X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Zobacz, jak firmy oceniają koniunkturę w biznesie i swoją przyszłość. Nowe dane GUS

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2021 10:45
W październiku br. wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w większości prezentowanych obszarów gospodarki kształtuje się na poziomie zbliżonym do notowanego we wrześniu br. – poinformował GUS w piątkowym komunikacie.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: GlowImages/EastNews

Wskaźniki ekonomiczne umożliwiają analizę sytuacji gospodarczej i prognozę przyszłych wyników. Np. wskaźnik wyprzedzający koniunktury obliczany jest w cyklu miesięcznym na podstawie odpowiedzi ankietowanych przedsiębiorstw reprezentujących trzy sektory: przemysłowy, handlowo-usługowy oraz bankowy. Komponent ten odzwierciedla stronę podażową gospodarki.

Najlepiej koniunkturę oceniają firmy zajmujące się ubezpieczeniami i finansami

„Najlepiej i jednocześnie korzystnie koniunkturę oceniają jednostki z sekcji informacja i komunikacja oraz działalność finansowa i ubezpieczeniowa, natomiast najbardziej pesymistycznie – podmioty z sekcji zakwaterowanie i gastronomia” – napisano w komunikacie GUS.

W większości badanych obszarów odnotowuje się pogorszenie składowych „prognostycznych”, natomiast w przypadku „diagnostycznych” – brak zmian – poinformował GUS w piątkowym komunikacie.


magazyn free fabryka free shutt 1200 .jpg
Jak firmy oceniają koniunkturę i swoją przyszłość? Znamy dane GUSPogorszenie nastrojów dotyczy nadal przemysłu i handlu, gastronomii i zakwaterowania

Jak podał GUS, w przetwórstwie przemysłowym w październiku wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury kształtuje się na poziomie minus 6,3 – niższym od notowanego we wrześniu (minus 3,6). W budownictwie z kolei wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury kształtuje się na poziomie minus 9,4, czyli podobnie jak we wrześniu (minus 7,9).

Z danych zaprezentowanych przez GUS wynika także, że wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w handlu hurtowym kształtuje się na poziomie plus 2,6, czyli niższym niż we wrześniu (plus 5,3). Z kolei w handlu detalicznym wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury kształtuje się na poziomie minus 1,2 (przed miesiącem było to minus 1,0).

GUS podał także, że w październiku wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w transporcie i gospodarce magazynowej kształtuje się na poziomie plus 2,7, a więc zbliżonym do notowanego we wrześniu (plus 4,2). W zakwaterowaniu i gastronomii wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury kształtuje się w październiku na poziomie minus 12,3 wobec minus 10,9 przed miesiącem. Podmioty prowadzące działalność w zakresie zakwaterowania formułują bardziej niekorzystne oceny koniunktury (minus 16,6) niż jednostki gastronomiczne (minus 8,7).

W komunikacie GUS wskazano także, że wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w informacji i komunikacji kształtuje się na poziomie plus 16,8 – zbliżonym do sygnalizowanego przed miesiącem (plus 16,0). W finansach i ubezpieczeniach wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury wynosi się w październiku plus 13,3 w stosunku do plus 11,4.

PAP, jk

 

Czytaj także

W drugim kwartale niemal 30 proc. więcej nowych miejsc pracy niż w pierwszym. Rynek wraca z "covidowej podróży"

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2021 14:40
Na koniec II kw. br. wolnych miejsc pracy w Polsce było 142,8 tys., to o 29,6 proc. więcej niż w poprzednim kwartale i 75,4 proc. więcej rok do roku - podał w piątek GUS.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowe, dobre prognozy dla polskiej gospodarki. PKB zwiększy się o 5,1 proc.

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2021 10:41
Polskie PKB zwiększy się w tym roku o 5,1 procent dzięki rosnącemu eksportowi, inwestycjom oraz konsumpcji - poinformowała w aktualnej prognozie firma Coface.
rozwiń zwiń