e-TOLL. Nowy system opłat za drogi już za dwa dni
Początek października oznacza duże zmiany dla kierowców zawodowych. Tego dnia przestanie działać dotychczasowy system opłat drogowych via-TOLL. Jedynym obowiązującym systemem stanie e-TOLL. Za jego wdrożenie odpowiedzialna jest Krajowa Administracja Skarbowa. Jedno z zrzeszeń przewoźników domaga się przesunięcia zmian argumentując, że system e-TOLL nie jest jeszcze gotowy.
2021-09-29, 11:11
System e-TOLL został uruchomiony pod koniec czerwca tego roku. Od tego czasu kierowcy mogą płacić za przejazd drogami na nowej platformie. Jednak, by przejście z jednego do drugiego systemu było płynne, do końca września obowiązuje okres przejściowy, w czasie którego oba systemy są dostępne dla kierowców.
Czwartek, 30 września będzie natomiast ostatnim dniem działania obu systemów. To oznacza, że jedynie do jutra kierowcy, którzy wciąż korzystają z systemu via-TOLL będą mieli czas, by się z niego wyrejestrować i zarejestrować się w nowym systemie. By zrobić to ostatnie, trzeba ściągnąć specjalną aplikację na urządzenie mobilne i ją aktywować. Możliwe jest też wyposażenie samochodu w specjalne urządzenia zatwierdzone przez operatora systemu. Jak informowała niedawno Krajowa Izba Skarbowa, te już są dostępne w Przygranicznych Punktach Obsługi e-TOLL, ale główna dystrybucja odbywa się za pośrednictwem dopuszczonych dostawców tych urządzeń. Według danych KAS w ostatnim czasie dziennie w nowym systemie rejestruje się od 30 do 40 tysięcy użytkowników.
Powiązany Artykuł
![pkp free intercity free pociąg free shutt 1200 .jpg](http://static.prsa.pl/images/92c7f944-0934-4293-bbd4-b99e60a8b948.jpg)
20 lat PKP Intercity. Ponad pół miliarda przewiezionych pasażerów i odważne plany na przyszłość
- Jest to ostatni moment na zmianę i zarejestrowanie w nowym systemie. Liczba użytkowników stale rośnie. Z dzisiejszych danych wynika, że w do tej pory zarejestrowano 557 tysięcy pojazdów. Zapewniliśmy trzymiesięczny okres przejściowy i cały czas staramy się wspierać kierowców. Chodzi między innymi o ulgi podatkowe i zniżki. Dla użytkowników systemu e-TOLL przygotowaliśmy kolejną zniżkę. Kierowcy zapłacą 30 procent mniej do końca roku za przejazdy – mówiła szefowa Krajowej Administracji Skarbowej Magdalena Rzeczkowska.
Uwaga na zmiany na drogach
Zmian spowodowanych zmianą naliczania systemu opłat będzie więcej. Od 1 października nastąpią zmiany organizacji ruchu w Miejscach Poboru Opłat na odcinkach autostrad A2 Konin – Stryków i A4 Wrocław – Sośnica.
Nowa organizacja ruchu będzie oznaczała przeznaczenie dwóch skrajnych pasów wjazdowych i dwóch skrajnych pasów wyjazdowych na każdym Placu Poboru Opłat tylko do obsługi pojazdów korzystających z systemu e-TOLL oraz przeznaczenie jednego pasa wjazdowego i jednego pasa wyjazdowego na każdej stacji tylko do obsługi pojazdów korzystających z systemu e-TOLL.
REKLAMA
Pozostałe pasy do 30 listopada 2021 roku będą funkcjonować w trybie manualnego poboru opłat, na których będzie można wnieść opłatę za przejazd autostradą kartą lub gotówką.
Wjeżdżając lub zjeżdżając z autostrady przez Place Poboru Opłat należy zwrócić uwagę, aby wybrać odpowiedni pas wjazdowy lub zjazdowy. Przedstawiciele KAS zapewniają, że każdy z nich został w jasny i czytelny sposób oznakowany, ułatwiając tym samym kierowcom sprawne opuszczenie drogi płatnej.
Konieczna wymiana urządzeń
Od 1 października nie będzie możliwe wnoszenie opłat drogowych z wykorzystaniem urządzeń pokładowych viaBOX i viaAUTO. Dotychczasowi użytkownicy tych urządzeń powinni od tego dnia opłacać przejazdy elektronicznie, przy użyciu aplikacji mobilnej e-TOLL PL lub urządzeń pokładowych kompatybilnych z e-TOLL. Użytkownicy pojazdów lekkich o całkowitej masie poniżej 3,5 tony do 30 listopada tego roku mogą również korzystać z manualnego sposobu poboru opłat.
Z początkiem grudnia kierowców czekają kolejne zmiany. Chodzi o podniesienie szlabanów na odcinkach autostrad płatnych A2 (Konin-Stryków) i A4 (Wrocław-Sośnica), dzięki czemu ruch odbywać się będzie w sposób płynny bez konieczności zatrzymywania się.
REKLAMA
Chodzi także o opłacanie przejazdów możliwe będzie jedynie przez aplikację e-TOLL PL, urządzenia pokładowe lub w formie biletu elektronicznego, przeznaczonego dla pojazdów lekkich. Zakup takiego biletu będzie możliwy na przykład na stacji benzynowej, a przy zakupie nie będzie wymagana instalacja żadnego urządzenia, ani przekazywanie danych geolokalizacyjnych. Wystarczy podać numer rejestracyjny pojazdu i określić odcinek drogi, na którym realizowany będzie przejazd.
Część przewoźników chce czasowego wstrzymania zmian
Wczoraj list otwarty do premiera ateusza Morawieckiego w sprawie wdrażania nowego systemu poboru opłat wystosowali przedstawiciele Zrzeszenia Międzynarodowych Przewoźników Drogowych. Argumentują w nim, że system e-TOLL nie jest jeszcze gotowy. W związku z tym należałoby przesunąć ostateczną datę jego obowiązywania. Przewoźnicy wskazują w liście, że na razie system nie działa prawidłowo, a urządzenia służące do rejestracji trasy są trudno dostępne. Nie zgadzają się też na to, by podstawowym urządzeniem naliczającym opłaty w nowym systemie był smartfon kierowcy, lub firmy przewozowej.
Przewoźnicy z ZMPD zaapelowali do szefa rządu, by wstrzymać zmiany do czasu, kiedy system e-TOLL będzie prawidłowo działać. Jednak zarówno przedstawiciele Krajowej Administracji Skarbowej, jak i nadzorujący ją minister finansów podtrzymują, że ostatecznym terminem wejścia w życie nowego systemu jest pierwszy października.
PolskieRadio24.pl, Aleksander Pszoniak, md
REKLAMA