys. zł do 120 tys. zł); inwestycje, które wygenerują 500 tys. nowych miejsc pracy; mieszkania bez wkładu własnego i dom do 70 mkw. bez formalności, a także emerytura bez podatku do 2500 zł.

Rząd otwarty na poprawkę w Polskim Ładzie wspierającą rodziny

- Jesteśmy otwarci na poprawkę w Polskim Ładzie wspierającą rodziny - powiedział rzecznik rządu Piotr Müller, odpowiadając na pytanie o dodatkowe wsparcie podatkowe dla dużych rodzin. Dodał, że jest pakiet kilku rozwiązań wnoszonych przez parlamentarzystów PiS, są one poważnie rozważane.

Rzecznik rządu pytany był podczas czwartkowej konferencji prasowej o to, czy w Polskim Ładzie jest propozycja, by duże rodziny, rodzice, którzy wychowują czworo i więcej dzieci, nie płacili podatku PIT.

- W tej chwili trwają prace parlamentarne nad rozwiązaniami podatkowymi, które zostały zaprezentowane przez rząd - powiedział Müller.

Przypomniał, że w efekcie 18 mln osób zyska na reformie, dla 90 proc. osób będzie ona korzystna bądź neutralna, a 16,5 mld złotych zostanie w kieszeniach Polaków.

- Faktycznie w tej chwili w parlamencie trwają prace nad tą ustawą i tam rozważamy różnego rodzaju korekty (...), dotyczące tak naprawdę zostawienia jeszcze większych środków finansowych dla obywateli. Jedną z dyskusji, która się w tej chwili toczy, jest kwestia poprawki wspierającej polskie rodziny. My jesteśmy na to otwarci - zaznaczył.


Posłuchaj
00:27 Sarnowski.mp3 Wiceminister finansów Jan Sarnowski powiedział, że zawarte w Polskim Ładzie rozwiązania przyniosą korzyści Polsce i polskiej gospodarce (IAR)

Ustawy o kwocie wolnej i emeryturze bez podatku w komisji sejmowej

Jeżeli chodzi o kwestie związane z kwotą wolną od podatku i emeryturą bez podatku, projekt został skierowany do dalszych prac w komisji sejmowej.

- Liczymy, że drugie czytanie projektu ustawy będzie możliwe na 38. posiedzeniu Sejmu w dniach 29 września-1 października tak, by prace dotyczące zmian podatkowych mogły być stopniowo finalizowane na poziomie parlamentu - oświadczył Müller.

Przepisy o zniesieniu limitów do lekarzy specjalistów czekają na decyzję prezydenta

Przypomniał, że przepisy dotyczące zniesienia limitów do lekarzy specjalistów weszły w życie 1 lipca, a ustawa dotycząca 7 proc. PKB na zdrowie została przyjęta przez Sejm i była procedowana w Senacie. "Sejm odrzucił poprawki Senatu i ustawa została przekazana do decyzji prezydenta" - powiedział.

Ustawa o mieszkaniu bez wkładu własnego i Rodzinny Kapitał Opiekuńczy procedowane na najbliższym posiedzeniu Sejmu

Przekazał, że projekt ustawy dotyczący mieszkania bez wkładu własnego jest procedowany w Sejmie.

- Jest duża mobilizacja, by ten projekt ustawy wszedł w życie jak najszybciej, od przyszłego roku, podobnie jak "dom bez formalności do 70 m2". Również Rodzinny Kapitał Opiekuńczy - tu drugie czytanie także jest planowane na 38. posiedzeniu Sejmu - poinformował.

Jak mówił, jeśli chodzi o program inwestycji strategicznych, to samorządy już złożyły wnioski.

- Rozstrzygnięcie programu, czyli wsparcia w pierwszej turze w kwocie ok. 20 mld zł, planowane jest mniej więcej na pierwszą połowę października. Również jeśli chodzi o dopłaty do paliw rolniczych i ułatwienia sprzedaży bezpośredniej przez rolników, te działania są podejmowane, procedowane w komisjach sejmowych. Z kolei projekt Małe Centra Nauki Kopernik jest już realizowany, jeśli chodzi o kwestie zgłaszania do programu - powiedział rzecznik rządu.

Polski Ład - 10 kluczowych zmian w 100 dni

Na początku czerwca premier Mateusz Morawiecki przedstawił 10 kluczowych obszarów zmian w ramach Polskiego Ładu, które miały być przeprowadzone w ciągu najbliższych 100 dni.

10 projektów na 100 dni to: 30 tys. zł kwoty wolnej od podatku dla wszystkich; emerytura bez podatku do 2,5 tys. zł; zniesienie limitów do lekarzy specjalistów; harmonogram zwiększenia wydatków na służbę zdrowia do 7 proc. PKB; mieszkanie bez wkładu własnego; dom bez formalności do 70 m kw.; Rodzinny Kapitał Opiekuńczy wspierający wychowanie dzieci; program inwestycji strategicznych, który ma wspierać rozwój wspólnot lokalnych oraz dużych inwestycji w miastach; wyższe dopłaty do paliwa rolniczego i ułatwienie bezpośredniej sprzedaży przez rolników; Małe Centra Nauki Kopernik w Polsce, które ułatwią dostęp do możliwości edukacyjnych w powiatach.


PAP, jk