X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Walka z zatorami płatniczymi. KPRM: obecne przepisy zostaną poprawione

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2021 13:08
Trwają prace nad poprawieniem przepisów ustawy o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych, które mają m.in. uprościć proces składania sprawozdań oraz poprawić efektywność działań UOKiK - wynika z informacji na stronie KPRM.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock, fizkes

Jak podano w Wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów, trwają prace nad projektem ustawy o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych. Zajmują się nim wspólnie Ministerstwo Rozwoju i Technologii oraz Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Według KPRM konieczność nowelizacji ustawy jest wynikiem ewaluacji rozwiązań wprowadzonych ustawą z 19 lipca 2019 r. o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia zatorów płatniczych. Chodzi o to, że w toku stosowania ustawy o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych pojawiły się liczne uwagi dotyczące przede wszystkim nowego obowiązku składania sprawozdań o praktykach płatniczych. Dlatego projektowane zmiany uproszczą proces składania sprawozdań oraz wyeliminują wątpliwości interpretacyjne. Zmiany mają też zwiększyć efektywność prowadzonych przez Prezesa UOKiK postępowań w sprawie nadmiernego opóźniania ze spełnianiem świadczeń pieniężnych.

1200_faktury_shutterstock.png
Pandemia trudnym czasem dla organizatorów wydarzeń. Długi branży wzrosły o ponad połowę

Uproszczenie niektórych procedur

Jeśli chodzi o przepisy dotyczące sprawozdań, to - według KPRM - planuje się m.in. zmianę sposobu sprawozdawania świadczeń spełnionych i otrzymanych, wyłączenie niektórych rodzajów transakcji z obowiązku sprawozdawczego, w tym m.in. zwolnienie spółek wchodzących w skład podatkowych grup kapitałowych z tego obowiązku, uregulowanie wprost w ustawie kursu walutowego, po którym należy przeliczać wartości świadczeń pieniężnych wyrażonych w walucie oraz zasad składania korekty sprawozdania i pełnomocnictwa, a także dookreślenie z jaką dokładnością należy wykazywać wartość świadczeń i udziałów.

Jak podkreśliła KPRM, w odpowiedzi na liczne postulaty przedsiębiorców przedłużony zostanie termin składania sprawozdania, a w ustawie zostanie również określony termin publikacji zbiorczych sprawozdań w BIP.

Ponadto w ustawie planuje się rozszerzenie obowiązku składania oświadczenia o swoim statusie na wszystkich dużych przedsiębiorców. "Obecnie tylko duzi przedsiębiorcy będący dłużnikami mają obowiązek składania drugiej stronie transakcji handlowej oświadczenia o swoim statusie. W praktyce dochodzi do sytuacji, kiedy ich duzi kontrahenci zatajają swój status, żeby móc korzystać z uprawnień przewidzianych w ustawie dla MŚP" - uzasadnia tę propozycję kancelaria premiera.

Poza tym proponuje się, aby oświadczenie było składane raz w danej relacji biznesowej, a aktualizacja byłaby wymagana w przypadku zmiany statusu - zgodnie z obowiązującymi przepisami oświadczenie składa się w przypadku każdej transakcji handlowej.

Kolejną planowaną zmianą jest wprowadzenie dla agencji wykonawczych uprawnienia do niedochodzenia rekompensaty, gdy jej kwota jest równa świadczeniu pieniężnemu albo większa od tego świadczenia. Takie uprawnienie mają dysponenci części budżetowych, fundusze celowe oraz organy stanowiące jednostek samorządu terytorialnego.

Usprawnienie działania UOKiK

Jeśli chodzi o prowadzone przez Prezesa UOKIK postępowania w sprawie nadmiernych opóźnień w transakcjach handlowych, to proponuje się zmiany, które mają poprawić efektywność prowadzonych postępowań, w tym: modyfikację wzoru, wg którego liczona jest kara za nadmierne opóźnienie ze spełnianiem świadczeń pieniężnych, zmianę zasad odstąpienia przez Prezesa UOKIK od wymierzania kary, wyłączenie opóźnień w ramach grup kapitałowych z zakresu uwzględnianych w postępowaniu opóźnień oraz przedłużenie na lata 2022 r. i 2023 r. obowiązywania progu 5 mln zł dla świadczeń opóźnionych.

PolskieRadio24.pl, KPRM, PAP, md

Czytaj także

"Jeden z głównych problemów polskich firm". Eksperci wskazują na zatory płatnicze

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2021 12:38
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął ok. 100 postępowań w sprawie zatorów płatniczych i należy się spodziewać, że ich liczba będzie rosła - wskazują eksperci Deloitte. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gospodarka po pandemii. Eksperci zapewniają: polskie firmy są w dobrej kondycji finansowej

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2021 14:15
- Generalna sytuacja finansowa polskich przedsiębiorstw jest bardzo dobra. W znacznym stopniu wpłynęły na to także rządowe tarcze antykryzysowe. Jednocześnie trzeba jednak dostrzec różnice między branżami. Banki stają dziś przed zadaniem, by kredytować przede wszystkim te firmy, które spożytkują pieniądze na zwiększanie środków związanych z wartościami intelektualnymi, nowoczesnymi technologiami - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": Jeremi Mordasewicz (Konfederacja Lewiatan) i Ernest Pytlarczyk (główny ekonomista banku PKO S.A.).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polski Ład. Resort rozwoju planuje uruchomienie infolinii dla firm

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2021 10:56
W najbliższych tygodniach powstanie infolinia, której celem będzie informowanie przedsiębiorców o rozwiązaniach zawartych w ustawach wchodzących w skład programu Polski Ład - poinformowało Ministerstwo Rozwoju i Technologii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pandemia trudnym czasem dla organizatorów wydarzeń. Długi branży wzrosły o ponad połowę

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2021 07:37
W czasie pandemii zadłużenie firm z branży spotkań-imprez-konferencji-targów (MICE) wzrosło o prawie 65 proc., czyli ponad 10 mln zł, do prawie 27 mln zł - wynika z danych Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej. Rekordzista, spółka ze Śląska, ma do spłacenia leasing w wysokości ponad 9 mln zł.
rozwiń zwiń