Ponad 4 mld euro z Funduszy Europejskich dla Rozwoju Społecznego. Zakończyły się konsultacje
Ponad 4 mld euro z Funduszy Europejskich dla Rozwoju Społecznego na lata 2021-2027 przeznaczonych zostanie m.in na poprawę sytuacji na rynku pracy, ochronę zdrowia, edukację, i integrację społeczną - poinformowała wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.
2021-09-28, 14:43
Ministerstwo funduszy i polityki regionalnej przedstawiło wyniki konsultacji programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego (FERS) w latach 2021-2027. W ramach konsultacji, które trwały od 2 czerwca do 9 lipca, 135 instytucji przedstawiło ponad 850 uwag. Z tego w całości lub części uwzględniono ok. 28 proc., natomiast ok. 34 proc. wyjaśniono, ale nie miały one statusu zmian.
Powiązany Artykuł
Polska liderem w wydatkowaniu środków UE. Wiceminister funduszy: powinniśmy być z tego dumni
- To dla nas ważne, aby program współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego odpowiadał na rzeczywiste potrzeby społeczne. Cieszę się zatem, że FERS wzbudził takie zainteresowanie - powiedziała Małgorzata Jarosińska-Jedynak.
Priorytetem jest deinstytucjonalizacja
Wiceminister funduszy zaznaczyła, że raport z konsultacji publicznych zawierający stanowisko do każdej ze zgłoszonych uwag zostanie wkrótce przedstawiony na stronie internetowej MFiPR.
- Priorytetem, podobnie jak w obecnej perspektywie finansowej, jest przejście od opieki instytucjonalnej do opieki lokalnej (deinstytucjonalizacja) opieki medycznej. W szczególności wspierać chcemy osoby starsze potrzebujące opieki, w tym osoby z chorobą Alzheimera, dzieci i młodzież z zaburzeniami psychicznymi oraz osoby z niepełnosprawnościami w każdym wieku - podkreśliła wiceminister.
REKLAMA
Dodała, że wśród zmian w zapisach programowych pojawił się otwarty katalog chorób cywilizacyjnych, których będą mogły dotyczyć działania profilaktyczne, a także katalog planowanych do wdrożenia rozwiązań w zakresie koordynacji opieki zdrowotnej. Na przykład w katalogu chorób cywilizacyjnych nowością są choroby oczu.
- Działania w obszarze profilaktyki będą realizowane z udziałem partnerów społecznych. Zwiększyliśmy także skalę wsparcia w zakresie włączania organizacji pozarządowych reprezentujących pacjentów w działania w obszarze ochrony zdrowia - mówiła.
Większy budżet na "premie społeczne"
Z kolei w obszarze wsparcia ekonomii społecznej - jak wskazała - podniesiono o 35 mln zł budżet na "premie społeczne", czyli wsparcie dla samorządów zlecających realizację usług społecznych podmiotom ekonomii społecznej.
- Postanowiliśmy również wprowadzić do FERS wsparcie dla tworzenia sieci i franczyz podmiotów ekonomii społecznej o charakterze biznesowym. Jest to nowy typ operacji, wprowadzony w odpowiedzi na liczne sygnały środowiska ekonomii społecznej - powiedziała.
REKLAMA
Zaznaczyła, że alokacja na te działania to 15 mln zł.
Jeśli chodzi o transformację energetyczną, to - jak tłumaczyła wiceminister - w programie pojawiły się zapisy dotyczące m.in. "zapewnienia pracownikom zdrowego i dobrze przystosowanego środowiska pracy, pozwalającego zachować aktywność zawodową w zdrowiu".
Jeden z pięciu głównych funduszy
Małgorzata Jarosińska-Jedynak przypomniała, że konsultacje FERS trwały od 2 czerwca do 9 lipca 2021 r. 17 czerwca, miało miejsce wysłuchanie publiczne na temat założeń projektu programu. Opinie można było zgłaszać między innymi za pośrednictwem formularza uwag.
- Kontynuujemy prace nad przygotowaniem kolejnej wersji programu. Prace te są jeszcze w toku, ponieważ równolegle do szerokich konsultacji społecznych, prowadzimy dialog nieformalny z Komisją Europejską - powiedziała.
REKLAMA
Europejski Fundusz Społeczny jest jednym z pięciu głównych funduszy, poprzez które Unia Europejska wspiera rozwój społeczno-gospodarczy wszystkich krajów członkowskich. Jego zasoby finansowe inwestuje się w ludzi. Szczególnie tych, którzy mają trudności ze znalezieniem pracy.
PR24.pl, PAP, DoS
REKLAMA